üzenetek

hozzászólások


Hieronymus
(addikt)
Blog

(#29) Peak: ..Maga az információ digitális.
De a vivő és a közeg az "analog", tehát elektromos impulzus. ..

Nem csak neked.

Nincs analóg és digitális jel vagy közeg.
Van egy közeg, amiben áttolunk egy jelsorozatot. Ezt a jelsorozatot tekinthetjük analógnak vagy digitálisnak.
Amennyiben digitálisnak tekintjük a jelet, alacsonyabb információ mennyiséget, de nagyobb biztonsággal tudunk átvinni a közvetítő közegen.
Tökéletes példa a távírógép. Ahol a beszéd már értelmezhetetlen a zavarás miatt, ott még a morze jeleket nagy biztonsággal lehet értelmezni.

Ma már ennél sokkal kifinomultabb megoldásokat, modulációkat használunk, de nem távolodtunk el nagyon messze a Morse jelrendszertől.
Némi hatékonyság javítást is kitaláltunk. Az első találmány a jelismétlés kérése volt. Nem kellett a teljes üzenetet ismételgetni, csak a zavart részeket, hiba esetén. Sajnos voltak nem nyilvánvaló hibák, amikor a kapott üzenet értelmes volt, de nem egyezett meg az elküldöttel. Erre találták ki az ellenérző összegeket.
A módszer továbbfejlesztése lehetővé tette, hogy csekély mennyiségű hiba esetében, az üzenetrész (csomag) újrakérése nélkül, rekonstruálják az elküldött üzenet. Amikor a CD fejlesztésébe kezdtek, kitaláltak egy bonyolultabb módszert, amivel több bithiba is javítható a csomagban.

Az IT világában teljesen természetes, az adatok biztonságos továbbítása. Vajon hányan használnátok USB háttértárakat, ha bizonytalan lenne az adatátvitel. Tegye fel a kezét, aki igen bevállalná.
Senki?
Akkor mehetünk tovább.

A HIFI misztikus világában viszont másként gondolták. Nem kellenek a kifinomult módszerek. A hibajavítás az ördög műve. Az információ újrakérése, szükség esetén, teljesen aláássa a hitet.

Most szükséges tisztázni a mi, mennyi fogalmát.
Az audio CD sávszélesség igénye 150 kbit/s
Az USB2 elméleti maximális sebessége 480 MBit/s
Gyakorlatban vegyük a felét, az USB sebességnek. Annyit bizonyosan össze lehet hozni, a leghitványabb eszközökkel is.
Nagyjából érdektelen a csomag ismétlések száma, ha adatként kezeljük a hangot.

Mit jelent ez, a cikkhez kapcsolódva?
Csak annyit, ha adatnak tekintjük a hangot, akkor egy 750 forintos USB kábellel hibamentes adatátvitelt tudunk létrehozni.
Ha hangnak tekintjük az információt, akkor az ezerszer drágább kábellel is keletkeznek adatátviteli hibák. (Csak elenyésző mértékben, de nem lesz hibátlan az adatátvitel.)

Ennek a gondolkodásmódnak hagyománya van. A Windows 95 megjelenése után, megpiszkálta valaki a Windows, CD driverét. Az eredetit lecserélve, az audió CD is adat CD-nek látszott. Egyszerűen de bitpontosan lehet másolni a zenét. Erre kitalálták, ez nem jó. inkább grabbeljük realtime-ban. Persze ekkor már befigyel a jitter, meg a többi probléma. Az eredmény nem lett bitpontos, de legalább a drága programokat el lehet eladni.


Male
(nagyúr)
Blog

Persze, csak elég mondjuk arra figyelni, hogy 22 - 24 - 26 - 28 AWG... és persze az anyag pénz, így a legolcsóbban a legvékonyabb erek lesznek. Meg persze a csatin is sokat spórolnak a legolcsóbb gagyiknál, szét is megy, vagy alapból rengeteg a veszteség rajta. Szóval egy értelmes árszintig el kell menni ahhoz, hogy ne legyen vacak, de igen, szerintem is ennyi.
Mindegy, WXGA felbontással megy jól az a kábel is :)

Hieronymus: AudioCD-nél az KByte / s lesz, és nem kbit / s... durva is lenne 150 kbit :)
Az USB 2.0 meg nemhogy a leghitványabbakkal tud 240Mbit-et, hanem egy irányban az már a valós maximuma, amit nehéz elérni.

[ Szerkesztve ]


dealerman
(senior tag)

kértek egy ilyet ? :D
Egységár bruttó: 961 080 Ft/db még azt a 80 ft-ot is elkérik,kiszámolták pontosan ;]

3 méteres hangfalkábel pár, tömör, erenként szigetelt réz és ezüst szálak sodrata, 3,3mm2 keresztmetszettel.


