üzenetek

hozzászólások


Cifu
(nagyúr)
Blog

Hisztogram: A Phalanx-rendszer amúgy csöves, sorozatlövő légvédelmi tűzfegyver, elképesztő teljesítménnyel - csodára nem képes, de végső védvonalbeli eszközként nagyon is hatásos. Ha nem így volna, nem fejlesztenék/alkalmaznák napjainkban is...

Azért "gyanús", hogy a Zumwalt-osztályon az 57mm-es Mk.110-es látja el a CIWS feladatkörben, az LCS-eknél Mk.110 plusz RAM, a Gerard R. Ford osztályú hordozókon pedig RAM és ESSM lesz csak. ;)

A Phalanx az egyik legproblémásabb fegyvere az US NAVY-nek, és nem véletlen, hogy sok NATO flotta inkább saját CIWS-et fejlesztett helyette.

h3lios: A repülőgép hordozók elég fejlettek és szinte lehetetlen őket kilőni (Nimitz osztály). Mert olyan és annyi radarral / szonárral vannak felszerelve, hogy mindent jó előre észlelnek és van idejük reagálni.

A helyzet csak annyi, hogy ez így nem igaz. Először is a repülőgép-hordozók önmagukban a legsebezhetőbb "nagy" hadihajók közé tartoznak, a radarjaik messze nem a legfejlettebbek (majd a Gerard R. Ford-é már lesz valami), sehol sincsen az AEGIS rombolók és cirkálókon alkalmazott radarokhoz képest. Másodszor fegyverzetük csak önvédelemre van (ESSM, Phalanx és RAM). A fedélzetükön lévő repülőgépekre és helikopterekre támaszkodnak.

Nem véletlen, hogy egy amerikai repülőgép-hordozót egy kisebb flotta kísér.

A "mindent észlel" kifejezés maximum a mesében létezik, a valóságban nincs ilyen. A mai modern diesel-elektromos tengók olyan csendesek, hogy csak na. Az US NAVY meg hosszú ideig gőgösen megfeledkezett róluk, abba a hitbe ringatva magát, hogy a nukleáris meghajtású tengók a tápláléklánc elvitathatattlan csúcsai. Aztán folyamatosan koppantak, amikor D/E tengókkal mérték össze az erejüket. Emiatt bérelte ki az US NAVY a svédektől a HMS Gotland-ot, hogy gyakorolhassák a D/E tengók ellen az ASW (Tengeralattjáró-elhárítás) műveleteket. 2006-ban egy hadgyakorlaton a Gotland "lefotózta" az USS Ronald Reagen (akkor vadonatúj) Nimitz-osztályú hordozót, ami ugyebár azt jelenti, hogy bőven lőtávon belül volt, tehát elsüllyesztette azt.

Ez pedig "Blue Water", vagyis a nyílt tengeren végrehajtott eset volt, míg a forgalmasabb és sekély tengereken (mint az Arab-öböl) és vízeken a kisebb D/E tengók szabályosan lubickolhatnak, a passzív szonárok ugyanis szinte reménytelen küzdelmet folytatnak azért, hogy a háttérzajból elcsípjék a halk tengók apró neszeit.

Most pedig még mindig csak a tengókról beszéltünk. Aztán jönnek a szuperszonikus robotrepülőgépek, amelyek szintén roppant veszélyes jószágok. 1997-ben az USA haditengerészete beszerzett 4 darab MA-31 célgépet (a Kh-31 robbanófej nélküli variánsát), amelyet tesztelésnek vetettek alá. Hárommal a repülési tulajdonságait tesztelték, és a megállapították, hogy a robotrepülőgép 30 láb (~9 méter) magassában a hangsebesség 2,7-szeresével közelíti meg a célhajót. A negyedik gyakorló robotrepülőgépet egy éles lövészeten használták fel, és a jelentés szerint nem voltak képesek lelőni. A tesztelésér felelős admirális (George Huchting) javasolta a Pentagonnak, hogy 9 éles Kh-31A robotrepülőgéet szerezenek be a további adatgyűjtésjez (ez meg is történt később). 1998-ban az MA-31 teszteredmények felkerültek egy internetes oldalra, amely miatt azonnali hatályal menesztették Huchting admirálist a haditengerészettől. Az MA-31 (és Kh-31) nagy sebessége miatt túl kevés időt hagy az ellentevékenységre, ehhez hozzá kell tenni, hogy amíg a szovjeteknél az 1960-as évektől szuperszonikus sebességű robotrepülőgépeket alkalmaztak a hajó elleni feladatkörben, addig az amerikaik a mai napig a szubszonikus Harpoon-t használják, és az ellentevékenységet is ez ellen tesztelték első sorban.

Hogy mennyire lenne hatékony az amerikai flotta légvédelme egy tömeges szuperszonikus robotrepülőgép-támadás ellen, az érdekes kérdés. De egy Oscar-osztályú tengó 24db-ot, egy Kirov-osztályú cirkáló 20db-ot, a Kuznyecov 12db-ot, míg a Sovremenny osztályú rombolók 8db ilyet visznek magukkal. A repülőgépek által indíthatóakról még nem is beszéltünk ekkor.

Szóval maradjunk annyiban, hogy egy hordozó bizony nagy és vonzó célpont. És korántsem lehetettlen kilőni őket...

üzenetek