üzenetek

hozzászólások


Donki Hóte
(veterán)

Ha többen is beleírnak egy word dokumentumba korrektúrával (pl. egymás beírásába), meg megjegyzéseket szúrnak bele, akkor a LibreOffice eléggé elveszti a fonalat és nem lehet látni, hogy ki mit írt.

Irodai környezetben az MSOffice megbízhatóbban működik ebben a tekintetben.


MaxxDamage
(félisten)
Blog

Jó kis cikk!
Régebbi gépekre ajánlott a Linux / Ubuntu féle rendszer. Régi laptopba m.2 SSD (16GB) + 2.5" átalakító amivel használom és a kislánynak netre tökéletes ASUS X59SL (3GB RAM, intel C2D T5750 CPU, AMD RV620 - HD3470) notin van így használva Ubuntu 14.04.1.LTS rendszer


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Egy ilyen gépen elve értelmetlen a grafikus teljesítményről beszélni. Újabb gépeken már más a helyzet, pl. Vulkan alatt nem igazán van probléma a teljesítménnyel, amit írtál az jellemzően az OpenGL alatt nyújtott teljesítmény, de az olyan amilyen, nagyrészt az OpenGL általános állapota miatt.

Emlékszem mikor a régi szép időkben újraforgattam ThinkPad T60-on Mint alatt a teljes Mesa csomagot azért, hogy meglegyen a 25+ FPS Minecraft alatt és végül sikerült (fél éjszaka fordított a gép), utána kicsit jobban ment a játék Linux alatt, mint ugyanazon a gépen Windowsal. Bár végeredményben egyiken se volt túl nagy élmény... :D

MaxxDamage: jövő áprilisban megszűnik a 14.04 támogatása, végleg. Ha valamire frissítesz, szerintem ne alap Ubuntu legyen, mert bármit raksz arra a gépre, gyorsabb lesz nála. - és véleményem szerint normálisabb is.

[ Szerkesztve ]


MaxxDamage
(félisten)
Blog

:R
Már ajánlotta a rendszer Updatet valami 16.x.x verzióra (de még nem éltem vele) és hamarosan Updatelem is.


Frawly
(veterán)

Egyértelműen jobb az üzleti. Azonos pénzért sokkal nagyobb teljesítményt ad, sokkal tovább tart, mire elavult. Könnyebben szerelhető, olcsón kapni hozzá évekig alkatrészt. Mert ugyebár az üzleti notik is elromlanak, de attól nem kell kidobni, csak a meghibásodott hardvert kicserélni. Bármikor könnyen bővíthetők 8-16 GB DDR3 RAM-ra, SSD-vel, erősebb procival. Esetleg eGPU-val, dokkal.

Mint írtam, a cikkbeli gép 28 ezret végül is megért, Linuxszal okés használni alap felhasználásra, de a legtöbb ember 70 ezerért tudja beszerezni, annyiért meg van sokkal jobb használt/refurb üzleti, 12-14-15 colban is. Szóval lehet van, akinek ez a 28 ezres kis gép elég, használja egészséggel, de azzal nem tudok egyet érteni, hogy jó vétel, és mindenkinek ilyenre kéne rámennie.

Az ilyen netbookos gépekkel az a baj, hogy nem tartósak, drága hozzá az alkatrész, némelyik nehezen szerelhető, mert ragasztott a ház, minden oda van forrasztva az alaplapra, stb.. Igaz ez a legújabb üzleti gépeknél is kezd igaz lenni, mióta rámennek arra, hogy ne tudjad bővíteni, magad szervizelni, minden le van rajta ragasztva, odaforrasztva, csak azért, hogy vékonyabb, eldobhatósabb, olcsóbban gyárthatóbb legyen. Plusz az új üzleti gépek minősége, tartóssága is csökkent, nem olyan robosztusak már mint rég.

Ráadásul a legtöbb laikus felhasználónak azért kell erősebb gép a szükségesnél, mert ők csak Windowszal tudják használni, azt ismerik, Linuxot nem tudják feltelepíteni, de Win esetében sem tudják a beállításokat optimalizálni, a rendszert tisztán tartani, gyorsan összeszemetelik, nincs elég fegyelmük, hogy mindenre lightweight alkalmazást keressenek, sok futó alkalmazás-fül esetén hajlamosak nem bezárni a felesleget, böngésző alá nem tesznek fel reklám/script blokkolót, így meg combosabb hardver kell ahhoz, hogy alap szinten tudják használni a gépet. Aki persze kicsit is ért hozzá, az beéri kisebb hardverrel Linux alatt, de ez nem minden felhasználónak opció, mert nem lesz meg hozzá a türelmük, tudásuk, hogy feltelepítsék, megfelelően beállítsák, és nem biztos, hogy van olyan power user ismerősük, aki ezt megteszi helyettük. Nekik ezek az atomos, celeron N/J-s csodák erősen kerülendők.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

A 14.04-ben eléggé gáz volt még a Unity és sok erőforrást is kért, az legalább normalizálódott a 16.04-re. Webfejlesztő kollégáim gépén többnyire Ubuntu 16.04 LTS volt, de inkább átálltak Mintre, mert az sokkal normálisabb GUI-t tartalmaz, mindegy melyik verzióját nézzük. A csomagbázis azonos, így nem volt nagy vásziszdász disztrót cserélniük.


llax
(senior tag)

"Igaz ez a legújabb üzleti gépeknél is kezd igaz lenni, mióta rámennek arra, hogy ne tudjad bővíteni, magad szervizelni, minden le van rajta ragasztva, odaforrasztva, csak azért, hogy vékonyabb, eldobhatósabb, olcsóbban gyárthatóbb legyen. Plusz az új üzleti gépek minősége, tartóssága is csökkent, nem olyan robosztusak már mint rég."

