Pálinka topic (pálinkafőzés, lepárlás) - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


Spet
(addikt)
Blog

Én az egyszerű ponyva vagy műanyag fólia lefektetéséről hallottam sokat, igaz, akkor alatta nem szellőzik semmit.

Milyen gépet alkalmaznak magozásra?

Illetve barackot is géppel dolgozod fel, vagy kézzel?

Read Drink only topik olvasás? :DDD

[ Szerkesztve ]


Bird
(addikt)
Blog

Hát ekkora mennyiséget csak és kizárólag géppel szabad kimagozni. Tavaly ketten 150 kg gyümölcsöt 3,5 óra alatt magoztunk ki. Nem kellett este ringatni. :D Egy szem gyümölcs kimagozása nálam 3-4 másodperc volt. Mindezt 40 fokban. Broáf. :D

150kg gyümölcsből egyébként 120l lesz a cefre mennyisége, a magveszteség miatt (30%).

Itt pedig kár kép magáról a kész - barátoknak szánt késztermékről. Hisz ezért csináljuk! :C


Spet
(addikt)
Blog

Szép ízléses cimkézés :C

Kiváncsi vagyok Def mikor küldi a címét neked ;] :DDD


Bird
(addikt)
Blog

Köszi. :D

Egyébként nálam alapelv, hogy soha nem fogadok el pénzt érte, nem árulom. Az árát nehéz lenne megfizetni, annyit meg nem kapnék érte amennyit ér nekem. :D Tavaly volt aki 6k-t is megadott volna érte literjéért. De nem... nem. Rengeteg munka és törődés kell hozzá, arra meg nincs mastercard. ;)

[ Szerkesztve ]


Spet
(addikt)
Blog

Igaz-igaz. :K

De az is biztos, hogy ha egyszer összejön tényleg egy találka maximum a 10-15-20 literes demizsont tudom hadrendbe állítani :DDD


Bird
(addikt)
Blog

Hát egy ph!álinka találkozó nem lenne rossz. :)

Ha valakit érdekel kiírom a költségeket is, beszerzési forrásokkal.... ;)


Melack
(veterán)
Blog

Nyugodtan, a piszkos anyagiak sem elhagyhatóak.


Bird
(addikt)
Blog

:R

Ökölszabály, hogy jó fajta pálinkát csak érett, egészséges gyümölcsből lehet készíteni. Az én beszerzési forrásom: [link]. 12 hektáron termesztenek kajszit.

Az egyik legjobb fajta az apró szemű un. "magyar" fajta.

2016. évi árak 300kg cefrére vetítve:

gyümölcs ára: 180 Ft/kg
magozás géppel: 20 Ft/kg
szumma: 60.000 Ft

60l-es hordó 4.000 Ft/db (ebből kell minimum 6 db): 24.000 Ft
gyümölcscukor 600Ft/kg (8k 300l cefréhez): 4.800 Ft
pektinbontó enzim: 1.200 Ft/300l
üzemanyag költség: 10.000 Ft
szumma: 40.000 Ft

2015.01.01. bérfőzési szeszadó 835 Ft/1l 50 v/v%
főzési munkadíj: 700 Ft/l kész pálinka
tüzelőanyag: 2.500 Ft / 1 cefrézési + 1 finomítási fázis
50 l kész pálinka költsége: 79.950 Ft

Palackozás:
85 db üveg (0,25l/0,5l/0,75l), műanyag kalapos dugók, zsugorkapszulák, egyedi címkék költsége: 25.000 Ft

Összesen: 204.950 Ft (4000 Ft/l)

Persze egy csomó mindent egyszer kell csak megvenni.... Igazán akkor éri meg, ha a gyümölcs is saját. Akkor olyan 2500-3000 Ft/l az ára a kész terméknek.

Szóval egy 1070 GTX ára. Megéri? Nekem biztosan. ;)

[ Szerkesztve ]


Spet
(addikt)
Blog

És akkor felteszem a kérdésem: mi a különbség a sima kristálycukor és a gyümölcscukor használata között? Minőségügyileg (végbemenő kémiai folyamatokban), miben lesz különböző a két cefre, illetve pálinka?


Bird
(addikt)
Blog

Ugye a gyümölcs a répacukrot nem "ismeri". Nem úgy bomlik kémiailag, mint a gyümölcscukor, ezért nem kívánatos ízanyagok maradnak utána, amelyek a lepárlás során a késztermékbe kerülnek. Egy borban még ez elmegy kategória, de szerény véleményem szerint pálinkában már nem igazán.

[ Szerkesztve ]


Spet
(addikt)
Blog

Megmondom őszintén, én eddig csak nagy valoszínüséggel répacukkorral "kezelt" pálinkát kóstoltam életemben (szerintem minden ismerősünk azzal készítette+ mi is azt adtunk a gyümölcshöz).

Így már érdekesség szempontjából érdemes lenne egy ph!álinka találkozót kotyvasztani, hogy kinek mi főződött ki. :K (ha össze lehet majd egyszer ilyet hozni, na meg ha Shingen küldi a NAV-osokat, akkor őket is megkínálni :DDD )

Na és melyik gyümölcs volt a legmeglepőbb nálad ami a végén mind mennyiségügyileg mind minőségileg jobb lett mint vártad? Nekünk valami vadkörte, sok reményt nem adtunk neki, de végül miután csillapodott egy kicsit az üvegben egy év után nagyon kellemes lett (frissen még 50%-on is kapart).


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Küldjük a gyümölcsöt !


Bird
(addikt)
Blog

Tanácsok jó minőségű cefre készítéséhez:

Nem ördögtől való a cefre készítés, csupán néhány ökölszabályt kell betartani, és a siker garantált lesz. Ezt tapasztalatból mondom!

