üzenetek

hozzászólások


turbuczn
(tag)
Blog

Sajnos főleg, az önkormányzatok kezelésében lévő épületeknél, az engedély engedékenyebb, vagy a papír mindent elbír alapon a kivitelezés során ezt kifelejtik. De az, aki ott műszaki ellenőr, hogy adhatja a saját aláírását ehhez, azt nem tudom. hangsúlyozom, újépítésű épületekre vonatkozik, kivéve ha állami kezelésben van az épület, vagy műemlékvédelem alatt áll. Egy óvodánál én úgy gondolom, egy nagyobb felújítást már az új szabályok szerint kellene engedélyeztetni, ami egyébként nemrég szigorodott, és amit még nagyobb hőszigeteléssel lehet teljesíteni. Sajnos ez a magyar valóság. Szerencsére én német multiknak dolgozom, akik ezen sohasem spórolnak!!


BlacKSouL
(addikt)
Blog

Vasalati résszellőzés. Kicsit lazítja az egyébként szoros szilikonkeretes illeszkedést, tokban lötyög tőle kicsit az ablak, de nem nyílik meg.


turbuczn
(tag)
Blog

Amivel adtunk a sz@rnak egy pofont, mert vettünk egy méregdrága ablakot, amit a régi típus hatékonyságára "butítunk".


mpierre
(veterán)
Blog

Tudod, amíg az engedély kiadói oldalról és hatósági ellenőrzői oldalról egy nem szakmabeli az, aki átnézi - ha egyáltalán jár kint az építkezés közben a területen - akkor ne várj csodát.

Saját tapasztalat. Csarnok használatbavételijére kijött az illetékes önkó embere. Északi homlokzat előtt állva megjegyezte, hogy itt mintha nem úgy nézne ki a homlokzat, mint a terven. Mondtam neki, hogy akkor fáradjunk át a déli oldalra, de ha visszalapoz kettőt a tervcsomagban, akkor az is jó. Válaszként az jött, hogy hát igen tanárként nem mennek neki ezek a műszaki dolgok. Hi-hi.

[ Szerkesztve ]


tabela
(tag)

Nálam az Aereco szellőzők beépítése hozott megoldást.
Ha 55 % fölé nő a páratartalom, akkor a hidrofilter nevezetű betét megduzzad és kinyit egy lamellát. Ha kint is nagy a páratartalom, akkor manuálisan kiiktatható. Egy ilyen ablakszellőző 20-22000 Ft beépítve, és kb 40 légköbméterre jelent megoldást.


kelly416
(veterán)

Ez sajnos egy földig rombolt és újonnan felépített épület, ami alapjaiban is legalább 3x akkora, mint az eredeti volt. Szerintem ez kimeríti az új fogalmát, de nem értek nagyon hozzá. Viszont a helyi önkormányzati átvételekről is el tudom mondani, hogy ők sem értenek hozzá. Anyámék utcájába megszüntették az árkot, kivéve az utca első 6 méterén. :D A páros oldalról átvezették a csapadékvizet az út alatt, de úgy, hogy mégis a páros oldal felé lejt. Amikor ezt egy flakon vízzel szemléltette a szemközti szomszéd (akinek azóta is a háza felé folyik a csapadékvíz ahelyett, hogy átjönne emerre az elvezetőbe), akkor legyintettek egyet, hogy nem ért Ő ehhez, és ott hagyták.
Hozzá nem értő emberek átveszik a hozzá nem értő és belesz@ró emberek munkáját, eltesznek egy valag zsetont, és csodálkozunk, hogy miért olyan kaka a környezetünk, amilyen. :(((
Mindegy, hagyjuk, ezzel nem vagyunk előrébb.

Dany007:
Ezt olvastad?


sing1ep1ayer
(őstag)

Azért bírom, hogy néhányan a szárítógépet ajánlgatják, amiből egy középkategóriás darab 150-200k körül van... az alatt meg nagyjából a hulladék kategóriát lehet csak megkapni. Épp emiatt hazánkban nem igazán elterjedt dolog még (és úgy tippelek, jópár évtizedig nem is lesz az), mivel nagyon sokan ennek havonta csak a felét viszik haza, vagy még annyit sem. A cikkíró ennek töredékéből oldotta meg a problémáját - tökéletesen - míg a szárítógép egyáltalán nem biztos, hogy ugyanilyen mértékben segített volna a gondon.

