üzenetek

hozzászólások


old rocker
(veterán)
Blog

Így jó lesz?
A Laconia incidens egy összetűzés volt a háborúban álló felek között az Atlanti-óceánon a második világháború alatt. 1942 szeptemberében a RMS Laconiát fedélzetén 80 civillel, 268 brit katonával, kb. 1800 olasz hadifogollyal és 160 lengyel katonával megtorpedózta és elsüllyesztette az U-156 német tengeralattjáró, Afrika nyugati partjainál.

A tengeralattjáró kapitánya, Werner Hartenstein sorhajóhadnagy és legénysége a süllyedő hajó felől olasz segélykiáltásokat hallott. A németek azonnal egy mentőakcióba kezdtek, amelyhez később a körzetben tartózkódó több német és egy olasz tengeralattjáró is csatlakozott. A német kapitány ezzel a lépéssel vétett a német haditengerészet 1939 végén kiadott 154. sz. hadparancsa ellen, amely addig is tiltotta bárkinek a kimentését függetlenül az időjárási viszonyoktól és a parttól való távolságtól.

A kimentettekért a Vichy Franciaországból hajók indultak, de a velük való találkozáshoz vezető úton a Vöröskereszt zászlói alatt hajózó, túlélőket szállító tengeralattjárókat megtámadta az Amerikai Légierő egy B-24 Liberator bombázója. Tudomásom szerint már mentés közben támadták őket. Valamelyik csatornán (Spektrum, National stb.) még az amerikai pilótákat is megszólaltatták, akik elmondták, jól látták, mi folyik lent. Utasítást kértek és a head-quarter parancsot adott a támadásra. Az egyik amerikai azt is elmondta, pedig az egyik tengeralattjáró jócskán fel volt szerelve légvédelmi fegyverrel, mégsem lőttek rájuk, csak integettek, hogy ne bombázzanak.

Ez az esemény mélyen kihatott a német haditengerészet későbbi hadviselésére, ugyanis Dönitz admirális incidens után kiadott ún. Laconia-parancsa értelmében a tengeralattjárók ezután még közvetett segítséget sem nyújthattak az általuk elsüllyesztett hajók túlélőinek.


moonlight115
(tag)
Blog

Ez nagyon érdekes, eddig nem is tudtam róla. Thnx


old rocker
(veterán)
Blog

A könyvben is "elmaszatolták". Alapjában véve nem dicsekedtek vele az amik...


moonlight115
(tag)
Blog

Ez talált! Én csak benéztem ide, és milyen jól tettem!


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Sajnos később a Laconia-parancsot kiegészítették egy elvetemült paranccsal is...


old rocker
(veterán)
Blog

A hajótöröttek khm... eliminálására gondolsz?


moonlight115
(tag)
Blog

Szerintem arra......


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Igen...


old rocker
(veterán)
Blog

Nem menti egyik felet sem, de ez a háború. Victor Hugo írta az 1793 c. regényében: ".... vadságra durvaság a válasz."
Nem először jegyzem meg, a japánok, akik katonai teljesítményeinek elismeréssel adózok ugyan, de kegyetlenkedés vonatkozásában a németek ministránsfiúk voltak hozzájuk képest.
Lásd: Lord Russel: A bushido lovagjai c. könyvet.


klaczi
(aktív tag)

Simán megtörtént a Csendesen is. Csapatszállító hajót torpedóztak meg az amik és a vizben úszkáló embereket és a mentőcsónakokat szétlőtték. Előzménye az volt, hogy a közelben csellengó tengerattjáróra az egyik mentőcsónakból rájuk géppuskáztak. Ezek után a kapitány szabályszerű katonai célpontnak nyilvánította őket. A háború alatt eltussolták csak utána derült ki. Mikor a harcjelentéseket feldolgozták. A kapitány addigra már rég hősi halott volt.


old rocker
(veterán)
Blog

erről dunsztom nem volt...


kerekfej
(addikt)

Valami más 2. VH-val foglalkozó cikket is írhatna ide a logout-ra valaki.


yerico
(senior tag)

Akkor jogos volt. Csapatszállító hajó hadi célpont, kilőni jogos. Ha utána még rálőnek valamivel a tengeralattjáróra, azért engedtessék meg neki, hogy visszalőjön. Vagy ne legyen már az, hogy "mivel kezdődött a verekedés? Hát azzal, hogy visszaütött".
A németek közvetlenül parancsba adták, hogy a mentőcsónakokat szét a túlélőket meg le kell lőni. Ofkorsz az amik is csináltak mindent, aminek a jó részét eltussolták, de azért ne legyenek már ők a gonoszok, ha védekeznek, még ha a védelem mértéke kissé eltúlzott is.


