[Re:] [moongoose:] Mitől más az áram és a gáz ára? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


updog
(senior tag)
Blog

Ha már így pörög a topic, félig offként, de valamennyire idevágó gondolatként nekem az fordult meg a fejemben, hogy az ilyen 30-50-100W-os "solar charger/solar panel" mobil napelemek mennyire praktikusak? Legyen egy tök random példa, amit dobott az amazon: [link] de nincs semmi konkrétumom egyelőre.

Full laikusként bőven nem értek hozzá, most kezdtem utánaolvasni hogy pl. van amelyik a napsütéstől melegszik, attól meg leáll :D Szóval vannak még számomra meglepetések, de láttam már (pl. amazonon) jópárszáz 4-5* értékelésűt is.

Az ötletem az, hogy mivel napi minden órában (is!) direktben odasüt a nap az 5. emeleti teraszunkra, kiraknék egy ilyet, és 20.000 mAh-s powerbankokat (esetleg nagyobb akksikat?) töltögetnék, amiről meg utána mehetne a telefonok, Eneloopok (létezik vajon USB-ről tölthető Ni-Mh töltő?) delejezése, meg még ki tudja mi mindent meg tudnánk oldani így.

Mint általában az ilyen kérdésekben, nem a pénzügyi megtérülést nézem, hanem hogy a kvázi végtelen ingyen napenergiát hatékonyan ki tudnám-e használni, lehetőleg ne kössön ki 1-2 éven belül a szemétben a "napelem", ilyesmi. Mennyire halott gondolat ez?

[ Szerkesztve ]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

dabadab
(titán)
Blog

Elolvastam mindkettőt, semmit sem írtak a kiszámíthatóságról, azért kérdezem.


Alex91
(félisten)
Blog

Szerintem o nem erre kivancsi…

Amire mar en is gondoltam, hogy kitesz a napra usb toltesre alkalmas napelemet, es powerbankokat tolt vele, es majd azzal tolti a telokat…


updog
(senior tag)
Blog

Köszi, de ennél egy nagyságrenddel kisebben gondolkoztam elsőre :D Lásd telefontöltés, <100W napelem, illetve ~1-200 EUR árak amik ehhez tartoznak :DDD

Illetve nem is a tárolás része ami érdekel főleg, hanem hogy ezek az olcsósított "napelemek" vannak-e már az ilyen minimál célokra évekig normálisan használható szinten :)

#44Alex91 yep :) :R

[ Szerkesztve ]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Logikusan gondolkodva kombinált energiatermelés esetén mindkettőből kisebb kell, mintha külön-külön valósítanák meg ugyanazt a kapacitást, amit együtt érnek el. Így az energia tárolására is kisebb méret tervezhető.
Kiszámíthatóságról nem írtam. Nem politizálok... ;]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Nekem ebben a méretben városban feleslegesnek tűnik. Ezeket nagyon jól lehet használni, ahol a hálózat nem elég, de városi környezetben nem látom értelmét. Az ártól eltekintve a gyártáshoz szükséges környezeti lábnyom nagyobb lehet, mint az üzemeltetésen megspórolt környezetszennyezés. Szerintem.
Más fórumról írás a témában.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

A "tervezhető kapacitás" az szerintem a "kiszámíthatóság".
A napelem kapacitása pl. éjszaka teljesen jól tervezhető, konkrétan nulla, ez elég biztos.
Ha emellé odaraksz egy szélerőművet is, akkor már jóval kevésbé lehet tervezni, mert vagy fújni fog a szél, vagy nem.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

A kiszámíthatóság egyes fórumozókra jellemző tulajdonság. A tervezhetőség azon múlik, hogy a meggyőzhetetlen kötekedőt ott tervezed hagyni, vagy eleve ignorálod. Ez tervezhető.... :P

Amúgy a napelem kapacitása mindig ugyanaz, éjszaka is és nappal is... ;) Látod, nekem is megy ez... ;]

[ Szerkesztve ]


lo_jo
(senior tag)

Otthoni, lakossági szinten még érthető, hogy a klíma a napsütéssel van összefüggésben, de ez sem törvényszerű. Viszont ipari szinten meg nagyon nem a napsütés függvénye, egy ipari létesítményben, de még egy irodaházban is bőven elég egy felhős, de melegebb nap, amikor üvöltve mennek a klímák, hogy az emberek és a berendezések is normális körülmények között működjenek. Vannak ipari kvázi sztenderdek, nem véletlenül alakult ki, hogy hány fokra hűtik-fűtik az épületeket. Saját példa: 60-80 fős nagy térben dolgoztunk, mindenkinek egy gép és minimum 2 monitor. Itt ha nem történik semmi, tehát nem "pörgeted" a gépet, akkor is annyi hő termelődik egy borús tavaszi vagy őszi napon, hogy minimum a szellőztetőnek, de sokszor a klímának mennie kell, különben nem tudsz érdemi munkát végezni. De például stresszes munkát te sem szívesen végeznél úgy, hogy azt mondja a főnököd, hogy majd akkor lesz klíma, ha süt a nap és/vagy fúj a szél.