@Dany007
Gratulálok a leleményességedhez és a szép munkához! :C Becsülöm a kitartásodat; le a kalappal!


speed471
(aktív tag)

Tetszet a beszámoló, nagyon ötletes.


Dany007
(veterán)
Blog

Igen, elvileg a gyári adatok alapján. De ha 2 óra alatt, még az se rossz.
Én is gondoltam páraérzékelőre. Meg automatizálásra is. De az érzékelő elvileg csak abban a körzetben mér, ahol ugye van. Tehát ha pl a ventibe beépítve akkor ott. És mivan a lakás másik felével?
Szal arra gondolok, hogy okés, hogy az érzékelő vezérli és ha adott helyen mondjuk 50% alá esik a pára, akkor leáll. De mi van akkor ha közben a szoba / lakás túlfelében még mindig túl magas a pára, de az érzékelő miatta venti meg leáll.
Szóval ezért nem feccöltem több időt ebbe.

Igen, tudom hogy redőny miatt van ott. De akkor is röhej. A redőnytakaró bádoglemez volt az első, amit levettünk és látszik a képeken hogy mi volt alatt. Azt nem mi bontottuk úgy meg, mi csak lecsavaroztuk és kész.
Szóval lehet én tudok valamit rosszul, de szerintem minimum áthidaló kellene az ablak fölé. Ott nálunk pedig láthatóan nincs.
A másik, hogy teljesen üreges volt az a műanyag betét. Tehát a kinti -20 fok és a benti +22 között az a kb 5mm falvastagságú 6cm vastag üreges műanyagbetét meg a mm vastag bádoglemez redőnytakaró választott el. Ez szerintem hőhíd.

Az ablak sarkokat nem néztem, majd megnézem. :)

@SteveButabi:

Ez teljesen működőképes is, ha van eleve valami huzat vagy szellőzés természetes módon... Nálunk nincs.

@turbuczn:

Érdekes egyébként, mert ez elvileg pont 2006-os átadású. Csak a késések miatt úgy tudom 2007-nél előbb nem lehetett beköltözni. Volt is belőle balhé. Tehát biztos, hogy nagyon sietősen építkeztek és persze télen is.
A hővisszanyerős / hőcserélős rendszer már túl drága és macerás lett volna. Bár épp akkoriban mesélte egy ismerős, hogy sörösdobozokból barkácsolt valami hasonlót. Én azzal már nem akartam vesződni.

Igazából nem vezérlem semmi alapján. Valószínűsítem hogy a legdurvább téli időszakban kelleni fog a maximum teljesítménye, de majd meglátjuk.
Azt tervezem, hogy télen a párátlanítónak a páraérzékelőjével mérem majd a szobát. Megfigyelve milyen körülmények között mennyire esik vissza a páratartalom. És ennek függvényében megy majd a ventilátor.
Mivel itt kint fogunk aludni a nappaliban, ezért éjszaka szinte biztos, hogy csak minimumon fog menni, mert engem eléggé zavarnak az ilyen zümmögő hangok este. :)
Tehát páratartalom ide vagy oda, este minimumon fog menni. De remélem az egész napos folyamatos szellőzés miatt majd nem lesz talán szükség nagyobb teljesítményre éjszakára. Aztán kitudja...

" több szennyezőanyag is jut a lakásba, "

Na erre látod nem gondoltam. : o Nem a város közepén lakunk, de persze nem is falun. Persze az ablakok oldalán nincs forgalom, mert lakópark egyik tömbje, ami egy másikra néz. Közöttük nincs út csak fák. De ettől még város.

Meglátjuk mi lesz. Télen kiderül valódi éles helyzetben. De igazából ennél többet nem nagyon tudok tenni. Most az olyan alap dolgokon, hogy ruhaszárítás, fürdő szellőző, meg szagelszívó. Ez mind megvan. Jó, ruhaszárítónk nincs, mert horror drága.
Szigetelésre nincs és szerintem nem is lesz pénz. Kívülről meg nem is lehet a városkép miatt. Maximum úgy lehetne ha a komplett lépcsőház oldalfalairól lebontanák a dísztégla burkolatot -> leszigetelnék az épületet rendesen -> majd dísztéglaburkolat vissza. Egy vagyonba kerülne...

