üzenetek

hozzászólások


turbuczn
(tag)
Blog

Mivel szakmabeli vagyok (épületgépész), ezért érdekes volt olvasni a cikket.
Ha jól tudom, 2006 után már a magyar szabvány sem enged meg olyan új házat építeni, ami nem felel meg egy bizonyos energetikai követelménynek. Ezt a követelményt pedig csak úgy lehet teljesíteni, ha a ház hőszigetelt.
A dolog fiziológiája pedig úgy alakul, hogy (egyszerűen fogalmazva) a melegebb levegő több, a hidegebb levegő pedig kevesebb vizet tud magában tartani. Ha van egy melegebb, 22 °C-os, 70%-os páratartalmú levegőd, akkor az a hőszigeteletlen, hideg fal közelében lehűl, mondjuk 8-9 °C-osra, ahol eléri a telítettségét, és leadja a víztartalmát a hideg falnak. Ekkor jelenik meg a pára, majd a penész, ha az a pára tartósan ott marad. Mikor szellőztetsz, akkor a kinti 40-50 %-os, de hideg, -10 °C-os levegő felmelegszik, és lesz 5-10%-os, ami keveredik a benti párás levegővel, így az is leesik 22°C-on 40-50%-ra, és a 7-8 °C-os fal mellett is csak 80-90%-os lesz (lásd h-x diagram).
Hosszútávon csak az a probléma ezzel, hogy a lakás teljes térfogatát bizonyos időközönként ki kell cserélned, ami a pára újratermelésétől függ (főzés, szárítás, kilélegzés, takarítás). Ez borzasztó sok energiát pocsékol, mivel semmilyen formában nincs hővisszanyerés.
A másik probléma, hogy mi alapján vezérled? Páratartalom? Ezt nem találtam a cikkben. De óvatosan bánj ezzel, nehogy túl száraz legyen a levegő, mert az már az egészségre is ártalmas. Kb 45-40% alatt már torokszárazság, légúti fertőzések könnyebb megtapadása jelentkezhet.
És még egy probléma: ha állandó a szellőztetés, nagyobb a légcsere, több szennyezőanyag is jut a lakásba, ami a vastag porlerakódás mellett szintén az egészségre ártalmas lehet, de ez nagyban függ a lakás elhelyezkedésétől, mert a város közepén ez fokozott veszély, de falun nem feltétlen, kivéve ha a szomszéd műanyaggal tüzel. Ezért szoktak minden szellőztető gépbe akár két szűrőt is alkalmazni, amiket tisztítani is kell időközönként.
Hogy mi a jó megoldás? Fokozottan záródó ablakoknál a falra is hőszigetelést tenni. Nem véletlen szokták ezt a panelokon kívül mindenhol egyszerre alkalmazni (ablakcsere, hőszigetelés) Paneloknál ez azért nem jelentkezik így, mivel ott folyamatos a filtráció (huzat, légcsere), és ott is általában elég száraz a levegő, sokszor már egészségtelenül.
Ha bármiben segíthetek, kérdezz nyugodtan!

üzenetek