üzenetek

hozzászólások


Döglött Róka
(veterán)

A kerdes az, hogy mi ertelme.


hcl
(félisten)
Blog

Kérdezz meg egy fotóst, hogy mennyire jó, ha egyszerűen adhat hozzá diszkeket a NAS-ához. Ugyanis a RAID tetjén csücsülő LVM is olyan, hogy ha beteszel egy új lemezt, akkor megnő a cucc mérete, és simán tudod hozzáadni a helyet.
Átlag usernek persze, hogy nem kell, de ha kell, akkor hasznos otthon is.
Meg ha nem is hasznos otthon : egy IT jellegű oldalon lehet szó olyasmiről is, ami szerver környezetben hasznos.


Slack
(tag)

Látom páran nem értik, hogy mire jó otthonra.
Igazából Linux -ot (szerintem) nem is érdemes LVM nélkül telepíteni. Itt nem csak a diszkek összefűzésének lehetőségéről van szó. Szerintem sokkal fontosabb az LV -k átméretezhetősége. Ha nincs lvm akkor particionálni kell. Partíciót átméretezni meg eléggé macerás. Laptopon futottam bele, hogy betelt a / fájlrendszer. Alulméreteztem. Ha LVM -et használsz, akkor hagyhatsz helyet szabadon a VG -ben és azt a fájlrendszert növeled meg, aminek tényleg kell a hely. Tehát sokkal rugalmasabb és kevésbé pazarló.


Frawly
(veterán)

Igen, ez a lényege. Rugalmasan átméretezhető, bővíthető.

Plusz titkosítás okán is jól jön. LVM nélkül a partíciókat külön kell titkosítani, majd pl. bootkor vagy feloldáskor egyenként begépelgetni az összes partíció jelszavát, ami kényelmetlen.

Ha viszont LVM vagy a LUKS partíció felett, akkor csak egy partíciót kell felnyitni egy jelszóval, majd azon egyszerre kinyílik az összes LVM logikai kötet. Tehát sokszor jön jól.

Meg ha pl. egy régebbi gép még nem támogatja a GPT partíciós táblát, csak MBR-t, akkor logikai köteteket létrehozni egyszerűbb, mint primary, extended, logical partíciókra bontással szívni.


X Factor
(addikt)

StorageSpace

hcl Azért ne essünk át a ló tóloldalára egy QNAP vagy SYNO NAS esetében, elhagyva a SOHO környezetet is bőven ellhet lenni GUI-n. Nyilván egy napi szinten üzemeltetésben mozgó egyénnek, otthonasabb lehet az SSH.

[ Szerkesztve ]


domos
(senior tag)
Blog

Ugyanis a RAID tetjén csücsülő LVM is olyan, hogy ha beteszel egy új lemezt, akkor megnő a cucc mérete, és simán tudod hozzáadni a helyet.

Ezt hogy kell érteni pontosan? Tegyük fel van egy RAID10 kötetem 4 diszkből. Ez ugye kifelé egynek látszik. Ha a fejem tetejére állok, akkor sem tudok LVM-mel több diszket beleerőltetni (persze hozzá lehet csapni csak simán, de akkor lesz egy RAID10 kötetem meg egy sima diszk egyben, ami nem túl szerencsés). Illetve létre lehet hozni egy újabb RAID10 kötetet 4 diszből, majd azt a kötetet hozzáfűzni az előzőhöz, de ez szerintem nem a legjobb ötlet.

X Factor: Vállalati környezetben is tökéletesen el lehet lenni a GUIn, hacsak nem sok gépen kell ugyanazt csinálni egyszerre.

[ Szerkesztve ]


Rimuru
(veterán)
Blog

Amiket hallok egyes helyekrol azok alapjan nem lehet kenyelmes grafikus programot futtatni.
Olyanok vannak hogy tobb retegen keresztul kell a szerverhez eljutni (pl: te -> ssh -> vnc -> server managment sw - innen a fantaziadra bizon milyen kenyelmes grafikus alkamazast futtatni), es ez "enterprise" kornyezet. :(


domos
(senior tag)
Blog

Van különbség Enterprise és "enterprise" között is. Ha ilyen sok szaron keresztül lehet csak elérni valamit, akkor ott gáz van.


hallador
(addikt)

Mondjuk a notebookomra minek kellene LVM, mikor maga az oprendszer már évek óta támogatja a Titkosítást?

Laptopon futottam bele, hogy betelt a / fájlrendszer. Alulméreteztem. Ha LVM -et használsz, akkor hagyhatsz helyet szabadon a VG -ben és azt a fájlrendszert növeled meg, aminek tényleg kell a hely. Tehát sokkal rugalmasabb és kevésbé pazarló.

Aztán ki az aki olyan szerencsésen particionál Linux alatt egy laptopot, hogy a disk valamennyi részét kihagyja? Mert annak mi az értelme? Ha SSD van benne és a 15 - 20 %-át nem particionálja, akkor értem, de egy disken minek is? Nem értem a logikát, azon felül, hogy lassítod a diskedet, mi a fenének ez?


domos
(senior tag)
Blog

Vannak akik szeretik túltolni a dolgokat, mert ettől felsőbbrendűnek, "linux szakértőnek" érzik magukat.


I02S3F
(őstag)
Blog

Egyszerűen az igényesség határa után a maximalizmus jön.


I02S3F
(őstag)
Blog

Virtuálison meg hozzácsapsz még egy winyót, vagy megnöveled a meglevőt, és onnantól kezdve a LVM-el kényelmesen, menet közben tologathatod a kapacitást.

Ez alapján ügyelni szükséges a háttértárak kondíciójára, mert ha kihullik egy (pláne, ha váratlanul) az eredményezhet adatvesztést. Ezt javarészt felmérések statisztikáiból ki lehet deríteni és a háttértár élettartama vége felé le kell cserélni (kádgörbe), de gondolom a cégek ezzel számolnak.

Vagy hogy működik, ha nem így, ahogy én elgondoltam?


velizare
(nagyúr)

bukod a teljes kötetet. azaz mindent, ami azon a logikai köteten volt.
kivéve, ha volt backupod a logikai kötetet kiszolgáló fizikai kötetről, vagy magáról a logikai kötetről.

[ Szerkesztve ]


Frawly
(veterán)

Ezt nem értem. Hogyan függ össze az LVM, a titkosítás, meg hogy az OS mit támogat?

Abban egyetértek, hogy desktop linuxos felhasználásra nem kell kötelezően LVM. Van, amikor jól jön, rugalmas átméretezés, titkosítás, de nem mindenható.


rebugra
(aktív tag)
Blog

Jó dolog, de személy szerint veszek egy nagyobb HDD vagy SSD aztán tükrözöm, és megy minden tovább.
Lehet ez az én "betegségem" de a biztonság kedvéért én azért 3-4 évente lecserélem a belső meghajtóim. Külső tárnak meg ott egy MyCloud. Az sose telik be. (vagyis hát kell neki még pár év) :D


hallador
(addikt)

Ezt nem értem. Hogyan függ össze az LVM, a titkosítás, meg hogy az OS mit támogat?

Hát hogy? Ha visszaolvasol, akkor megtudod, hogy akik ezt felvetették, azoknak hogy függ ez össze. Én válaszoltam, hogy szerintem hogy van, az összefüggéseket ne tőlem kérdezd meg.


Adamyno
(tag)
Blog

Ezt szerverkörnyezetben nem teheted meg.

üzenetek