@BlacKSouL:

Ez igazán szép levezetés volt. Halvány gondolatként felmerült a kültérrel közvetlenül érintkező falak belső szigetelése. De nem tudom mennyire lenne hatékony, ahhoz meg túl drága hogy "hátha jó lesz" alapon megfinanszírozzuk. Főképp azért, mert még a belső válaszfalak is aránylag hidegek. Nem is kicsit. Pedig most is majd 24 fok van bent, fűtés már talán 1-2 hete nincs. Persze a főfalak azért hidegebbek.
Tehát ha azokat a falakat leszigetelem talán fennáll a lehetősége annak, hogy akkor meg a belső szintén hideg falakon csapódik majd le a pára. Nem tudom harmatpont alatti e a hőmérsékletük. De szerintem van rá esély, főleg télen.

@turbuczn:

"Amivel adtunk a sz@rnak egy pofont, mert vettünk egy méregdrága ablakot, amit a régi típus hatékonyságára "butítunk"."

Egyébként ez így van. Ugye nálunk is az első javaslat az volt, hogy hagyjuk kicsit nyitva keresztbe az ablakokat éjszakára. És azért ha van huzat, akkor a kinti mínuszos levegő elég gyorsan lehűti a lakást. Nesze neked olcsó fűtésszámla. :U Csináltuk egy ideig de olyan 0 és -5 fok (illetve alatta) környékén már hatástalan volt, ráadásul a hálószobát is gyorsan kihűtötte télen hiába ment maxon a radiátor. Tehát ez szvsz nem életszerű megoldás amúgysem.

@tabela:

Most kikerestem. Nálunk szellőzőből pontosan ez a típus lett beépítve: EAR201. Ez az adatok alapján 70m3-re képes maximum óránként.

@kelly416:

Igen igen, olvastam, csak nem nagyon volt időm napközben válaszolgatni és két nap alatt relatíve sok hsz jött. :)
El kellett olvasnom párszor mire is gondolsz, de aztán leesett.
Az az igazság, hogy én nem is számítottam arra, hogy amit kibontunk műanyag betétet az tök üreges lesz.
Én azt hittem, hogy legalább valami "gyapot" vagy valamilyen szigeteléssel ki lesz töltve az a 6cm-es hézag. Így nem voltam rá felkészülve. Vasárnap csináltuk és nem hagyhattam ott a 14x14-es lyukat tátongani.
Belülről kapott 2cm XPS-t. Tudom ez is valószínűleg kevés, 5cm kellett volna legalább, de talán több, mint a semmi.

@sing1ep1ayer:

Köszönöm! :) Nekünk is megfordult már a fejünkben a szárítógép. És rá is kerestünk a neten és valóban 100k a legolcsóbb, aminek már van valami "neve" is. Viszont helyünk nem lenne neki, így szárítós mosógépet kellene nézni, az meg aztán tényleg horror áron van.


kelly416
(veterán)

Egyik ismerősöm belülről szigetelte le a lakását 5-5 centi hungarocellel és egy vékony farost lemezt tett rá "védelemnek". Igaz, hogy a hasznos élettér csökkent, de majdnem felezte a fűtésszámlát elmondása szerint. Egy próbát megérhet, nem is egy ökör összeg.

Csak azért kérdeztem, mert pillanatokkal utánam nyomtad be a sok-sok választ, és gondoltam, esetleg átsiklottál felette. Bocs a kusza megfogalmazásért. Szerintem őszig megérné megbontani az összes ablak felső részét és kitölteni valamivel. Akár purhab, akár hungarocell, akár más szigetelő. Így a hömérséklet ingadozásod is kisebb lesz.


