[Re:] [erdoke:] Energetika és fogyás 2: A mozgás segít? (NEM) - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


#56573440
(nagyúr)
Blog

te is tudod hogy a ketogén diéta mára már gyűjtőfogalom...

"akkor vagy a vizeletben, vagy a vérben mérnie kell az acetoacetát ill. a BOHB szintet "

őőő aha. otthon nyilvánvalóan, vagy a diéta körben legalább hetente javaslod az orvoshoz elfáradást? és a sport macerás ?:D

"Az nem az én hibám, hogy szakmai kifejezések kerülnek hibásan a köztudatba, ahogy az sem, ha te is rosszul használod a kifejezést."

erre csak igen csúnyát tudnék mondani, inkább megvárom hogy gép közelbe kerülj, még a végén besértődnél. de a szakmai szót nem használnám a helyedben.

"Még egyszer: a kevés szénhidrát és sok zsír (? eleve ezek sem definiáltak, mi az alacsony és mi a sok?) önmagában még nem lesz ketogén"

egy általános, és szakmailag is elfogadott megfogalmazást írtam le, te is tudod hogy nem számszerűsíthető általános környezetben. nem hiszem hogy ebbe bele kéne kötnöd....

oldalakat lehetne írni hogy mit fed a virtuálisan 0 ch és milyen környezetben (edzés mellett pl) mennyit is jelent a gyakorlatban, ahhoz mennyi zsírt kell enni, ezeknek a függvényében mennyi fehérjét kéne bevinni, itt ebbe nem is érdemes belemenni szerintem. de attól hogy azt mondom hogy a nap sárga, és tel belekötsz, rgb skálán kezded elemezni ahogy az igazából lehet hogy igaz de kinek sárga? a kutyáknak pl nem... a színvakoknak sem. ez is egy módszer végülis...


erdoke
(titán)
Blog

Nem érdekel, mit ért Kispista Jóska ketogén diéta alatt. Az alacsony szénhidrát diéta gyűjtő fogalom, a ketogén diéta értelemszerűen nem lehet az.
Az első mondatod alapján vicces, hogy a szakmai szót kifogásolod. A tévhit gyűjtőfogalom? Na persze, ha a termodinamika értelmezése is évtizedekig mehet "köztudott" alapon, miért ne lehetne pongyola a ketogén is?
Egyénenként eltér, kinek mi a ketogén, és igen, vannak olyan szalagok, amikkel vizeletből kimutatható az acetoacetát, illetve olyan vércukor mérő is, amivel BHOB-t is lehet monitorozni. Vannak emberek, akiknek ez nem passzió, az egészségük múlik rajta, így megveszik, ha a TB nem is finanszírozza. Akinek tényleg fontos, az megveszi, akit pedig nem is érdekel ez a része, az miért hívna bármilyen diétát éppen ketogénnek? :F

"szakmailag is elfogadott megfogalmazást írtam le"
A ketogén diéta nem attól az, mert ketózist idéz elő? Mit kell ezen tovább magyarázni? A példa is mutatja, hogy nem nyertél a tippel hangszórót, mert a kolléga igen távol van a ketózistól, dacára annak, hogy csökkentette a szénhidrátot és emelte a zsírt.

"azt mondom hogy a nap sárga"
Nem, te azt mondtad, hogy a mi napunk egy fehér törpe, én pedig azt mondom, hogy az egy speciális eset, maradjon ez itt fölöttünk csak simán nap.


#56573440
(nagyúr)
Blog

"Nem érdekel, mit ért Kispista Jóska ketogén diéta alatt."

aha :) te csak a külföldi standupposoknak hiszel akiket linkelgetsz ;] na azokhoz képest a jóska az szakértő mondjuk ;]

"A ketogén diéta nem attól az, mert ketózist idéz elő?"

és ezzel ki vitatkozott?

" példa is mutatja, hogy nem nyertél a tippel hangszórót, mert a kolléga igen távol van a ketózistól"

nyilván a jövőbe látok ;]

"Nem, te azt mondtad, hogy a mi napunk egy fehér törpe, én pedig azt mondom, hogy az egy speciális eset, maradjon ez itt fölöttünk csak simán nap."

teljesen fölösleges vitatkozni ezen veled, mert továbbra is bebetonozott módon kántálod ugyanazt. remélem a hétvégén azért szánsz rám 10 percet és levésed amit ígértél :R addig nincs szerintem miről beszélnünk


erdoke
(titán)
Blog

Remélhetőleg hétvégén lesz időm visszaolvasni, és tételesen válaszolni a kérdéseidre (?), de a #90 jól tükrözi a véleményem a kérdéskörben.


nemlehet
(őstag)
Blog

Jaaah, hogy csak így. Tudod egy vitában érdemes indokolni, alátámasztani érvelni, hogy miért nem értünk egyet a másikkal. Ilyen alapon te meg büdös vagy és nagy az orrod..... Lemehetünk dedóba csak akkor átadom a billentyűzetem a kisebbik unokatesómnak és akkor vitatkozhattok kinek az apukája menőbb....