old rocker
(veterán)
Blog

A példa csak azt mutatja, a történelmet a győztesek kommunikálják...
A Malmedyi mészárlás pontos története nem ismert, mégis Hans Joachim Peipper Waffen SS páncélos ezredes nyakába varrták. Miután a bíróság bizonyítottság hiányában felmentette, Franciaországban telepedett le, a Wolksvagennek dolgozott fordítóként. 1975-ben valamelyik újság kiderítette és felfedte pontos személyazonosságát, innen kezdve több halálos fenyegetést kapott. A fenyegetések miatt beteg feleségét hazaküldte, kutyájával és puskájával maradt, felkészülve az attrocitásokra, de 1976 júliusában bátran rágyújtották a házat.
Az irónia nem véletlen részemről. Peiper, "az ördög segédtisztje" ugyan rövidebb időszakokat dolgozott Heincich Himmler adjutánsaként, azonban saját kérésére állandósan harcoló alakulatoknál - Leibstandarte - kötött ki. Franciaországban több ütközetben részt vett, ezért SS Haupsturmführerré léptették elő és megkapta az első és másodosztályú vaskeresztet. Egy hónapig Himmler mellett szolgált, majd a Harkov és környéki harcokban szerzett érdemeiért Német Aranykersztet, Lovagkeresztett kapott és előléptették SS Sturmbannführerré (őrnagy.)
A híres kurkszki csatában már páncélos zászlóaljparancsnok. Itt szerezte meg, ebben a beosztásban a közelharc jelvényt is!!
Kurksz után a Piemontéban állomásozó Leibstandarte zászlóalj parancsnoka lett, de novemberben visszavezényelték Oroszországba, ahol a Zsitomír melletti harcokban tanúsított hősiességéért megkapta a Lovagkereszthez a tölgyfalombokat is.
A szövetségesek 1944-es partraszállása után Normandiában harcolt. Caen védelmében súlyosan megsebesült, de a decemberi ardennesi offenzívában már ő vezette az 1 páncélos ezredet. A katlancsatában páratlan teljesítményt nyújtott, egészen Stavelotig nyomultak előre, ahol az üzemanyaghiány miatt meg kellett állniuk. Páratlan menetteljesítménnyel gyalogosan, harcolva nyomultak vissza és mintegy 6-700 lerongyolódott, elcsigázott, lőszerből kifogyott katonával átvágva magát, visszajutott Németországba. Ezért megkapta a tölgyfalombok mellé a kardokat is.
(Peiperről mintázták A halál 50 órája ezredesét, látványos, de hollywoodi beállítottságban.) Az offenzíva során - máig tisztázatlan okok és körülmények miatt . egysége Malmedynél amerikai hadifoglyokat lőtt le. A mérsékeltebb irányzatok szerint 1. Peippernek köze nem volt a lövöldözéshez. 2. A lövöldözést néhány amerikai katona szökése, illetve ennek nyomán kialakult dulakodás váltotta ki, a megriadt németek mindenkit lelövöldöztek, csak néhány túlélő maradt. (A halál 50 órája az általános közfelfogás szerint rendezte meg ezt a jelenetet. Gépkocsikkal tudatosan, eliminálásra körbezárt hadifoglyok legéppuskázása. A közelmúltban a TV-ben is bemutatott film a menekülős változatot dolgozta fel.) Itt kanyarodnék vissza az amerikaiak hajőtörött lelövöldözésére. Háborűban az emberi ösztönök egészen másként működnek. Bár csak regény, de Irwin Show Oroszlánkölykök osztrák síoktató alakja gyönyörűen bemutatja ezt a lelki metamorfózist, ahol Christián Diestelből gyilkológép lesz.
De hivatkozhatnék Wolfgang Ott Cápák és kishalak c. könyvére, ahol a német tengeralattjárósokat a kurtizánok "ütemezve" engedik a kuplerájból, s így a dicső francia ellenállás egyesével megüli őket, nemi szervüket levágja és a megcsonkított hullák szájába gyömöszöli. Utána lehet a német retorzión jajveszékelni, a galád németek...
Nekem erről az a véleményem: a katona - katona, az harcol, az a dolga. A partizán harcol, de Napóleon kora óta eléggé átalakult a rajtaütésszerű támadásos, de valamiféle egyenruhában végrehajtott harcmodor. A békés polgári lakosság - ha egyszer nem állt be huszárnak és katonáik vesztettek - maradjon a s.ggén otthon. Vagy ha mégis harcol, gyilkol - a rejtőzködés a fő fegyverük - akkor ne várjanak érte elfogatásuk esetén Lovagkeresztet. Kardokkal és tölgyfalombbal. Mindig megdöbbent az az eset, amikor Zaratogánál a franciák gyanakodtak elfogadni a békés spanyol parasztasszonytól a kenyeret. Először neki kellett ennie belőle, majd a gyerekeinek is kellett a kenyérből adnia, ami mérgezettebb volt, mint Hófehérke almája. Egy óra múlva francia megszállók, anya és gyerekek egyarán szörnyű kínok között meghaltak.
Visszatérve Peiperhez. A perben nem tudták bizonyítani bűnösségét. Magának a hadifoglyok lemészárolásának pontos körülményeit sem tudták kideríteni.
A Trója c. filmben az agg Priamosz király azt mondja Akhilleusznak: "De az ellenségek is tisztelhetik egymást..."
Én kijelentem, egy ilyen katona - mindegy, melyik oldalon harcolt - akár koholmánynak minősíthető okok miatti gyáva meggyilkolását 30 évvel a háború után, semmivel sem tartom különb cselekedetnek, mit pl. a malmedy mészárlást.

