[Re:] [erdoke:] Magyarország az európai elhízási toplisták élén - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


erdoke
(titán)
Blog

Csak megfogalmazás kérdése, hogy azt mondd, kevesebbet eszel, mint amennyit elhasználsz. Ettől még ugyanúgy lehetsz baromira éhes, sőt, sok mozgással nagyobb valószínűséggel leszel az! Magyarul még inkább koplalsz. Mármint ha neked ez éhség nevű paraméter szükségszerűen a definíció része. Pedig nem az.
A sport pedig elhanyagolható szempont, ha fogyás az elsődleges cél. Ne értsetek félre, ezzel abszolút nem az egészséges életmódhoz való szerves tartozását vitatom, de komolyabb fogyáshoz többet árt, mint használ.

(#59) Hieronymus
Nem is annyira a felszívódás a lényeg, hanem az inzulin válasz. A glikémiás index ezért sem pontos, mert nem a lényeget, az inzulint célozza, hanem a vércukrot. Persze nagyon is van a kettőnek köze egymáshoz, de bizonyos étel kombinációk a cukor tartalomhoz képest lényegesen alacsonyabb inzulin választ váltanak ki, míg mások (pl. húsok) sokkal magasabbat. Persze a kiinduló állapot nagyon fontos, nem mindenki egyformán inzulin rezisztens.
Érdekességképpen: A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér vagy tészta glikémiás indexe (vércukor emelő hatása) 65-75, miközben a cukoré 65 (ahol a glükóz = 100). A rost (és pl. a tejföl, joghurt) mégis le csökkentik az inzulin választ, tehát kevésbé problémás a tejfölös barna kenyér, mint a csupasz fehér kifli (GI 85). Ettől még egy erősen inzulin rezisztens ember messziről kerülje el a tejfölös barna tésztát is...

[ Szerkesztve ]


devil-k
(nagyúr)
Blog

Sportolás után is az elégetett kalóriák 70%-t vissza kell ám enni!

Pearce

"Abban, hogy több kalóriát égetsz el, mint amennyit bevittél, abban mi a koplalás, könyörgöm?"

Ez a fogyásnak a helyes egyenlete, jól írtad.

[ Szerkesztve ]


andrisbandi
(őstag)

"fogyáshoz többet árt, mint használ."


erdoke
(titán)
Blog

Tudományos vizsgálatok szerint ha lekocogsz 500 kcal-t, akkor legalább 600-at kell enni, hogy ne legyél zavaróan éhes. Míg ha az ágyban ücsörögsz, és max sétálsz egy fél órát, viszont megfelelően tervezed meg az étrendet, éhségérzet nélkül tudsz zsírt égetni.

(#63) andrisbandi
A tudomány, azon belül is a biológiai rendszerek működése érdekes, néha meglepőnek tűnő dolgokat rejt. Nem baj, ha valaki nem érti... Majd elmagyarázom a blog sorozat későbbi írásaiban, ha lesz elég időm.

[ Szerkesztve ]


Kalandor
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nagyon szépen hangzik, hogy törvényellenes, de nem az.


Polllen
(nagyúr)
Blog

Egy linket dobhatnál ehhez...

Az pedig nagyon veszélyes kijelentés, h az átlag ember zéró mozgással ne mozogjon, ha fogyni akar, mert többet árt, mint használ. Mozogni kellene, nem ülésre terveztek minket.

[ Szerkesztve ]


erdoke
(titán)
Blog

Ne keverjük az egészséges emberek reakcióját a kórosan elhízottakéval! Exercise Reduces Hunger In Lean Women But Not Obese Women Egy másikból:
The results from this study suggest that while obese adolescents can increase energy expenditure by exercising at high intensity, they tend to show compensatory eating behavior during post-exercise period that will counter the negative energy balance imposed by the exercise.

Írtam, hogy érdemes sétálni, szó se volt nem mozgásról a szó szoros értelmében. Akár kétszer-háromszor egy nap, mert jót tesz az emésztésének, a keringésnek, a hangulatnak, stb. Kocogni, vagy bármi más igazán megterhelőt csinálni nem érdemes, mert sokkal éhesebb leszel. Aki próbált mar így fogyni, az pontosan tudja, milyen éhes lett futás után. Nem annyira, mintha otthon ült volna.

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

Pfff az emberiség százezer éves álma teljesült: van elég élelem. Most meg az a baj. :DDD


Lauda
(félisten)
Blog

Engem csak az erdekel, hogy van eleg pia. :DDD


erdoke
(titán)
Blog

Szerintem nincs elég élelem, ha a megfelelő minőséget nézzük. Persze megfelelő minőségű talaj nélkül ez nem csoda. Ráadásul a kőolajból műtrágya Nem sokáig tartható már, és akkor nem csak ásványi anyagokban lesz szegény a föld, de még nitrogénben és foszforban is. A körforgást megszakítottuk, régóta nincs elég állati biomassza visszaforgatva a talajba a termesztett növényi biomasszához képest.


juliabrilke
(addikt)

Csak érdekelne, hogy ezt a statisztikát hogyan hozták össze?
Minden embert nem kérdezhettek meg.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"..A glikémiás index ezért sem pontos, mert nem a lényeget, az inzulint célozza, hanem a vércukrot..."

A mai legjobb tudásunk szerint egyik sem lényeges. A legfontosabb az Osteocalcin nevű multifunkciós hormon.
Ez a hormon szabályozza többek között a sejtek inzulin rezisztenciáját. Ezzel a tevékenységével kettős szabályzás másik ágát képezi.
Ha az ígéretek igazak, 5-6 éven belül jelennek meg az Osteocalcin szintet szabályzó gyógyszer készítmények. Ezzel a 2. típusú cukorbetegek inzulin vagy és szénhidrát felszívódást gátló gyógyszerek nélkül élhetnek egészségesebb életet.