Bár igazából nem tudom mire számítottam, de hittem benne, hogy csak a kollégával nem találod a közös hangnemet. Amúgy te tipikusan abba hibába estél amikor a túl sok információ alapján szelektíven kiválogatod ami neked tetszik. Tudod majdnem mindenből a túl sok ugyan olyan veszélyes mint a túl kevés és ez a hozzáférhető irodalommal, tudással is így van.


erdoke
(titán)
Blog

Ezt a fajta "alátámasztott érvelést" hiányolod? Vagy csak velem szemben vannak elvárásaid, saját magaddal szemben nincsenek?
"Nem tudom min megy a vita. Igazából tök fölösleges magyarázni, az edzés az bizony növeli a kalóriadeficitet és segít fentartani az izommenyiséget, tehát csökken a testzsírszázalék. Ez tök nyílvánvaló"

Ezzel nem tudok vetába szállni, mert ellenvéleményt nem tűrő kinyilatkoztatás. Majd ha tényleg érveltél, saját magad által kiválogatott referenciákat hoztál, beszélhetünk róla. A fentire érdemben reagálni nincs értelme.
Egyébként a fenti logikádat követve, és ha igazad lenne, miért gondolod, hogy ha "tök fölösleges magyarázni", ill. "tök nyilvánvaló", akkor én majd nekiállok? Idejöttél, megmondtad a tutit, és már azon is csodálkozom, hogy visszanéztél.

[ Szerkesztve ]


kolosanyi
(veterán)

Na, kiindulva a tegnapiból, adtam még egy esélyt ennek a böjtölésnek. A már egyszer megpróbált 16/8-as felosztást gondoltam újra, egész jól alakult a napom. Most nem volt olyan gond, hogy nagyon alámentem volna a kalóriamennyiségnek, az edzés is kifejezetten jól ment, éhes se voltam a böjt időszakban. Ez az összesítése a napomnak:

Kíváncsi leszek, hogy ha ezt tartom pár hétig, mi fog történni. :)


erdoke
(titán)
Blog

240 g szénhidráttól engem szétmarna az éhség. :)


kolosanyi
(veterán)

Már egy ideje 200-300 között viszek be egy nap és a zsírt 100 fölé emeltem kompenzálásképp. Így nagyjából tűrhető az éhségérzet és nem zsírosodok. Sajnos eléggé hajlamos vagyok rá, ez családi örökség. :)


erdoke
(titán)
Blog

Nem vagyunk egyformán szénhidrát toleránsak, az biztos. Sőt, korral is változik, illetve hosszú évtizedek állhatatos munkájával teljesen el is lehet veszíteni a toleranciát, lásd T2 cukorbetegek. :(

Éppen a minap olvastam egy érdekes cikket az őssejtek – leptint nem termelő – új zsírsejtekké alakulásának útjairól, és elég durva, ahogy és amilyen számban felszaporodnak ezek a kis rohadékok az elhízás során. Ezért nagyon nehéz leadni az utolsó pár (tíz...) kilót, illetve részben ezért kúszik vissza annyira könnyen. Sajnos nem a meglévő fehér zsírsejtek telítődése váltja ki az átalakulást, és 7-8 hetet (!) vesz igénybe, hogy teljesen átváltozzanak. Magyarul ha valami nagyban beindítja a folyamatot, esetleg csak hetekkel később lesz belőle komolyabb hízásnak indulás...
Nagy fogyás után talán mégis van értelme a lötyögő bőr sebészeti eltávolításával együtt leszippantani a maradék zsír, és ezzel a túltengő fehér zsírsejtek nagyját?

[ Szerkesztve ]


kolosanyi
(veterán)

Nálunk ez is családi örökség, sajnos a család fele cukorbeteg. :(

Durva ez, amit írsz, fene gondolná ezt.