Imifej
(senior tag)

Hét éves tetőtéri lakásban lakom, ennyi idő alatt gondolom a falak már csupa szárazak lehetnek. az a gondom, hogy estefelé ahogy hűllik a kinti levegő, akkor a tetőtéri ablakaim elkezdenek párásodni. Más nem. Vettem én is egy Midea párátlanítót, de nem oldotta meg a problémát. Hiába 40-50% a páratartalom, akkor is kicsapódik a pára. Az ablakok fából vannak, 2 rétegűek, ROTO a márkájuk. Az oldalsó ablakok 3 rétegűek, és abszolút szárazak. Sok a gipszkarton is, ami állítólag magába kellene hogy szívja a párát. Télen a párkányra tettem én is PC ventillátorokat, és a legkisebb fokozaton nyomattam a levegőt az üvegre. Na ez segített, de a feleségemet minden zaj zavarja, ezért néhol nem tudom alkalmazni. A résszellőző sem játszik, mert azon meg a zaj jön be. Érdemes lenne egy légcserélőn gondolkodnom?


Silentfrog
(veterán)
Blog

40%-os páratartalom mellett már nem szabadna izzadnia az ablakoknak.
60%-ál nálam folyt a víz az ablakon télen úgy hogy tócsa volt az ablak alatt a kövön. 50% nál már csak picit párásodott az ablak,leginkább csak alól a sarkokban. 40%-nál már teljesen száraznak érződik a levegő a lakásban a nedves,dohos szag teljesen megszűnt.

Ha 40% páratartalom alatt már nem is egészséges a levegő a lakásba,kiszárad az ember szeme kaparni kezd az ember torka.


anjani182
(őstag)
Blog

Ez a belső szigetelés a legnagyobb baromság amit valaki kitalált...igaz megoszlanak róla a vélemények.

Ez a véleményem róla, ami itt le van írva:

[link]


Silentfrog
(veterán)
Blog

Ez így teljesen nem igaz.
A faterom szigetelés mániás! :DDD

Első körbe a házat kintről szigetelte be 20 centi nikecell került rá.
A fűtésre fordított költségek drasztikusan csökkentek. Mivel a fater nem viccel ha hőszigetelésről van szó a belső falakat is beszigetelte,5 centi ment még rá.
Így azt érte el vele,hogy pillanatok alatt bemelegszik a lakása,nem kell a falakat felfűteni, hogy meleg legyen,és mégsem hűl le csak nagyon lassan a lakás.
A belső szigetelés alatt egy év alatt nem tapasztalt nedvesedést és penészedét.

Külső szigetelést a külső hiányában tényleg nem javasolják.

Kiváncsi vagyok mint írnak ott amit linkeltél, mindjárt végig is olvasom. :)

[ Szerkesztve ]


Silentfrog
(veterán)
Blog

Így a helyes,félreírtam. :B
"Belső szigetelést a külső hiányában tényleg nem javasolják."


Imifej
(senior tag)

Sajnos párásodik, és mire észbe kaptam, elkezdett rothadni a fa. Ha kint nagyon szeles az idő, akkor viszont nem párásodik. Gondolom jobban jár bent a levegő. Ezért kérdeztem, hogy egy légcserélő rendszerben érdemes volna e gondolkodnom. Nem a páratartalmat akarom igazán csökkenteni, hanem hogy legyen folyamatos légmozgás az ablakok körül. Persze hangtalanul. A padláson keresztül bármi megoldható gondolom. Csak félek, hogy a csövek a zajt is bevezetnék a lakásba.


pjtr
(aktív tag)

Sziasztok! Csak azt nem értem, hogy miért bennt szárítjátok a mosott ruhát? Mi télen nyáron kinnt szárítjuk. (Persze ha van helye az embernek, de ez lakcsitelepen is megoldható ha van erkély.) Télen a Minuszokban is kinnt van a ruha 1-2-3 óra alatt megfagy a víz benne, utána ha bevisszük a melegre pikk-pakk megszárad.


