[Re:] [erdoke:] Magyarország az európai elhízási toplisták élén - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


merkucyo
(aktív tag)
Blog

A mi nagyságos urunk jól tart minket ;]


erdoke
(titán)
Blog

Ha olvastad a korábbi bejegyzéseimet a témában, akkor láthattad, hogy – mint nagyon sokan – én is saját túlsúlyból kiindulva kezdtem neki a tudomány tanulmányozásának. Nekem annyi szerencsém van, hogy szakmámból kifolyólag értem az élettani, biokémiai, endokrinológiai hátteret, illetve az ilyen témájú tudományos értekezéseket. Ezekből el is olvastam jó sokat az elmúlt bő egy év során. A végén oda jutottam, hogy elsősorban a táplálkozással van gond. Van az életvitellel is, de annál nagyobb probléma, hogy a táplálkozást éppen ellenkező irányba próbálják a jónéppel igazíttatni, mint amit a megváltozott életmód szükségessé tenne.
Több (külföldi: svéd, amerikai, kanadai) orvos táplálkozási, életmód blogján is aktív résztvevő vagyok egy ideje, és a véleményem folyamatosan finomodik ugyan, de alapjaiban nem változott úgy tavaly tavasz óta.

(#39) devil-k
Az alapvető fiziológiás igények kiválóan működnek az élővilágban. Az ember is megtanulhatna figyelni a test jelzéseire, általában több haszna lenne, mint önjelölt, vagy éppen tanult szakértők véleményét figyelni.
Ha sósat kívánok, annak oka van. Ha szomjas vagyok, annak is. Természetes körülmények között ez a fajta visszacsatolás remekül ellátja feladatát, csak az ember lenne képtelen felismerni, mikor van szüksége vízre? Ha így van, annak vajon mi az oka?

[ Szerkesztve ]


Jhonny06
(veterán)
Blog

Pl. pont a vízbevitelnél nem működik ez a fajta visszacsatolás. Ritkán érez az ember szomjúságot, én pl. olyan igazi "hű de meginnék egy pohár vizet" évente ha 2-3X érzek, akkor sokat mondtam. Az, hogy nem vagy szomjas, nem jelenti azt, hogy elegendő vizet iszol. Kb. soha nem érzek szomjúságot, ennek ellenére nagyon kevés vizet iszom, jóval kevesebbet az "előírt" mennyiségnél.

Ezek a dolgok csak akkor jelentkeznek, amikor már nagyon kéne, de normál körülmények között nem segítenek abban, hogy mennyit kell fogyasztani valamiből.

[ Szerkesztve ]


erdoke
(titán)
Blog

Ha úgy gondolod, hogy több vízre lenne szükséged, de ezt a tested nem jelzi, akkor annak mi lehet az oka? Esetleg rossz az „előírt" mennyiség? Vagy valahol szétcsüszna a rendszer, és nagyobb probléma áll a háttérben? Pl. a sók nem megfelelő arányú bevitele? Elég fontos egyensúly létezik a Na-K, illetve e kettő és a Ca-Mg között is. Veszel magadhoz elég káliumot és magnéziumot, mármint ahhoz képest amennyi nátriumot (vagy kalciumot) eszel? Ha sok sósat fogyaszt az ember, még több kálium rá van szüksége. Ha túl sok a nátrium es kálium együtt, arányosan több kálcium rá és magnéziumra lesz szüksége. Ezt pl. már nem lehet egyértelműen és könnyen felismerni. A megoldás: nem kell sósat enni, ha nem direkt kívánod.


8th
(addikt)
Blog

Nem kerülte el a figyelmem. Amerikában minden második-harmadik sarokra jut valamilyen gyorsétkezde ahová átlag amerikai előszeretettel betér harapni valamit, ergo zabálják a szemetet két pofára jó dolgukban és tán még vécére is autóval mennek persze, hogy elhíznak.
Itthon ennek pont az ellentéte igaz. Csóróság van főleg a vidéki falvakban. Na ott nem is akármilyen. Rohadtul sok ember van az országban akiknek jó ha havi 2-3x hús vagy épp joghurt, túró, tej (és nem olcsó reggeli ital) kerül az asztalára. Tapasztalatból mondom hiába eszik keveset valaki ha szar kaján él, nem fog lefogyni sőt el fog hízni. Ha sokat mozog akkor is. Én reggelire péksütit ettem ebédre otthonról csomagolt szenyókat vittem magammal és csak este ettem rendes főtt ételt de volt olyan is, hogy este nem is ettem nem voltam éhes mégis híztam pedig fizikai munkáz végeztem napi kilenc-tíz órában. Ahogy elkezdtem ott dolgozni látványosan lement pár kiló majd beállt erre az életmódra a szervezetem és lassan hízni kezdtem.