Kíváncsi leszek erre a böjtölésre egyébként. Talán át tudom lépni a korlátaim és alá tudok menni a 13-as testzsírszázaléknak. Ott mindig megtorpanok és 2 nap után eszeveszett zabaroham kíséretében visszakúszok 15-re. Sajnos ez a 15 mintha bebetonozódott volna az évek során, én meg természetesen kevesebbet szeretnék. :D


erdoke
(titán)
Blog

Érdekes adalék, hogy bár a fogyáshoz harmadlagos fontosságú a testmozgás megemelése, az alacsonyabb testsúly megtartásához viszont már igencsak fontos lehet, függően attól, hogy mennyire maradt metabolikusan rugalmas az illető.
Skeletal muscle lipid oxidation and obesity: influence of weight loss and exercise.
Kicsit mélyebben taglalva a hatásmechanizmus:
Influence of endurance exercise training and sex on intramyocellular lipid and mitochondrial ultrastructure, substrate use, and mitochondrial enzyme activity.

Ez így ráadásul tökéletesen kivitelezhető, hiszen az extra nagy részétől megszabadult ember már sokkal könnyebben tud is mozogni, illetve ha a fordított irányú termodinamikai ok-okozat a valós, akkor akar is utána többet mozogni.

Tehát mozogjatok rendszeresen, de ha komolyabb súlyfeleslegtől akartok megszabadulni, akkor a fókuszban a táplálkozás (mit és mikor), az alvás (minőség es mennyiség), illetve a minél stresszmentesebb életmód álljon. Ha már közeledtek a kívánt súlyhoz, fokozatosan lehet, sőt érdemes emelni az intenzitást.


erdoke
(titán)
Blog

Ezt az idézetet most találtam, zseniális:

"Telling fat people “All you need to do is eat less and move more, fatty” is like telling a losing sports team “All you need to do is score more points, losers.”"

Magyarul kb. Azt mondani az elhízottaknak, hogy "Csak annyit kell tenned, hogy kevesebbet eszel és többet mozogsz, dagi!", olyan, mint ha egy vesztes csapatnak azt mondaná az edző, hogy "Csak annyit kellett volna tennetek, hogy több pontot szereztek, lúzerek!"


kolosanyi
(veterán)

Egyébként félelmetes, hogy mennyi téveszme, féligazság terjeng az egészséges életmód, táplálkozás, sport terén a nagyvilágban. Szerintem nem b@sztatni kéne a dagadtakat, hanem tanácsot adni ha kérik. Amennyiben viszont nem, akkor nem beleokoskodni, mert úgyse fogadja meg.

A mozgást viszont szerintem azért nem szabad kihagyni a képletből, mert az egészség szempontjából - egy bizonyos szintig művelve - hatalmas szerepe van. Inkább el kéne magyarázni az embereknek, hogy mozogni kell, szükséges, de önmagában nem elég és bizony nem ússza meg egy jól összerakott diéta nélkül.


erdoke
(titán)
Blog

A többségnek már az elég lenne, ha felfogná, hogy a boltban nem azért árulnak több ezer féle csomagolt teméket, mert az megegyezik a régébben saját magunknak, otthon vagy nagycsaládilag készített élelmiszerekkel, hanem mert mnél nagyobb hasznot akarnak rajtuk behajtani. Amit az ellenőrző hatóság még megenged, azt gyakran maximálisan kihasználják, ezen túl a te egészséged számukra semmit nem jelent. Ugyanúgy, mint anno a cigaretta gyártók, amikor nagyon kezdenek gyűlni a fellegek, vesznek egy enyhe fordulatot, kommunikálnak sokszor nagyobbat, és évtizedekre el van rendezve a kérdés.
Azt kellene a népnek megértenie, hogy az ételek hasznos tápanyag tartalma alapján kellene választani, nem a reklámban állított szuper tulajdonságokat, a szebb csomagolást, és főleg nem az édes ízt helyezve előtérbe. Cukorból egy grammra nincs szüksége az emberi szervezetnek, miközben a cukros kaják (?) többségében nagyon gyakran még egy valag haszontalan, vagy egyenesen káros adalékanyag van. Nézd meg egy Oreo keksz, vagy valami kommersz tejcsoki összetevő listáját, moslék mind. Már egy 60 %-os étcsokiban is közel 40 % cukor van, és azért óvatosan mellé csempészik a hidrogénezett növényi olajat és társait. 85 % alatt hozzá nem nyúlok, a kedvencem a 90-es, 55 % zsíros (Mild néven),ma kevesebb több mottóval. Nem mintha a zacskós sós cuccok, húsáruk, stb. nagy többsége sokkal jobb lenne...
A feldolgozott élelmiszerekről kellene először megszabadulni, otthon még közepes alapanyagokból is százszor jobb kaját készít az ember (lásd kenőmájas). Csak az a fránya kényelem ugyebár. A konyhában kellene mozogni, mindent megoldana. :)


kolosanyi
(veterán)

