Tanuljunk angolul! - Tudomány, oktatás fórum

üzenetek

hozzászólások


Narxis
(nagyúr)
Blog

angoltanarok.com -on vannak jó tanárok?


b0bcat
(addikt)
Blog

Kábé ugyanazok a tanárok hirdetnek mindenhol. :D


margithid
(veterán)

Androidon melyik a legjobb angol nyelvtanuló app?
Duolingot használom, de már elég sok az ismétlés.


Pí.Nandee
(csendes tag)

Ez attól is függ, hogy mi a célod. Csak bővítenéd a szókincsed, vagy esetleg mást szeretnél csinálni.

Szerintem elkezdeni tök jó a duolingo, meg más app, de nagyon hamar kifullad a hatásosságuk. Legalábbis ezt vettem észre azokon a tanulókon akik fél, 1 év appon való tanulás után keresnek fel engem.

Language drops pl elég jó szókincs bővítésre. Ukrán tanulásnál használtam, de nem tanít meg igazából az sem egy nyelvet, mint ahogy egyik app sem igazán képes rá.


margithid
(veterán)

Igen, sajnos beszélni kéne, de ahhoz tenár kéne, vagy olyan környezet.
Esetleg mit ajánlasz még otthoni tanulásra?


Pí.Nandee
(csendes tag)

Beszédet nehéz tanár nélkül tanulni. Ha pl szeretsz online játékokkal játszani, próbálj meg "nemzetközi" discord csatornára járni a kedvenc játékoddal kapcsolatban, egyik legjobb módja arra, hogy elkezdj beszélni angolul. Nyilván kijavítani nem fogják az angolod, meg lehet hogy a többi nem anyanyelvű játékostól eltanulsz 1-2 hibát, de arra tökéletes, hogy érezd azt, hogy megértenek, amikor beszélsz, és te is értesz másokat. Külön bónusz, hogy teljesen "személytelen", csak egy username mögött leszel. :)

Ha nagyon kezdő is vagy, elég könnyű megtanulni 1-2 kulcs szót az adott játékkal kapcsolatban, és onnan lehet építkezni. Nem egyszerű, de nagyon sok tini így tanul meg elég jól angolul manapság.

Vannak beszélgetős "csoportok", de azok elég hamar kifújnak, mert mindenki azt hiszi, hogy majd valaki aki tök jól beszél őt meg fogja tanítani angolul ingyen, közben meg többnyire olyanok jönnek össze akik kb. egy szinten vannak, és nem igazán tudják, hogy mit kéne együtt csinálni, majd pár alkalom után többnyire lankad a motiváció.

Egyébként még nyelvtanárként is baromi nehéz túljutni egy erős kezdő szinten, egy ismeretlen nyelvben tanár nélkül, annyira mások a különböző nyelvek, szóval ha nagy cél van vele, előbb utóbb szükséged lesz rá. Én is most ott tartok, hogy próbálom kicsit átszervezni az életem, hogy legyen időm elmenni egy ukrán magántanárhoz, mert az abszolút alapokon túl nem tudom mit kéne csinálnom. Hiába vagyok angol és olasz nyelvtanár :)

De ha egy tuti tippet kell adnom, az a kockulás. Név nélkül vagy, ha úgy érzed "beégsz" átmész egy másik discordra, teamspeakre, amíg találsz egy kellemes közösséget, vagy csak használod a voice chat-et a játékokban. Nehéz rávenni magunkat, de aranyat ér, viccen kívül.
Kb milyen szinten vagy? Eddig "csak" duolingoztál, vagy szoktál olvasni cikkeket is angolul?


margithid
(veterán)

Alapszinten talán.Ezt azt megértek.
Sajnos nálam is az van hogy ha meg kellene szólalni lefagyok.


Pí.Nandee
(csendes tag)

Általában ez főleg egy mentális gát, semmint pusztán nyelvtani/nyelvtanulási gát. Egyfelől sikerélmények kellenek, hogy ezt le tudd győzni, másfelől meg a "magyar oktatás" is gyakran belénk neveli a "Ha nem tudok valamit hibátlanul, tökéletesen, akkor inkább csöndben maradok" mentalitást, az az egyik legnagyobb bűne talán az oktatási rendszerünknek.

