üzenetek

hozzászólások


gabor.79
(aktív tag)
Blog

A cikkhez rendelt gépek egyikét múltkor adtam el a Hardveraprón, egy olyan srácnak, akiről kiderült, hogy rendszerüzemeltető. Azt mondta, hogy ő már csak ilyeneket vesz, mert olcsóak és megbízhatóak, az egyik Celeronján több mint hétszáz nap az uptime.

A legolcsóbb Atomok 80 dollár körül indulnak, ha fontos a bővíthetőség, a barebone Celeronok most 73-74-nél kezdődnek, ezek a kétmagos processzorok turbóval 2GHz feletti órajellel futnak, bármelyik SSD-t erőlködés nélkül kihajtják, és kevesebbet fogyasztanak, mint az ARM routered.


viktorhu
(veterán)

A Wh pedig pontosan azt jelenti, amit a posztoló leírt: wattóra, vagyis "watt óránként".

"Nem olyan bonyolult szerintem."


Oldman2
(veterán)
Blog

Linkek nyugodtan jöhetnek, pláne hogy azt mondod neked is kedvezőek voltak velük a tapasztalataid.


viktorhu
(veterán)

Laptopba tökéletesek a tavi atom processzorok (Gemini Lake, korábban Apollo Lake), passzív hűtéssel, szétszerelés nélkül cserélhető mini ssd-vel (sata csatolós de mondjuk 2242 formátumú), 8 giga rammal.

Office, netezés simán megy róla, vész esetén egy teljes munkanap lemegy akkuról, és nincs gond a videókkal sem, mert megvan az aktuális formátumok hardveres támogatása is.


MaCS_70
(félisten)

Nem! :Y

Pont az a lényeg, hogy nem watt óránként (W/h), hanem WATT EGY ÓRÁN ÁT (W×h)!!!

MaCS

[ Szerkesztve ]


viktorhu
(veterán)

Ez még mindig ugyanazt jelenti. Egy watt teljesítmény egy órán keresztül.

Szerk:

például 2 W * 8 óra = 16 Wh. Az óránként mennyi is? :) Szerintem csak kötekedés volt belekötni a fogalmazásba.

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

Az, hogy óránként, az azt jelenti, hogy valamilyen mennyiséget elosztunk a vizsgált órák számával. Teljesítmény esetén tehát valahány watt óránként = W/h = teljesítményváltozás egy óra alatt.

Az egy órán át meg azt jelenti, hogy megnézzük a pillanatnyi teljesítményadatot (ami ugye természeténél fogva pillanatnyi), és felszorozzuk a vizsgált időszakkal, tehát extrapoláljuk, mintha azt feltételeznénk, hogy az adott időszakban folyamatosan (de legalábbis átlagosan) ez lenne a teljesítményfelvétel. Mivel a teljesítmény eleve egy származtatott egység, azaz munka/időtartam, itt gyakorlatilag az történik, hogy elvesszük az időtartammal való osztást, azaz visszakapjuk a munkát, más néven energiát. Ennek a mértékegysége alapból ugye a joule (W×s), de az emberközelibb mértékegységezés kedvéért nem másodpercekben, hanem órákban számolunk, tehát 1 Wh = 3600 J (Ws).

Szerintem ezt Te tökéletesen érted, de legyünk szabatosak a megfogalmazásban is: az óránként az csakis per órát jelenthet!

MaCS


paprobert
(senior tag)

x wattóra óránként a helyes megfogalmazás. :D


MaCS_70
(félisten)

Igen, az x watt teljesítményre: Wh/h = W

MaCS


unclefucka
(senior tag)

130 dollár körül már Win10 is van rajta.
Tetszik, köszi. :R


Silεncε
(őstag)

Ennyiért mondjuk lehet én inkább egy RasPi4-et vennék, 4GB ram, normálisabb szoftvertámogatással (az ilyen atomokon kínkeserves Win10-et használni, nekem van itthon 2 ilyen z8350-es tablet is)

[ Szerkesztve ]


gabor.79
(aktív tag)
Blog

ACEPC T11, nálam ilyen volt. Elrontottam, és szó nélkül kicserélték.