Abszolút egyetértek! :R

Szobatársam is mit meg nem tud enni, valami hihetetlen (egyetemista vagyok). Múltkor az egész napi kajája 1 kiló mézes puszedli volt, hát azt hittem, hogy lefordulok a székről. De rendszeresen kajál "főétkezésként" tortilla chipset sajtszósszal, vagy esetleg Smack levest. És mindenbe sót vagy cukrot tesz. Még meg se kóstolja, de ráborít 2 evőkanálnyi cukrot, vagy egy akkora adag sót, hogy én meg se tudnám enni. Szerinte meg ettől lesz íze az ételeknek. Mondjuk ha esetleg nem napi 1 doboz cigit szívna el, akkor talán az ízérzékelése se lenne ennyire tropa. És egy korosztályos válogatott volt birkózóról van szó. :(


erdoke
(titán)
Blog

Dr. Fung most frissítette a böjtölést sorozatát, és ez a LeanFast diéta neked valónak tűnik. Két étkezéssel egy 8 órás időintervallumban be tudod vinni a megfelelő mennyiségű fehérjét, és akár a reggeli, akár a vacsora kihagyásával (előbbi esetben korai, utóbbiban késői ebéddel) találhatsz alkalmat, hogy böjtölési időben mozogj. Ha éjjeli bagoly típus vagy, akkor érdemes a reggelit kihagyni, egyébként mindenképpen javasolt felkelés után 2 órán belül reggelizni.

[ Szerkesztve ]


kolosanyi
(veterán)

Ezt próbálom én is, eddig megy. Viszont én úgy csinálom, ahogy a képen látható Martin Berkham is javasolja a Leangains protokollban is, 20:00-kor utolsó étkezés, másnap 12:00-kor ebéd, 16:00 körül edzés és utána 2 étkezésben a többi. Ő úgy ajánlja, hogy az ebéd a napi kalóriabevitel ~20%-át adja ki, ez inkább olyan "legyen erőd mozogni" étkezés, a lényeg edzés után van. Külön felhívja a figyelmet arra, hogy az ő rendszerében se úszod meg az odafigyelést a minőségi étkezésre, szóval a mai gombapörkölt nokedlivel nem a legoptimálisabb, de legalább a mai nap is jól alakult, pedig egy órát futottam (10 km, 1033 kcalt használtam fel óra szerint). :)

Tényleg kíváncsi leszek az eredményre pár hetes intervallum alatt.


erdoke
(titán)
Blog

Pontosan ezért írtam a reggeli fontosságát. Kevés kivétellel – éjjeli bagoly típus – az ember természetes napi (cirkadián) ritmusához jobban passzol, ha reggelizik. Sőt, egy fehérjében gazdag reggeli konzekvensen nagyobb súlyvesztéssel jár kontrollált tanulmányokban, amik az étkezések idejét vizsgálják, tehát kalorikusan és összetételben is megegyező táplálékot használnak. Természetesen az is világos, hogy az éjszakai "böjt" után pszichésen sokkal könnyebb reggel folytatni, mint este kihagyni a vacsorát. Viszonylag magas szénhidrát bevitel mellett utóbbi fizikailag is nehéz lehet, mert a vércukor ingadozás lefelé eső szakaszában a legerősebb az éhségérzet.


erdoke
(titán)
Blog

Az sem elhanyagolandó, ahogy a mesterséges fény bekavar a bioritmusba, ezáltal sok esetben a hízást segíti. :(
Szóval sok összetevős folyamatról van szó, ha a fogyásról és elhízásról beszélünk, ezért az egyszerűsítés még elfogadható lenne (= táplálkozás –> mit és mikor + stressz/alvás hangsúlyozása), de a téves "együnk kevesebbet és mozogjunk többet" hajtogatása nem szimplán egyszerűsítés, hanem alapjaiban hibás megközelítés. Pontosan, mint az edzős példában a rúgjatok több gólt, mint az ellenfél c. egyszerűsítés.

[ Szerkesztve ]

üzenetek