Némely mai üzletinek nevezett készüléknél az is jó lenne, ha 12-16 évvel ezelőtti, abszolút low-end átlagos minőségét hozná (anyaghasználat, összeszerelés). A masszív építés, szervizfedelek, bővíthetőség teljesen általánosak voltak. Mondjuk nem is nagyon volt 100eHUF alatt egy sem.


MaxxDamage
(félisten)
Blog

Már folyamatban is van. T430 esetén marad a Win10 Pro x64 /még egy jó darabig/ :K


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Nekem az egyetlen érdemi ok ami miatt van Win10 is itthon, az a DX12, meg egy-két program ami win only. Úgy egyébként nem igazán szeretem használni, ronda és R=1 usernek kezeli a felhasználót.


Frawly
(veterán)

Még azt kifejeltettem, hogy az üzleti laposoknak nem csak a windowsos, de a linuxos támogatottsága is jobb általában, jobb eséllyel fog benne pöccre működni miden hardver, mókolások nélkül.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Amik nem igazán mentek, azok a dupla GPU-s gépek, ahol az átkapcsolás nem igazán működött. Pl a ThnikPadek egy részében van / volt normális VGA is az Intel grafikus lassítója mellett, de váltani közöttük többnyire csak a biosban lehetett...


Chaser
(titán)

nem tudok olyan tp-ről, aminél bios-ban kellett váltani, t500-tól volt swichable graphics, win alól lehetett váltani az igp és az ati közt, "magától" nem tudott mint az optimus, de előző geneknél nem rémlik h diszkrét vga-s gépben lehetett használni az integráltat is, mivel az be sem volt kanócozva, t510-nél pedig nem ment az optimus, ha nv-s volt a gép csak azzal ment

szerk: t500-nál biosban azt lehetett állítani, h csak ati, vagy csak intel, vagy pedig váltható, minden verzióhoz értelemszerűen más driver is kellett

[ Szerkesztve ]


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

T400-ban (egy részükben) már volt Switchabe graphics, HD3650 volt bennük az Intel mellett. Linux alatt nem igazán ment a SW graphics használata. Voltak outdated scriptek, de nem igazán működtek, próbáltam őket. Maradt a biosos megoldás.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Jól mondod, T-55A kell mindenkinek.


#65675776
(titán)

Na most szólj hozzá, anyám T61-e ezen tünetek közül szinte mindet produkálja. Arról nem is beszélve, hogy fél év alatt két akku ment tönkre benne. Harmadikat már nem vettem, mert semmi érterlmét nem láttam. Így kényszerűségből folyamatosan hálózatról van használva. Ennyit a roppant magas minőségről és megbízhatóságról.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Ez inkább szerencse kérdése. Egy T60, kettő T400 és most egy T410 volt eddig nálam, de mindegyik hibátlan, minden téren. A jóból is ki lehet fogni a gagyit, csak kisebb az esélyed rá.


MaxxDamage
(félisten)
Blog

Világos. A 16.04 Updatelve.
18.04 amit most jelez. :D /érdemes Updatelni?/


hcl
(félisten)
Blog

Meg mert nem mer használt gépet venni, mert az biztos rossz.Utánajárni, esetleg kicsit tájékozódni fotosop.
Aztán megveszi 120-ért a legolcsóbbat a madarasteszkóban, s csodálkozik, hogy semmivel sem gyorsabb érzetre. (Meg persze FreeDos-sal veszi, winózt warezol rá.)

@Daa-Raa : Kifogtatok valami nagyon ótvert :D De ez alapján az egy gép alapján...

[ Szerkesztve ]


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Attól függ, dobták az eddigi GUI-t és Gnome-ra váltottak. Én azt legalább annyira nem szeretem, mint a Unityt mert egy alap telepítésben alig konfigurálható valami. Bármit akarsz állítani, akkor a gnome tweak toolhoz kell nyúlnod ami azt hiszem fel sem települ magától.


Bici
(félisten)

Pl. nekem. :D
Rusnya, szögletes, és a tapija sem tetszik a felsö gombokkal. Nekem kényelmetlen.
Persze, ez csak az én véleményem.
Nekem a 13-as macbook air tetszik leginkább, esetleg a 13.3-as ideapad 720s.
Kizárólag külsö alapján és rövid kipróbálás alapján (tapi, bill). Egyiket sem próbáltam hosszú távon.

üzenetek