Mellé azért nem kell túl nagy kutatómunkát végezni, hogy lássuk, a lakossági felhasználás a kisebbik része a magyar fogyasztásnak (nagyjából 26%), az ipar meg nagyon gyorsan reagál, ha azt látja, hogy nem kap elég villamosenergiát, mert a természet éppen úgy gondolja. Majd elmennek olyan országba, ahol megkapják az alaperőmű+kiegészítő kombójából a nekik kellőt.

Saját szememmel láttam 15 éve, hogy hogy néz ki a hétvégi ügyelet egy villany szolgáltatónál. Elég gyors mintavételezéssel futnak a grafikonok, Wh pontossággal mutatva a pillanatnyi fogyasztást. Szükség esetén a megfelelő protokoll életbe lép, ilyenkor "raknak a tűzre" az egyik gázerőműben. Persze ehhez az kell, hogy jók legyenek a becslések, amihez nagyon sok tényezőt figyelembe vesznek. Számít az időjárás, számít, hogy a hónap melyik hétvégéje van, van-e valamilyen szezonális esemény (olimpia, foci vb idején látható, amikor a lakosság nagy része bekapcsolja a tv-t). Ezek pont azok, amik nem követik sem a nap, sem a szél pillanatnyi állását. Ezekre a gyors reagálásokra a nap és a szél sajnos alkalmatlan.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Méretezés kérdése. Nem minden áramot kell napelemmel megtermelni, ami a klímához szükséges. A borult, de meleg napon az épület hőfelvétele amúgy jóval kisebb, mintha tizenkét órán át süti a nap. Tehát pont az extra hőterhelés esetén tud segíteni a napelem. Nálunk sem tervezünk akkorát építeni, mint az éves felhasználás, de ha a 210 kWh fölötti fogyasztást kiváltjuk, akkor a mai rendelkezések alapján tervezhető lesz teljes mértékben az áram rezsiköltsége...

Ha a gázt a kiegyenlítésre használt gázturbinás erőművekben égetnénk csak el, nemigen kellene orosz gázt vennünk...

Energiastratégia és a rezsicsökkentés.

[ Szerkesztve ]


Noukoum
(veterán)

Hol hallottál olyat hogy csak akkor mehet a klíma ha süt a nap / fúj a szél?


Alex91
(félisten)
Blog

[link] , ilyenben nem gondolkoztal, igaz ez nem olcso kategoria…


mickemoto
(őstag)
Blog

Sziasztok.
Az új gáz / villany ár számításnál ha valamelyik hónapban ( téli hónapokban ) túllépem a 144 m3/hó-t , illetve áramnál a 220 KWh/hó-t akkor abban a hónapban már többet kell fizetni a 144/ 220 mennyiség feletti részért abban az esetben ha minden hónapban diktálok és ugye augusztus 1-től indul az új számlázás és még nem lépem túl az éves 1729m3/2523KWh értéket?


Alex91
(félisten)
Blog

[link] , itt van vitatva a dolog…


D1Rect
(félisten)
Blog

Csendben megjegyzem, hogy én nagyon sokat kritizáltam Paks 2-t, de lehet a végén mégse lesz akkora pénztemető mint tippeltem.


bambano
(titán)
Blog

a minap beszéltem egy ismerősömmel, aki tavaly rakatott napelemet.
az idén januári termelése 10.5%-a volt a júniusinak.
Ennek fényében megkérdezném: ez a marhaság, hogy napelemet alapellátásba, mikor kopik már ki végre a köztudatból???
Ha a lakosság megtermelné a fogyasztását, akkor megtermelné a fogyasztását. Ha a lakosság harmada megtermelné a fogyasztásának harmadát, az a teljes lakossági fogyaztás kilencede lenne.
blabla.
hogy is hívják az ilyen mondatokat... tautológia?


bambano
(titán)
Blog

ksh-n van táblázat minimálbérről.
[link]
ez az a bér, amit parancsszóra emelnek.


bambano
(titán)
Blog

a valóság ezzel szemben az, hogy kombinált energiatermelés esetén mindegyik résztvevő energiatermelési módból meg kell valósítani a teljes kapacitást.
ezért ér nullát a napelem.
vagy ha nem így csinálod, akkor az ügyfeleknek el kell fogadniuk, hogy időnként nincs áram.

másik hsz-re szerk: "A borult, de meleg napon az épület hőfelvétele amúgy jóval kisebb, mintha tizenkét órán át süti a nap.": ja. egy borult napon kevesebb hőt vesz fel az épület, cserébe csökken a levegő páratartó képessége, ezért padlógázon kell járatni a klímákat, hogy párátlanítsanak.

jó lenne elfogadni végre a tényt, hogy közmű szintű ellátásra olyan erőmű kell, ami mindig működik.

[ Szerkesztve ]


UnA
(Korrektor)
Blog

A példa nagyon jó lenne, amit írsz, de az élet nem a szerverteremben folyik :)

Vagyis oké, legyen klimatizált környezet, ahol ezt a termelés megköveteli, de teljesen pazarló ezt mindenhol erőltetni.

üzenetek