KillHates
(nagyúr)
Blog

:R bocsánat elírtam, ha nem tévedek 8 karátos szokott lenni a futtatás a csatlakozókon.


GP-Sz
(senior tag)

Ez egy fos. Lentebb linkelt valaki szintén egy pár 3 méterest 8,5 milláért :) Ne feledjük, olcsó húsnak híg a leve :)


KillHates
(nagyúr)
Blog

Valami olyasmi lehet, amikor egy hanghoz csatlakozik egy illat és valami íz az agyunkban...
(rossz az aki rosszra gondol!! Direkt nem SZAGOT írtam :D :DDD)


KillHates
(nagyúr)
Blog

Hub@zdmeg (mármint nem Te, hanem a cikk írója), csak az utolsó bekezdést olvastam el de ha ezt beadnám egy kölyökkutyának az menten megdöglene! :DDD


gyulank
(addikt)

A 16bit 44100Hz 2 csatorna miért nem 1411200b/s?


Eclips21
(őstag)

Egy hangrendszerbe hova kell usb kabel?


MineFox54
(őstag)
Blog

Nem pár, az ár egy darabra vonatkozik :)

#170 PC és a dac közé

[ Szerkesztve ]


blattida
(nagyúr)

Mondjuk a számítógép, mint forrás és a külső dac közé.


zdanee
(őstag)
Blog

Bullshit, az kerül ezeken annyiba. Egy digitálisan továbbított jel, protokollba épített hibakorrekcióval pontosan ugyan úgy kell hangozzon egy kínai ötvencentes kábelen, mint ezen. Másolási sebességben lehet eltérés, de a jel tartalmában, azaz a hanganyagban semmi. Ha valaki mégis hall különbséget, azt placebó hatásnak hívjuk. Ja, és hiába dugod ezt a géped és a zenelejátszód közé, a jel a kábel előtt még érinti a géped szigeteletlen, mindenféle árnyékolás nélküli részeit, ameddig eljut az amúgy a kínai dzsunka kábel elméleti maximumánál sokkal lassabb merevlemezedről a tuti nem aranyozott lábú beépített USB Root HUB-on át az alulemezből hajtogatott alaplapi USBdig, ahová ez a csoda van bedugva, szóval ennek tényleg az ég világon semmi de semmi értelme.


gyulank
(addikt)

Kezdjük már ott, hogy nincs USB-kábel, hanem mondjuk UTP van. És pont múlthéten a bakelites cikk miatt kerestem rá koaxra, és abba is találtam ilyesmi árazásút, és harsányan felkacagtam. Nem azon van a hangsúly, hogy uesbée. Majd jönnek a 80eFt-os 400kP-es webkamerák 120 centis USB-vel.

[ Szerkesztve ]


Kernel
(nagyúr)

Az utolsó bekezdés kapásból cáfolható (a többi hülyeséghez késő van már...):

http://www.pharmaonline.hu/cikk/hogyan_szuletett_a_radioaktivitas_jele

Vagyis lóhere alapú a cucc, de azért belemagyaráz minden hülyeséget.


jacint78
(addikt)
Blog

A PC és a DAc között S/PDIF kell, az USB az USB-s hangeszközhöz kellenek, a kettő nem ugyanaz.


#16939776
(nagyúr)
Blog

Támogatom!
Mindent nevetségessé/értéktelenné kell tenni, amibe emberek energiát fektettek, mindegy milyen szándékkal.
Az yt-hd minőségénél úgy sem akar jobbat az emberek 98%, a többi 2%-k meg idióta, hogy ilyen fölösleges dolgokon pörög :DDD


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

nekem a DACom USBn van pcre kötve. tudna egyébként más bekötést is.

Duracellm...: digitális jelről beszélünk. ld a korábban linkelt vodka kábel esete a mérőműszerrel, egy éppenhogy CAT6os standardot tudó kábelt adtak el méregdrágán, ami a tetejében nem is volt rendesen földelve ahogy olvastam.

nem arról van szó, hogy megkérdőjelezzük az előállított tudást. arról van szó, hogy vannak egzakt kutatási metódusok és az emberi érzékelésnél sokkal precízebb műszerek. és ha nincs különbség két bitfolyamban a küldő és fogadó oldalon, akkor nincs miről beszélni.

[ Szerkesztve ]


blattida
(nagyúr)

Miért kell?
Ma már az usb is alkalmas minőségi digitális átvitelre, az alaplapi spdif header-ről kivezetett koax sajnos nem veszi föl a versenyt egy normális usb kábellel, ráadásul némi mókolást is kíván...

[ Szerkesztve ]


GP-Sz
(senior tag)

Fenébe, tényleg, akkor még gyűjtögethetek :)

üzenetek