üzenetek

hozzászólások


frescho
(addikt)
Blog

Nem személyesen rád gondoltam. Hanem arra a jelenségre amit legjobban Amiga fanatikusok tudnak bemutatni. Csak az övék az igazi és színtiszta retró. Neked nem retró a PC, de örömmel nézel videókat róla. Ezzel szemben vannak akik másnak értékes dolgokat szétvernek. Gondolom érted a különbséget.

Én is használok táblagépet nagyon jól ki lehet rá rakni egy áramköri részletet miközben forrasztgatok. Kevesebb helyet foglal mint egy laptop és egyszerűbb odébbgörgetni, nagyítani...

386DX-re raktak cache-t elsősorban, de ezt írták mások is. Az volt a buli amikor bejöttek a fake cahce-es alaplapok. De ez már inkább a 486 éra eleje volt. Azt hazudta, hogy van rajta mondjuk 128k, de nem volt rajta semmi. Jumperelhette az ember szorgalmasan nem hatotta meg semmi.

coyote55: Mindenkinek más a retró és más a szive csücske. Ez teljesen normális és teljesen respektálom is. Az a nem normális amikor fundamentalista módon hirdetik az igét és leszólja vlaki a másik kedvencét.

Az Apple II GS 86-os, míg a Pentium 93-ban jött ki. Messze nem egy kategória a kettő. Legalábbis a piacra dobás éve. A 386-os már simán tudta iskolázni a II-es bármelyik verzióját teljesítményben. Persze a megszokás nagy úr. Egy időben egyszerre kellett HP-UX, Solaris és linux alapú gépeket használnom. Az apró eltérések néha furcsa scripteket eredményeztek, ahol szép elágazások voltak OS-től függően :)


winhate
(őstag)
Blog

Vannak bizony es nem is keves.
Ajanlom figyelmedbe a demoscene -t.

1k intro kategoria

4k intro

64k intro

1k alatt igazabol mar nincsenek latvanyos szep dolgok csak mestermuvek :)
Foleg hogy dos ra irjak es semmi segitseg nincs a sw segge alatt.

Jo csemegezest az introk kozott.


coyote55
(őstag)

Köszi a linket!
Megnyugtattál, de csak részben. Ha vannak ilyen tudású programozók, akkor miért kell egy játékot vagy bármi mást több GB-osra megírni? :F


UnA
(Korrektor)
Blog

A kód mai napig nevetségesen kevés a multimédiás tartalmak mellett egy játékban.


hcl
(félisten)
Blog

Viszont arra is pont az Amiga meg a Mac a legjbb példa, hogy az órajel nem minden :) Persze nem árt, ha van, de egy jól felépített gép/proci a nagyobb órajelűeknél jobb teljesítményt tudhat néha.

[ Szerkesztve ]


Rive
(veterán)
Blog

Csak a legöregebb 386DX lapokon nem volt cache: ezek a lapok még khm... igen erősen építettek a 286-os procikhoz kifejlesztett rendszerchipekre (persze, a memória-rész már 32 bites volt).
25+MHz kategóriában már általános volt a cache.

386SX kaliberben néha előfordult a cache, de nem volt jellemző. A 486 idején már csak elvétve volt olyan lap, amin ne lett volna gyorsítótár.

#83: egy mai, összetett 3d játékban a grafikus tartalom viszi a méret ~90 százalékát. És a programnak az a része, ami leggyakrabban fut, ma is megabyte alatt van...

[ Szerkesztve ]


MaCS_70
(félisten)

Dehogy hiányzott a 1541-esből a SID -- volt helyette mechanikus hanggenerátor! :)

Én még 1983-ban kezdtem, HT-vel, ami nyilván kincstári darab volt, a szakkörön. Két hetente jutott rá 15 percem, így két hétig fejben debugoltam a programomat a kockás füzetemben, a gépidő csak arra volt elég, hogy begépeljem, és ha nem futott, lehetett gondolkodni a hibán a következő alkalomig.

Aztán egy barátoméknál lett ZX81. Persze háttértár nélkül, így mindig mindent a fóliagombokkal kellett benyomkodni -- szerencsére ugye nem karakterenként. A fő veszélyforrás "Dávidka" volt, a család legkisebb fia, aki nem értette, hogy mivel foglalkoznak olyan komolyan a "nagyok" a tévé előtt, amikor neki szaladgálnia kell -- és eközben rendszeresen rálépett a gyenge csatlakozójú tápegység vezetékére, mi pedig kezdhettünk mindet elölről. Ő mostanság a Mount Everestre próbál feljutni állhatatosan...

Aztán 84-ben lett saját C=64-em, de az már egy másik korszak volt...

MaCS


hcl
(félisten)
Blog

Volt nálam egy valószerűtlenül agy 386SX16 lap... Az egy AT háznak szerintem a teljes alját kitöltötte :D Mondjuk csak a falamon lógott egy ideig, mert nm működött :( Na az lehetett korai :D


frescho
(addikt)
Blog

Az Amiga esetében a CPU lassú volt, de a chipkészlet hardveresen megoldott sok olyan dolgot amit PC-nél izomból kellett lekezelni. Az 500-as megjelenésekor ezért volt kiráyl gép, de 92-ben a PC annyival előrébb járt, hogy az 1200 hiába volt okosabb a PC simán erőből lenyomta.

A Macnél is eljött a 90-es években a pont ahol a Motorola CPU-k helyett kellett valami erősebb.


hcl
(félisten)
Blog

Erre gondoltam :)


winhate
(őstag)
Blog

Hát gondolom ennek hosszu története van.
Szerintem a marketing miatt van az egész.