erdoke
(titán)
Blog

Az írásos első első fele erősen ellent mond a másodiknak. A szemét kaja zabáláshoz valóban sok köze van az elhízáshoz, ahogy bizonyos rossz szokásoknak is, miszerint naponta 3-5-szőr kell enni, vagy neveletlenség nem csatlakozni a családhoz/társasághoz, ha ők esznek. Annyiszor kell enni, ahányszor éhes vagy. Ha ez csak napi egy étkezés, mert éppen fogysz, és a zsírtartalékokat hasznosítod, vagy kettő, akkor annyi.
A reggelire péksütemény, ebédre szendvics tipikus hormonzavart kiváltó kombináció. Délelőtt 10-re éhes vagy, ha ilyesmit reggelivel. Annál az is sokkal jobb, ha nem eszel semmit, ugyanúgy simán kibírod tízig, de akár délig is...


kmisi99
(addikt)

Japánban törvény ellenes kövérnek lenni, ha egy bizonyos érték fölött van az ember akkor államilag segítik a lefogyásban és ellenőrzik.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Uraim ne kövezzetek meg. Én másként gondolok néhány dolgot.

Az elhízás igen érdekes jelenség. Sokunknál pótcselekvés. Minden kiló zsír, ami deréktájon mentőövet alakít ki, boldogság hormonokat is termel. Persze ennek az örömnek is meg van a káros mellékhatása. Ha rosszul érzed magad a bőrödben, néhány plusz kiló kompenzál.
Sokáig azt gondolták, a zsírszövetek csak egyszerű tartalékok, minden további tulajdonság nélkül. Ma már tudjuk, ennél sokkal bonyolultabb szerepe van a zsírszöveteknek.
A BMI is abból az időszakból származik. Németországban lenyomtak egy kutatást. Enyhén túlsúlyos embereket vizsgáltak. Kiderült magasabb százalékban egészségesek, mint az optimális BMI sávba tartozó emberek.
Komolyabb betegségek esetében, magasabb a túlélési esélyük, hosszabb ideig képes fenntartani önmagát a szervezet, a tartalékaiból. További vizsgálatok alapján derült ki, az egyenletesebben elhízott emberekre jellemző az egészséges állapot megtartása. A csak hasra hízó emberek esetében nincs jótékony hatás, csak a káros következmények.
Szóval, ha BMI sárgába fordul nálad és nem csak a hasad köré rakodik a felesleg, nem kell pánikszerűen diétázni. Persze tovább hízni sem.

A víz fogyasztás mennyiségével kapcsolatban is vannak érdekes nézetek. A napi sok liternyi vízivás, sószegény étkezéssel kombinálva, bizonyosan nem a hosszú élet titka.
Olyan munkahelyeken, ahol a hőterhelés miatt, magas az izzadás/vízfogyasztás, sózott szódavizet szokás védőitalként biztosítani. Ott valóban több liter vizet is megisznak műszakonként a dolgozók.

Valaki írta, a sok víz fogyasztása elősegíti a méregtelenítést. Az egészséges ember vizelete steril. Szükségben meg is iható, tehát nincs kimagasló méregtartalma. A vizelettel távozó méreganyagok napi mennyisége nagyjából állandó. Ha kevesebbet iszol, akkor sárgás a színe. Ha sokat, akkor víztiszta.

Az ivásnál maradva. Szerinted melyik italtól lehet leggyorsabban máj károsodást összeszedni?
Gyümölcslé 100% őszibarack tartalommal.
Üdítő, narancsízű, pl. fanta
Világos sör
száraz bor rizling vagy bikavér.

Szerinted?


devil-k
(nagyúr)
Blog

Üdítő, narancsízű, pl. fanta és/vagy Gyümölcslé 100% őszibarack tartalommal.

[ Szerkesztve ]


8th
(addikt)
Blog

Ők szar kaját (mcdönci) esznek mert az a finom, ezzel szemben nálunk az alacsonyabb keresetű réteg azért eszik szar kaját mert csak arra futja neki. Nincs itt semmi ellentmondás. Semmi.