A srebjenicai mészérlás bizonyított felelősét felelősségre vonogatták. De mi lett azzal a holland IFOR tiszttel, aki katonái élén lábhoz tett fegyverrel, farokbehúzva végignézte nők, gyerekek és férfiak meggyilkolását....

Faramuci dolog a háború és a hadiszerencsétől függ, kiből lesz hős és kiből közönséges gyilkos. Persze, az sem mindegy, kinek mitől és hol lesz véres a keze - vagy mennyire tudja tisztára mosni. De érdekes módon - bár kétségtelenül az összes háborúk közül ez volt a legszörnyűbb - a második világháború németek elkövette (jogosan elítélhető) attrocitásait ítéljük el és toroljuk meg újra és újra. Szerencsére a megemlékezésig eljutottunk Lipcse és Drezda bombázásának áldozatainak esetében is. Kár volt Justicia szemét előre bekötni.


xedos
(addikt)

Hasonló véleményen vagyok.Utólag könnyű véleményt nyilvánítani... akkor és ott nem láttuk mi történt, mi volt a parancs stb... Azzal is egyetértek, hogy mindegyik félnél voltak humánus és állat emberek, semmi sem fekete vagy fehér!


old rocker
(veterán)
Blog

Így van. S amellett visszatérnék még a már emlíett filmhez, a Trójához: "Egyszer élném meg, hogy a királyok maguk vívják a háborúikat!"

Milyen jó lenne, ha a felelős (? hehe, miben?) politikusok nem minket, az ágyútöltelékeket rángatnának bele a háborúikba, hogy végigszenvedhessük minden emberi erőfeszítés közül a legnagyobbat, a háborút, hogy hősöket és vezetőket adhassunk az emberiségnek, emlékműveket építhessünk, amelyeket a béke és a túlélők nevében mi emelhetnénk az elesettek emlékére, hanem ásóra-kapára. oszt csülökre, gyerekek.
Aki bukta, az elvesztette a háborút. Néhány politikust könnyezve elhantolnánk, visszavarrnának néhány lekaszabolt fület, de a közvetett reinkarnáció a bonyolult biológiai körforgásban nem milliónyi hősi halott komposztjain kalászba szökkenő búzából sütött kenyérből valósulna meg az élők sejtjeiben.


moonlight115
(tag)
Blog

Ez nagyon találó, szép megfogalmazás.


old rocker
(veterán)
Blog

Tudom, én írtam:-)))) Na jó, a második bekezdésben van egy kis plágium, azt a Vékony vörös vonal előszava gondolatainak felhasználásával írtam...
(minden emberi erőfeszítés közül a leghatalmasabbikat - dehát nyíltan arra is akartam utalni.)

[ Szerkesztve ]


old rocker
(veterán)
Blog

"Aki bukta, az elvesztette a háborút. Néhány politikust könnyezve elhantolnánk, visszavarrnának néhány lekaszabolt fület, de a közvetett reinkarnáció a bonyolult biológiai körforgásban nem milliónyi hősi halott komposztjain kalászba szökkenő búzából sütött kenyérből valósulna meg az élők sejtjeiben."

Te. Ameddig ilyen tirádákat ki tudok sepillanat magamból nyomni, mégsem hülyülök talán...?

Bár ez messze van a te művészeti fordításodtól.
Na, menyek porszívózni, hogy ide be ne tehessék a lábukat, ha gyönnek...


moonlight115
(tag)
Blog

"War is not an adventure. It is a disease. It is like typhus."
Antoine de Saint-Exupery


HartgeH3-2.8
(addikt)
Blog

Szeretném csak leírni amit gondolok.

Mind a kettő hajót nagyon tisztelem. Értem én, hogy a Hood elpusztítása nagyon fájó pont volt. Azt is értem, hogy a Bismark-ot el kellett távolítani a vizekről, de amit ez ellen a szerencsétlen hajó ellen indítottak hajtóvadászat , hát nem tudom. Harmincan egy ellen. Gratulálok nekik.

Ugyan nem kívánom, de ha ez a hajó vissza tudott volna vágni isten igazából, megnézhették volna magukat.


Fryskitt
(addikt)

Szeretem az ilyen írásokat.... :C :R

üzenetek