csabyka666
(addikt)
Blog

Nagyon ügyesen megoldottad, grat! :R

Nekünk is van párás sztorink, de nem sikerült rájönnöm a titok nyitjára. Leírom ide, hátha tudtok segíteni.
A házunk relatíve új építésű, 2000-ben költöztünk be. Kívül nagyméretű lyukacsos tégla (bocsi, a pontos nevét nem tudom), ekkor még nem volt szigetelve, se bepucolva. Hőszigetelt fa ablakok, dupla üveg, köztük elvileg valami gáz, de ezt nem tudom megerősíteni.
Emlékeim szerint kezdetben nem jelentkezett a párásodás! Aztán eltelt pár év, és a téli időszakban irgalmatlan mértékben párásodtak az ablakok, nagy hidegben cseppekben állt a plafonon és a padlón a víz. A padlószőnyegem konkrétan annyira penészes lett, hogy kicseréltem laminált padlóra, mert hiába tisztítottuk, a dohos szaga megmaradt.

Vettem Ceresit-et, de mondanom se kell, kalap szamócát sem ér.

Ahogy a bejegyzésben írtad, több tényező együttes hatása eredményezi a párát, de nálunk azért érdekes a helyzet, mert korábban nem volt ilyen!

Ami nálunk hozzájárulhat a párához:
- télre behozzuk az összes cserepes növényt az udvarról
- a fürdőben nincs elszívó, csak egy ablak, amin azért nincs akkora légmozgás
- valahol meg kell szárítani a ruhákat, jobb híján kénytelenek vagyunk a házon belül
- nem fűtünk egész nap (nem is vagyunk itthon), hanem csak délután 5 körül gyújtjuk el a kazánt, és kb éjfél körül teszünk rá utoljára

Lényeg a lényeg, abban bíztunk, ha majd be lesz szigetelve a ház, megszűnik a párásodás. Hát, azt kell mondjam, még rosszabb lett a helyzet!

Időközben a közelben létesült egy tőzegbánya, és ott meglehetősen nagy vízfelület alakult ki, szóval az okozhatná ezt az irgalmatlan párát, hát nem tudom?! Párszor előfordult, hogy egész nap fűtöttünk, tartósan 20 fok körül volt a belső hőmérséklet - ekkor a párásodás gyakorlatilag megszűnt. Ezt este is észreveszem, amikor kikapcsol a központi fűtés, kb fél óra, és elkezdődik a párásodás.

A páratartalom 65% körül mozog, olvasataim alapján ez normális, 5 fok külső hőmérséklet alatt az ablakokon mégis folyik a pára. Szerintem nem a belső páratartalom magas, hanem a hő szökik el valahogy.

Van valami tippetek? Minden megoldás érdekel, én kifogytam az ötletekből.


Silentfrog
(veterán)
Blog

Azért szárítom bent a ruhákat /előszobában/ mert a szomszéd ha leszáll az éj eltüzel mindet ami fekete füsttel ég. A Sixtus-kápolnában az öntött vas kályhából nem száll fel olyan fekete füst pápaválasztáskor mint esténként az utcában. :DDD

Sajnos a dübörgő gazdaság ellenére egyre többen fűtenek vegyes tüzelésű kályhákban,még a nagyvárosokban is.

A szennyes ruhám tisztább illatú mint az udvaron frissen megszáradt ruha.


csongi
(veterán)
Blog

Ez igaz.
De a szigeteles is csak akkor er valamit, ha a nyilaszaro elhelyezese a falazatban a szigeteleshez illeszkedik. Vagyis a fal isthermaljanak megfelelo melysegben van be epitve. :) ha nem jol akkor nem a szigetelt falon, hanem az uvegen fog folyni a viz. Persze befolyasolja az uveg hoszigetelo kepssege.
Dany007.Erzekelo: Attol fugg mennyire nyitott a lakas. Ha az ajtok nyitva vannak, akkor a kozponti terbe eleg egy erzekelo.
Redonyelokeszites. A muanyag ablakok profil rendszerei kamrasak, es a kamrak kozott levo levego szigetel. Mivel a muanyag rossz hovezeto ezert minel szelesebb es minel tobb kamra van annal jobban szigetel. De a valos erteket a csomoponti ertek adja meg. Vagyis ahol a tok szar osszezar, vagy a redonzelokeszitesek csatlakoznak.
Szoval hohid mentes, de gyengebb, mint az ablak tok, vagy szarny.
Athidalod van, de az az elokeszites felett van.

üzenetek