Mert racionálisan nem elvárható, hogy egy alapszinten lévő tanuló ténylegesen hibátlanul tudja összerakni a gondolatait. Vagy a nyelvtanon, vagy a szókincsen el fog csúszni. A nyelvtanulás alapja a próbálkozás, mondatok összerakása az eddigi ismereteink szerint, letesztelni, hogy jól tudjuk-e a nyelvtant, és azt jól ültetjük-e át a "valóságba". A duolingo viszont rettentő kevés kapaszkodót ad, nem igazán magyaráz, legalábbis ukrán nyelvben nem magyaráz semmit, talán angolból egy picit jobb már. De ugye a duolingonak és más appoknak nem az az érdekük, hogy valóban megtanulj az adott nyelven, hanem hogy minél több reklámot nézz meg, vagy minél több ideig vegyél prémiumot. Sokan akik régóta használják, azt mondják hogy eleinte sokkal jobb, sokkal hasznosabb volt a duo.

Ezeket a gátakat amiket az elején említettem, viszont nehéz leküzdeni, főleg egyedül. Mert az a pont, hogy egyszer csak a "semmiből" meg tudjunk szólalni hibátlanul, az sose jön el. A legnagyobb "kiszúrás" pedig az, hogy általában ezt tudjuk is, mégse merünk megszólalni. :(

Ezért is kell egy olyan személy akivel tudsz bátran beszélni, legyen az egy magántanár, vagy valaki akiben megbízol, hogy türelmes lesz veled :)

Uh, most nézem, egy picit hosszú lett, de kiszaladt belőlem, mert sok tanuló küzd ezekkel a problémákkal, és próbáltam a lehető legjobban elmondani az általam tapasztaltakat :)


margithid
(veterán)

Köszi, sajnos igazad van
Mondjuk én már idősebb vagyok, szóval olyan jól már nem fogok megtanulni.
De ha csak a szókincsemet bovitem, már az is jó.


Pí.Nandee
(csendes tag)

Szerencsére még idősebben is meg lehet tanulni ;). Vannak olyan diákjaim akik 60, 70 évesen kezdtek bele, és egész jól haladnak. Ne add fel ;) Az internetnek hála mindenféle hobbival (is) kapcsolatban van angol facebook csoport. Én pl még tök régen beléptem Ausztrál, angol meg amerikai autós csoportokba is, és emiatt megtanultam csomó autós szlenget "ausztrál angolul". A sok kép és videó miatt, meg akkor is érdekes, ha amúgy nem is érted pontosan amit írnak. Próbáld meg kerülni a fordító használatát, és trenírozd az agyad, a siker nem marad el! :)

Voltak olyan diákjaim akik 40 évesen döntöttek egyet, és el akartak költözni Ausztráliába, kellet nekik a nyelv és napi 5-6 órát angoloztak. Ők a rekorderek nálam, mert kb fél év alatt egy nagyon minimumról elértek egy kb középszintet. De nekik teljesen felborult az életük itthon, és menniük kellet, nem volt más választás, ez is "segített" nekik.

Igazából a tévhit, hogy a fiatalok jól megtudnak tanulni angolul onnan jön, hogy nekik általában több idejük van, meg baromi sok számukra érdekes tartalom van a neten angolul, ami leköti őket.

A nyelvtanulás = elhatározás + idő + kihívások a nyelvvel, ami rákényszerít hogy használd az agyad :)


margithid
(veterán)

Köszi :R
Motiváció az nagyon fontos.


b0bcat
(addikt)
Blog

A minél több célnyelvi input (bevitel) a kulcs. Olvass és hallgass angol tartalmakat!

Az a legjobb, ha olvasni is tudod, amit hallasz (így össze tudod kötni fejben az írott és a hallott alakokat), amire a hangoskönyvek, illetve az angolul beszélő és angol felirattal nézett filmek vagy sorozatok kifejezetten alkalmasak. :K

Tanár nélkül is meg lehet amúgy tanulni (beszélni is) egy idegen nyelvet (mondom ezt nyelvtanárként), de a tanár kétségtelenül sokat tud segíteni a folyamatban. :)

[ Szerkesztve ]


axioma
(veterán)

Ismerek olyat aki rengeteg inputot csinal (yt videokat konkretan 1.5x-es sebesseggel hallgatja ami nekem 5 ev munkaban full angollal se megy, es olvas is irodalmibb szovegeket is), de beszelni ha nagy neha megprobal ket mondatot felall a hatamon a szor, kiejtesileg es idonkent nyelvtanilag is gagyi, szerintem a nem tul regi nyelvvizsgast ero papirjanal is gyengebb. Persze lehet, hogy ha ra lenne kenyszeritve hogy hasznalja, osszekotodnenek a megfelelo informaciok es gyorsan javulna, csak arra mondom hogy azert tud felemas eredmeny is szuletni.


b0bcat
(addikt)
Blog

Nem mindegy, mit hallgatsz, milyen minőségben (beleértve azt is, hogy milyen sebességgel), és hogy pl. van-e (jó minőségű, nem automatikusan generált, ami sokszor csapnivaló) felirat hozzá. ;)

Nem mellesleg szándékosan nem YT videókra hivatkoztam feljebb, mert sajnos ezek közül sok nem igazán alkalmas nyelvtanulásra, bár ez a filmekre és sorozatokra is igaz (hogy nem mindegyik ugyanolyan jó erre a célra).