Jhonny06
(veterán)
Blog

A Meki árából lehet egészségeset is enni, ez nem indok.


andrisbandi
(őstag)

A mekis (vagy bármelyik gyorétkezdés) kajbában semmi olyan összetevő nincs, ami az otthon saját kézzel elkészítettben ne lenne (hasonló ételt viszonyítva).
- Kenyér, hús, zsiradékok, öntetek, zöldségek. Az arányok is hasonlóak.

Mint ahogy mondák is itt, inkább az a baj, hogy ilyen "szemét kaját" (túl sok szénhidrát és zsír = nagy kalória érték) rendszeresen eszünk, akár naponta többször is.

Mindenki tudja, hogy több zöldséget kellene ennie. A kenyérféléket, édességeget, üccsiket csak alkalom szerűen, és főképpen csupán egy adagot.

A mértékletes húsos zöldséges étkezés csodákra képes egy kis mozgással kombinálva.

[ Szerkesztve ]


erdoke
(titán)
Blog

A máj inzulin rezisztanciájával indul az egész folyamat. A hasra és szervekre rakódó zsír valóban termel hormonokat, de azok a legkevésbé boldogságot okoznak, inkább csak tovább súlyosbítják a kibillent egyensúlyi helyzetet.
Ami a nem has környékére hízással szemben kétséges különbség:
Ha a májad ellenállóvá válik az inzulinnal szemben, akkor zsírt termel, ami májban, a belső szerveken, illetve eleinte csak a hasi réfióban rakódik le. Ezzel indul a metabolikus szindróma, amiből később a kettes cukorbetegség fejlődik ki, durván megváltozik a lipoprotein profil („koleszterin"), erősen megnő a szív-érrendszeri és a daganatos betegségek kockázata. Ellenben ha maguk a meglévő zsírszövetek kezdenek új zsírt létrehozni, az éppen magasabb inzulin érzékenységgel jár együtt, illetve a fentebb említett kockázatok csökkennek. A friss zsír képzését a szervezetben de novo lipogenezisnek (DNL) hívják. A fentiek röviden:
DNL a májban: huzamosabb időn keresztül rossz, betegségek előfutára.
DNL a zsírszövetekben: jó, csökkent valószínűséggel betegszik meg valaki.

Májkárosodást a legmagasabb fruktózt, glükózt és alkoholt együtt tartalmazó italoktól lehet a leggyorsabban kapni. :)

(#52) andrisbandi
"A mekis (vagy bármelyik gyorétkezdés) kajbában semmi olyan összetevő nincs, ami az otthon saját kézzel elkészítettben."

Ez nem feltétlenül igaz. A gyorséttermek pl. sokáig olyan zsiradékokat sütöttek, ami tele volt transz zsírsavakkal. Otthon az étolajat, margarint szurkos bottal se piszkálnánk meg, de a mekis kaja tele van velük. Otthon a hentesnél vásárolt, általunk választott húst sütjük, a gyorséttermek a saját elvárásoknak még éppen megfelelő, egyébként a legolcsóbb ipari húscafatból is dolgozhatnak. Hűs esetén is az számít, mivel etették az állatot. A gabona alapú táp legalább annyira rossz egy nem arra szakosodott állatnak, mint a marha, akár az embernek. A legelésző tehén húsában (és tejében) jelentős omega-3 van, a gabonával tömöttében semmi. Ugyanez a tojás pepitában.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

(#49) devil-k: A gyümölcslé 13% cukortartalommal.
Hozzá képest a borban, az alkoholt is beszámítva, kevesebb szénhidrát van.

(#52) andrisbandi:

A mekis kajának nem az összetételével van a komoly baj. Túlzott mennyiséget fogyasztanak (inkább zabálnak) belőle.
De ez nem a meki sara. Otthon vagy máshol is, hasonló mennyiségben és összetételben étkeznek.


andrisbandi
(őstag)

- Miért érné meg "szemét húsból" árulni a gyorétkezdés kajákat?
Két mekis szenya árából szinte kijön egy kiló hús.
Ergo van keret a normális minőségre.

Pl [Ausztriában] így készül a hambi húspogácsa.

"A hentesnél vásárolt jó minőségű hús" szintén egy legenda. Azt veszed, amit kapni. Iparilag tenyésztik, táplálják őket, a legeltetés, és a bio tartás nem fér bele.


Pearce
(aktív tag)

A fehér rizs meg a tésztás ételekkel mi a probléma?
Nyilván senki nem versenyre készül, ahova barna rizs kéne.
Vagy igen?