Oloey MiniPC Store, itt barebone PC-ket árulnak, nagyon nagy a választék, érdemes körülnézni. Celeront vettem náluk.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Persze, ez teljesen szubjektív, én a mai napig használom az egy gigabájt memóriával ellátott Atomos tabletemet. Az Intel alapúak mellett szólhat, hogy Windowst és Linuxot is tehetsz rájuk, én ez utóbbit pont e cikkek okán szerettem meg.


Silεncε
(őstag)

A baj ezekkel a 32 bites UEFI, emiatt kínszenvedés rájuk Linuxot varázsolni, nagyon kevés disztró tudja. Ha meg sikerül is, akkor driverek 99%, hogy nem lesznek. Persze lehet tévedek, de én eddig mindenhonnan ezt hallottam (volt egy Lark i8-am, ott már a 8.1-10 váltás is szívás volt a driverek miatt, nemhogy a linux..)


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Nem tudom, ismered-e a linuxiumot, ubuntu alapú linuxok feltelepítésében segít.


hcl
(félisten)
Blog

Ennyi pénzt max. albérletfizetéskor látok egyben :D Az a baj, hogy a routerrel kb. semmi nem tud versenyezni fogyasztásban, a sebesség meg nekem sem lényeg (ez úgy home szerver, hogy net felől elérhtő webszerver, helyi fileszerver kis file-ok megosztására, meg PXE).

Az uptime meg nem mindig pozitív, azt is jelentheti, hogy atom régi kernellel fut a gép (persze ha menet közben cserélhető az is, akkor nem gáz). De a 700 nap az már mennyiségre is jó.

[ Szerkesztve ]


Sirus86
(tag)

En meg megneznem azert a vekony kliensek erajat is. Pl van nalam egy egy Atom alapu hDell wise, illetve egy HP T430, amik elvileg kepesek 4k videozasra is, es kb 15W-ban meg is allnak orankent. Ha meg kell nemi kraft is,akkor mar AMD Ryzen (valami ultra low verzio) van az uj HP T640-ben, amivel mar szolid jatek is mehet, es meg mindig keveset eszik. Cserebe passzivak, es RAM es m2 ssd cserelheto (T640-ben kvazi ketto is). Windows 10 ugyanugy felmegy (hiszen Windows 10 LTSC van rajtuk). Szerintem idealisak windows10 vilagra, igaz nem olyan picik, mint Rasperri pi.


MaCS_70
(félisten)

Igen, nagyon jó, hogy egyre több ilyen gép van -- a fejlődés erre vett új irányt.

MaCS

UI: De olyan nincs, hogy 15 W óránként (vagyis tök mást jelent). Egyszerűen csak 15 W.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

A routerek egy kedvenc témám, én is dolgozom velük, mert nagyon érdekel a legtöbben lévő MIPS architektúra. Bár jóval kevesebb volt a kezemben, mint PC-ből, viszont az a helyzet, hogy fogyasztásban nem jobbak, mint a cikksorozat tárgya, az Intel alapú kisgépek.

Mondok példát: a nyolc éves, négyszáz megahertzes routerem 8-10 Wh fogyasztású, egy újabb, 580 MHz-es példány pedig 4.

Ezzel szemben, majd írok is róla a harmadik részben, a 2,16 GHz-es Celeron N2807 idle fogyasztása 2-3 Wh, teljes terhelés alatt 6.

ARM-mel jók a tapasztalataim, ott 2-nél kezdődnek a számok.


MaCS_70
(félisten)

És ezek a Wh (munka, energia) mennyiségek mennyi idő alatt jönnek össze -- azaz mennyi a teljesítmény?

MaCS

üzenetek