Meg aztán ott a személyes faktor. Ki könnyebben, ki nehezebben tanul, illetve kinek ez, kinek az megy nehezebben a nyelvtanuláson belül. Nem létezik univerzális módszer, ami mindenki számára ugyanannyira beválik. :N

De alapvetően fenntartom, amit korábban írtam: az inputon múlik az egész javarészt, de akkor hozzáteszem, hogy minőséginek kell lennie, továbbá az adott tanuló igényeihez, képességeihez és aktuális szintjéhez passzolónak is. :D

[ Szerkesztve ]


BonFire
(veterán)

Örülök neki, hogy pozitív tapasztalatokat szereztél.


BonFire
(veterán)

Megmondom őszintén, a szleng ismerete sem elvárás. Mégis melyik szlenget kellene ismernie? Melyik dialektusét, melyik korosztályét? Mert én így ötvenévesen már a mai tizenévesek magyar szlengjét sem ismerem, és megmondom őszintén, nem is nagyon csigáz fel. Ugyanúgy, hogy aligha hiszem, hogy a mai húszévesek sokat megértenének a 90-es évek katonai szlengjéből. Nem voltak ott, és már nem is lesznek ott, mert egyrészt nem muszáj nekik odamenni, másrészt 2024 van, nem 1990.

Továbbá a börtönszlenget sem ismerem, mert én még nem voltam ott, és nem is kívánok odakerülni.

Ugyanez igaz a szófordulatokra is. Egy skót, vagy ausztrál szófordulat lehet teljesen érthetetlen egy brit vagy amerikai számára is és vice versa.

Nyelvtanulásnál nem az az elsődleges, hogy minden hablatyot értsünk, hanem az, hogy normálisan, kulturáltan megértessük magunkat másokkal félreértések elkerülése nélkül. Ezért a szleng csak sokadlagos.

[ Szerkesztve ]


Narxis
(nagyúr)
Blog

A szleng helyett írhattam volna nyelvi kifejezéseket is, ezek azok amik a mindennapi kommunikációban előfordulhatnak, nem tudod őket magyarra fordítani ugyanakkor azért vannak néha újak és kopnak el régiek. Pl. Call it a day, Pull someone's leg, Let someone off the hook, By the skin of your teeth stb.

Ezek ismerete szerintem nem is azon múlik, hogy ki anyanyelvi hanem, hogy ki mennyire merül bele a hétköznapi kommunikációba, tartalomfogyasztásba az adott nyelven. Ezek nélkül is meg tudod értetni magad csak természetesebbé teszi a kommunikációd.


b0bcat
(addikt)
Blog

Ezek idiómák, amikre te gondolsz, amelyek valóban fontos részei a nyelvnek. :K


Pí.Nandee
(csendes tag)

Igen, ezek is fontos, de óvatosnak kell lenni. Haladó(BB) szintű beszélőknél előfordul, hogy teljesen természetesen beszélnek, sok idiómár használnak, viszont a másik oldalt nem egy anyanyelvi beszélő van, aki nem tud ennyire angolul.

Munkahelyi angollal sokszor ez a "gond", általában nem anyanyelvűekkel beszélünk, hanem csak mint közvetítő nyelv használjuk az angolt. Itt majdhogynem hátrány, ha anyanyelvűtől tanulunk, mert ha a másik fél nem perfect angolból, márpedig nem szoktak azok lenni, akkor jobban megért egy egyszerűsített nyelvet.

Nem anyanyelvűként valamennyire alapból tudod, mi az ami könnyen érthető. Viszont egy anyanyelvű tanárnak ezt (is) meg kell tanulnia ;)

Persze ez erősen cél függő, ha az anyanyelvű tanárod városába akarsz menni dolgozni, akkor annál nincs jobb, de ha csak egy pár éve itt élő, esetleg nem is a régióban élő anyanyelvű tanárnak fogalma sem lesz a régiónak az angol mint lingua franca nehézségeivel.


Narxis
(nagyúr)
Blog

Álmodtatok már idegen nyelven? Egy kezemen meg tudom számolni hányszor volt ilyen csak most még élénk az emlékezetemben a legutóbbi eset. :D


prozodus
(őstag)

Koran kezdtem a tobbnyelvuseget, gyerekkorom ota rendszeresen almodom a tobbin is.
Szoval 5 nyelven almodom rendszeresen, de neha felbukkan 1-1 epizod tovabbi nyelveken.


Narxis
(nagyúr)
Blog

:Y

üzenetek