Régen adva volt a fix hw és arra kellett elkészíteni az adott sw-t.
Ez szépen a pc -k beáramlásának köszönhetően megváltozott a negatív irányban.

Pl régen spektrumon vagy tvc n vagy +4 -en c16-on vic20-on c64-en stb... sporolni kellett minden eroforrassal es rendkivul jol be tudtak osztani.
Sajnos ez már Amiga n is változott hiszen az elso generacios gepek alapbol kb 256-512kb memcsit tartalmaztak. Szinte elengedhetetlen volt hogy egy Amiga 500-t ne +512mb fastmem bovitovel vegyel meg.
Hiszen a stuffok nagy resze nem akart elindulni. 1Mb mar kiralysag volt minden ment.

A jatekok irasanal mar nem a meret szamit hanem az eladhatosag.
Ha meg tudjak fogni a nepet akarmilyen bugyuta fps -el es hajlandoak is fizetni erte. Sőt, ha szarul beforditott programot adnak ki meg gyorsabb hw vásárlására is ösztökélik a népet.
(nem egy játéknál látni sponsored by logot )

Visszaterve a Demoscene -re itt nem a marketing a lenyeg hanem a verseny es a szorakozas.
Ez nem a jatekrol szol hanem a tudás maximális kihasználásáról.
Egyben verseny is melyet a partykon compoknak neveztek el.
Ki tud jobbat , szebbet gyorsabbat sot akar kisebbet irni mint a masik.
Ráadásul még díjazása is van eredményhírdetéskor.

Ezeknek az embereknek nagyrésze még assemby ben kezdte a mókát nem c++ és társaival.

Ízelítő:

Magyar dudék! 64 intro !
Project Genesis by Conspiracy 2003

Beyond by Conspiracy 2004

The Prophecy - Project Nemesis by Conspiracy 2004

Chaos Theory by Conspiracy 2006

[ Szerkesztve ]


coyote55
(őstag)

Évtizedek múltával előjönnek nekem is 6502 assembler utasítások, amit az Apple-n használtam. :K
Hasznosnak tartom, mert megváltozik az ember látásmódja (például PLC programozásnál).


winhate
(őstag)
Blog

"Motorola CPU-k helyett"
Igen a PPC azaz PowerPc :)

Elso mondat a linkrol :
"A PowerPC az Apple, az IBM és a Motorola összefogásából született RISC elvű processzor-architektúra."


frescho
(addikt)
Blog

OK-OK. Az eredeti 68k szériát le kellett cserélni. Valamiért nekem a PoerPC inkább az IBM-hez kötődik.


schneiderpc
(csendes újonc)

Én a G5-ig szerettem a Mac-eket. Van is még otthon iBook G3-asom és G4-esem, és egy Power Mac G4 Quicksilver 2002-esem.

Aztán még próbálkoztam Intel alapúval is (két Mac Mini, itt már olcsóságra mentem, mert igazából nehéz meggyőzni arról, hogy ugyanazzal a procival miért kerül háromszor annyiba egy Apple logós gép mint mondjuk egy szintén "márkásnak" számító Lenovo vagy Asus PC).

Hogy a fentiekből mi a retro, az már megítélés kérdése. A Motorola alapú Mac-ek nyilvánvalóan azok. A PowerPC alapúak már talán nem. De lehet, hogy előbb-utóbb úgy fogjuk érezni, hogy az Intel Core... procikig minden Mac retro kategória (azaz még a fűtőtest alakú Power Mac G5 is)


frescho
(addikt)
Blog

Mindenkinek más a retro. Nekem az OSX már nem az, szóval a Power szériás gépek kiesnek. Autós fogalom szerint inkább youngtimerek. De tökéletesem megértem, hogy miért teszik neked. Van 1-2 ami még ma is meglepően jól néz ki.

Viszont én a PC-ből is úgy gondolom, hogy már vannak igazi retró dolgok. kb. ott húzom meg a vonalat ami még DOS-ra hajaz. A Pentium már vitatott számomra. Főként ha SS7-ről van szó 200 MHz-nél gyorsabb procival, 3D videokártyával, mert azon már elfut a Win 98 is. De egy XT vagy akár 286-os egyértelműen retró nekem, mert ma már nem használható semmivel többre, mint egy C64. Szórakozni a régi játékokkal, múltba révedni tökéletes mind a kettő. Egy P3-mon viszont még ma is elfut valamilyen tűzfal disztribucio.


coyote55
(őstag)

Annak idején, amikor az Intel bevezette a P II-höz a slot 1-t, akkor az AMD méréseket végzett, hogy a SS7 foglalat meddig, milyen frekvenciáig használható. Meglepődtek, mert 1 GHz-ig.
Az Intel elkapkodta a váltást.


Graphics
(Jómunkásember)
Blog

PowerMac G4-esem nekem is van, próbáltam már eladni is, de eddig két érdeklődő volt, pedig szerintem még érték ez valakinek :D


Kisgépkezelő
(senior tag)

Nem az órajelek miatt váltottak arra, hanem mert így tudták az adott technológia melett viszonylag olcsón viszonylag gyors L2 cache-t tenni a processzoraik mellé. A régebbi alaplapi cache modulok elég lassúak voltak, egybe tokozni (Pentium Pro) pedig nagyon drága volt (állítólag a magas selejtarány miatt), közös lapkán pedig még nem tudták elhelyezni őket, ezért kitalálták ezt a megoldást. Nem volt tökéletes, de amint volt jobb, tovább is léptek.


Rive
(veterán)
Blog

Azért valahol az is benne volt vastagon, hogy az Intel megunta az AMD-nek nyújtott ingyenes platform-szolgáltatást.

üzenetek