Amúgy ja, a koplalás minden, csak nem helyes fogyás szempontból.
Arra kellene sok embernek rájönnie, hogy fogyni akkor fog, ha több kalóriát éget el, mint amennyit bevisz.
Sportolni kellene és ahhoz rohadtul nem kéne terembe járkálni. Elkezdene pl. először erőltetett gyaloglást. Aztán kocogás. Majd futás. Kis húzódzkodás. Fekvőtámasz. Soroljam még? Ezeket otthon is el tudja a delikvens végezni.

Az biztos, hogy az egészségesebb élethez több pénz kell. Ez egyértelmű. De kizárólag mozgással is lehet eredményt elérni meg ha egy kicsit odafigyel az ember, hogy mit eszik.


andrisbandi
(őstag)

"fehér rizs meg a tésztás"
- Ugyan az a baj velük mint a fehér liszből készült ételekkel. Nagy mennyiségben, napi szinten kerülni kell a fogyasztásukat.
Ha normál adagot eszik az ember, és alapjában véve eszik elég zöldséget, húst - szerintem belefér.


erdoke
(titán)
Blog

Nyilván hentese és termelője válogatja. Ha mást nem, a hús kinézete, állaga, szaga alapján tudsz választani, míg a gyorsétterminél nem. Az elkészítés módjáról, az adalékanyagokról nem is beszélve. Ha ennék gabonát, esetleg lenne módom valami bio rozs zsemlével szórakozni, míg a neki én a leggagyibb fehér szart kapod.

Pearce.
"Amúgy ja, a koplalás minden, csak nem helyes fogyás szempontból.
Arra kellene sok embernek rájönnie, hogy fogyni akkor fog, ha több kalóriát éget el, mint amennyit bevisz.
Sportolni kellene és ahhoz rohadtul nem kéne terembe járkálni. Elkezdene pl. először erőltetett gyaloglást. Aztán kocogás. Majd futás. Kis húzódzkodás. Fekvőtámasz. Soroljam még?
"

Nem látod, hogy mennyire ellentmondásos, amiket írsz? Ha kevesebb kalóriát égetsz, mint amit beviszel, azt éppen koplalásnak hívják. Tehát most akkor helyes (idézet második része), vagy nem az (idézet eleje)?
Többször leírtam már, hogy ez a szemlélet alapvetően hibás, és része annak a tévútnak, ami a jelenlegi helyzet kialakulásáért felelős. Ha valaki kocog, sokkal éhesebb lesz, mint amennyi energiát eléget. Ez teljesen természetes biológiai reakció. Ha ezek után nem akarsz enni, az még inkább koplalás, de én inkább szívatásnak, önsanyargatásnak nevezném.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"A fehér rizs meg a tésztás ételekkel mi a probléma?"

Egyrészt magas a szénhidrát tartalmuk. Sokkal többet eszel belőle, mint amire szükség lenne. (Szénhidrátra szüksége a szervezetnek, bár könnyű pótolni a szervezet zsírtartalékából a szükségletet.)
Másrészt túl vannak finomítva illetve főzve. Ezért nagyon gyorsan emelik meg a vércukorszintet. Erre jön az inzulin reakció. Kényszerből beraktározzák a cukrot a testszöveteink.

A kevésbé finomított illetve ha al dente marad az étel, lassan szívódik fel a szénhidrát. Folyamatosan biztosít energiát a sejteknek, raktározási kényszer nélkül. Nem borul fel a csontszövetek hormon termelése, ami az inzulin rezisztenciát szabályozza. (egy bonyolult kettős szabályzású rendszer a cukor anyagcseréje a szövetekben)


Pearce
(aktív tag)

"Nem látod, hogy mennyire ellentmondásos, amiket írsz? Ha kevesebb kalóriát égetsz, mint amit beviszel, azt éppen koplalásnak hívják. "

Nem, nem látom, mert az nem koplalás.
Koplalás az, amikor Béla azt mondja, hogy mostantól 1 hónapon keresztül este semmit nem eszik és így szeretne lefogyni. Ez a koplalás. Hogy hiába éhes, nem eszik.
Abban, hogy több kalóriát égetsz el, mint amennyit bevittél, abban mi a koplalás, könyörgöm?
Nyilván futás után eszel, de nem csülkös húst meg mittudoménmit.

Az egyértelmű, hogy kb. 80%-ban a kaja számít, azt kell rendbe rakni, ha valaki fogyni szeretne. De a sport sem elhanyagolható szempont.

[ Szerkesztve ]

üzenetek