üzenetek

hozzászólások


Hieronymus
(addikt)
Blog

(#29) Peak: ..Maga az információ digitális.
De a vivő és a közeg az "analog", tehát elektromos impulzus. ..

Nem csak neked.

Nincs analóg és digitális jel vagy közeg.
Van egy közeg, amiben áttolunk egy jelsorozatot. Ezt a jelsorozatot tekinthetjük analógnak vagy digitálisnak.
Amennyiben digitálisnak tekintjük a jelet, alacsonyabb információ mennyiséget, de nagyobb biztonsággal tudunk átvinni a közvetítő közegen.
Tökéletes példa a távírógép. Ahol a beszéd már értelmezhetetlen a zavarás miatt, ott még a morze jeleket nagy biztonsággal lehet értelmezni.

Ma már ennél sokkal kifinomultabb megoldásokat, modulációkat használunk, de nem távolodtunk el nagyon messze a Morse jelrendszertől.
Némi hatékonyság javítást is kitaláltunk. Az első találmány a jelismétlés kérése volt. Nem kellett a teljes üzenetet ismételgetni, csak a zavart részeket, hiba esetén. Sajnos voltak nem nyilvánvaló hibák, amikor a kapott üzenet értelmes volt, de nem egyezett meg az elküldöttel. Erre találták ki az ellenérző összegeket.
A módszer továbbfejlesztése lehetővé tette, hogy csekély mennyiségű hiba esetében, az üzenetrész (csomag) újrakérése nélkül, rekonstruálják az elküldött üzenet. Amikor a CD fejlesztésébe kezdtek, kitaláltak egy bonyolultabb módszert, amivel több bithiba is javítható a csomagban.

Az IT világában teljesen természetes, az adatok biztonságos továbbítása. Vajon hányan használnátok USB háttértárakat, ha bizonytalan lenne az adatátvitel. Tegye fel a kezét, aki igen bevállalná.
Senki?
Akkor mehetünk tovább.

A HIFI misztikus világában viszont másként gondolták. Nem kellenek a kifinomult módszerek. A hibajavítás az ördög műve. Az információ újrakérése, szükség esetén, teljesen aláássa a hitet.

Most szükséges tisztázni a mi, mennyi fogalmát.
Az audio CD sávszélesség igénye 150 kbit/s
Az USB2 elméleti maximális sebessége 480 MBit/s
Gyakorlatban vegyük a felét, az USB sebességnek. Annyit bizonyosan össze lehet hozni, a leghitványabb eszközökkel is.
Nagyjából érdektelen a csomag ismétlések száma, ha adatként kezeljük a hangot.

Mit jelent ez, a cikkhez kapcsolódva?
Csak annyit, ha adatnak tekintjük a hangot, akkor egy 750 forintos USB kábellel hibamentes adatátvitelt tudunk létrehozni.
Ha hangnak tekintjük az információt, akkor az ezerszer drágább kábellel is keletkeznek adatátviteli hibák. (Csak elenyésző mértékben, de nem lesz hibátlan az adatátvitel.)

Ennek a gondolkodásmódnak hagyománya van. A Windows 95 megjelenése után, megpiszkálta valaki a Windows, CD driverét. Az eredetit lecserélve, az audió CD is adat CD-nek látszott. Egyszerűen de bitpontosan lehet másolni a zenét. Erre kitalálták, ez nem jó. inkább grabbeljük realtime-ban. Persze ekkor már befigyel a jitter, meg a többi probléma. Az eredmény nem lett bitpontos, de legalább a drága programokat el lehet eladni.

üzenetek