Egyébként az étkezési tanácsok összességében még mindig a vajákos asszonyok szintjén állnak. A tanácsadó ízlése határozza meg, hogy mit igen és mit nem ajánl.
Sokszor favorizálják a teljes kiőrlésű lisztekből kenyereket. Igen, csak egy vékony szelet ilyen kenyér önmagában lefedi az étkezéshez rendelhető szénhidrát mennyiséget. Egy rendes zsemle leginkább levegőből áll, sokkal kevesebb benne a szénhidrát. Ezért lehet hozzá enni mást is.


Vladi
(nagyúr)
Blog

Nagyon érdekes például a nyugati élelmiszer pazarlási adatokat is ide venni. Valahol olvastam, hogy a nyugati társadalomban az élelmiszer 1/3-a a kukában végzi. Igaz ez? :F Egyébként ha hozzáadjuk a felesleges zabálást, akkor végül is ki éhezik? :F :W


devil-k
(nagyúr)
Blog

Ez a globális probléma egyben ördögi kör is!


erdoke
(titán)
Blog

Amennyire én emlékszek, az ostecalcin a zsírsejtek inzulin érzékenységét emeli, a béta sejteket pedig több inzulin szekréciójára buzdítja. Ez nem éppen az, ami az inzulin túltermeléssel, és a máj inzulin rezisztenciájával járó T2DM-et meg fogja gyógyítani... Ellenben diétával és böjtöléssel gyakran még a kiégettnek tűnő béta sejtek is magukhoz térnek. Lásd Dr. Jason Fung előadásait.

(#73) Vladi
Az éhezésnek sok formája van, és korántsem mindegyik jár kalória hiánnyal. Sőt, a legtöbb kórosan elhízott ember bizonyos szempontból éhezik. Egyre több ilyen éhező van, miközben pocséklásról beszélünk.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

" Valahol olvastam, hogy a nyugati társadalomban az élelmiszer 1/3-a a kukában végzi. Igaz ez?"

Ennyi nem, de elég sok. Főleg a gyorsan romló élelmiszerek.

Az első körben akkor kukáznak, amikor európai kikötőbe ér a zöldség és gyümölcs. Minden szállítmányt ellenőriznek.
Ha a romlott példányok mennyisége elér egy százalékot, akkor a teljes szállítmány megy a kukába. Ha nem akkor válogathat a szállító.
Tegyük fel, pénteken megérkezett a málna az üzletekbe. Amit nem adnak el szombat estig, az hétfőre kuka. Cseresznye, szeder, .. hasonlóan végzi.
Ha megveszed és megfeledkezel róla, te kukázod hétfőn. Tegnap valamelyik szomszédom úgy kukázta szőlőt, hogy a csomagolása meg sem volt bontva.

Az üzletek kukázzák a lejárt szavatosságú élelmiszereket. A gyártók rájátszanak akaratlanul is. Két fajta sajtot raknak a gyűjtődobozba. Az egyiket megveszik a vevők, az utolsó darabig. A másikfajta 80%-t senki sem veszi meg.

A háztartások leginkább a túlvásárlás hibájába esnek.


Polllen
(nagyúr)
Blog

Holnap elolvasom őket. Az én tapasztalatom az, hogy amikor az ember elkezd sportolni megnő az étvágya, de csak átmenetileg. 1-2 hét és normalizálódik, ha megvan a rendszeresség és a megfelelő étrend.
Pl. ma elmentem úszni hosszú évek kihagyása után, farkas éhes voltam utána. Valószínűleg ez lesz majd a következő alkalommal is, aztán megszokja a szervezetem, hogy ez az új rendszer, nem kell pánikolnia, mert - sajnos - van rajtam bőven tartalék.

Azt írtad max 30 perc séta és ágyban ülés. Ha a max szócskát kicseréljük minimumra egy szót sem szólok.

Tudom, hogy úgy is működik a fogyás, de a mozgásszegény életmód hosszú távon nem egészséges, hiába lesz a delikvens testsúlya optimális.


erdoke
(titán)
Blog

Folyamatosan alacsony inzulin mellett nincsenek hatalmas esések, és a vércukor leesésére se érzékeny az ember. Nyáron én is sokat úsztam, ráadásul az általam soha nem preferált hosszabb távokat, és a zsír-adaptált szervezetem egészen máshogy működött, mint korábban, amikor elsősorban glükózt égettem. Nincs az a hirtelen fáradás 20-30 perc után, nem emelkedik annyit a pulzus, az ember csak teker, mint a gép. Ugyanezt tapasztaltam hegymászáskor. A gyerekeim aktívan sporotolnak, és az első 15 percben simán otthagytak a kaptatón, de 40 perc után lógó nyelvvel maradtak le mögöttem. Nem csoda, hogy a hosszútávfutók, ill. más kitartáson alapuló sportok művelői rákaptak a ketoadaptált étkezésre. Az emésztőrendszer egyszerűen nem tud megbirkózni azzal a feladattal, amit komoly fizikai igénybevétel mellett a folyamatos carb loading jelent. Tudomásul kell venni, hogy a zsír raktárak még 10 % környéki testzsír százalék mellett is sokszoros energiát jelentenek a glikogénhez képest.


milkGUY
(csendes tag)

A BMI index az úgy baromság ahogy van.


erdoke
(titán)
Blog

A gyerekekről nem tettem a bejegyzésbe grafikont:

Az USA-ban a Harvard által az utóbbi időben nagyon nyomott Mediterrán diéta odateszi magát, a top 10 gyerek túlsúly országban ott figyel Görögország, Olaszország, Szlovénia, Portugália és Spanyolország is. :D

[ Szerkesztve ]

üzenetek