A cefrének való gyümölcsöt tiszta, légmentesen zárható műanyag edényben gyűjtsétek. A fémből készült edények, ill. hordók erre a célra alkalmatlanok, mert a cefre savak kikezdik ezeket.

1. A MEGFELELŐ MINŐSÉGŰ GYÜMÖLCS kiválasztásával kezdődik a folyamat.
Érett, étkezésre is alkalmas gyümölcsből készítsétek a cefrét.
Penészes, rohadt gyümölcsöket MÉG VÉLETLENÜL se tegyetek a cefrébe. Az ilyen gyümölcsből készült pálinka illata és íze is dohos és savanyú lesz, amin javítani később már semmivel nem lehet.

2. MOSÁS (én nem szoktam, mert frissen szedett gyümölcsből készítem a cefrét. Viszont aki úgy szedi fel a földről annak KÖTELEZŐ!)
A földtől, növényvédő szertől szennyezett gyümölcsöket meg kell mosni, mert a cefrében elszaporodó talajbaktériumok fertőzést eredményeznek. Ennek következtében a pálinka szúrós szagú és ízű lesz (mérgező), fogyasztásra alkalmatlan.

3. APRITÁS-DARÁLÁS (főként alma, körte esetében, de a kajszi is meghálálja)
Az aprítás vagy darálás lényege a gyümölcshús szétroncsolása.
A sejtfalak felbomlása következtében a sejtnedv és a benne lévő cukrok az élesztők számára könnyebben hozzáférhetőkké válnak, így segítve az egészséges erjedést.

4. MAGOZÁS
A cseresznyét és a meggyet nem szükséges kimagozni, viszont a szár és levélmaradványoktól minden esetben meg kell tisztítani.
A barackféléket és a szilvát muszáj kimagozni, mert a magokból ciánvegyületek kerülnek a cefrébe, amely mérgező. Tévhit, hogy a magokból csak a főzés során kerül a ciánvegyület a pálinkába, a cefrében maradt magokból már az erjedés során is kioldódik. (ez az egyik legfontosabb művelet!!!)

5. ÉLESZTŐ (az irányított erjesztésnél alkalmazzuk, de nem kötelező. Viszont ajánlott, mert az erjedés így célzottan megy végbe és nem bízzuk magunkat a vad élesztőkre)
Az élesztővel irányított erjesztés lényege, hogy a cefre kb.10 nap alatt elkészüljön. Minél hamarabb átalakuljon a cukor alkohollá, minél kevesebb ideig érintkezzen a külső környezettel, mert annál kisebb lesz az esélye a fertőzésnek. Erre a célra kiválóan alkalmas a sütőélesztő /1kg/1000l/, azonban a rossz, hűvös idő beálltával mindenképpen hidegtűrő élesztőt használjatok.

6. SAVAZÁS (az irányított erjesztésnél alkalmazzák, nem kötelező, én nem szoktam, de almánál és körténél ajánlott)
A savszegény gyümölcsök /cseresznye, szilva, eper, málna, barack, körte, alma/ cefréjének ph-ját savazással állítjuk be. Az optimális tartomány 2,8-3,2 közötti ph érték. Ha ebben a közegben történik az erjedés, nagymértékben kizárjuk az ecetsav vagy a vajsav baktérium elszaporodását. A savazást végezhetitek foszforsavval, kénsavval.

7. PEKTINBONTÁS (Kihagyhatatlan, ettől lesz igazán gyümölcsös ízé a pálinkának!)
A kemény húsú gyümölcsöknél /birs, körte, alma/ érdemes pektinbontót használni. Ez segíti a sejtfalak lebomlását, így az erjedés könnyebben zajlik le, melynek köszönhetően a kihozatal is jobb lesz.

8. ERJESZTÉS
A cefre elkészítésével még nem ért véget a dolgotok, az erjedést napról napra figyelni, ellenőrizni kell.
Figyeljetek a hőmérsékletre. A folyamathoz a legoptimálisabb a 18-28C fok közötti tartomány. Az élesztő ezen a hőmérsékleten tud igazán „dolgozni”. 15C fok alatt tárolt cefrénél a hidegtűrő élesztő használata elengedhetetlen!

Nagyon fontos, hogy a hordókat CSAK 2/3 részig töltsük meg gyümölccsel, mert az erjedésnél a cefre térfogata megnő!

AZ ERJEDÉS SZAKASZAI:

Előerjedés:Megindul az élesztők szaporodása, CO2 termelődése. A cefrét takarjuk le védjük a külső környezettől.
Főerjedés:Intenzíven megkezdődik az élesztők szaporodása és a gáztermelődés. A cefre felületén laza szerkezetű bunda képződik, melyben könnyen elszaporodnak a fertőzést okozó baktériumok (ecetsav, vajsav). Ezért a keletkezett bundát naponta nyomjátok vissza a cefre MEGKEVERÉSÉVEL. Viszont, ne zárjátok le légmentesen, mert akkor bombát gyártotok! :D
Utóerjedés:Lelassul az élesztők működése és a gázképződés. /nincs több buborék/
A cefrében lévő cukor alkohollá alakult. Az erjedés BEFEJEZŐDÖTT, a cefrét levegőtől el kell zárni. Ellenkező esetben a cefre elkezd rohadni....

A KÉSZ CEFRE TÁROLÁSA
Légmentesen lezárt, lehetőleg műanyag edényben tartsátok kifőzésig.
A cefrét hűvös helyen tartsátok, így csökken a párolgási veszteség. A mikroorgazmusok szaporodása és a bomlási folyamatok lassulnak. Mindezek mellett a kierjedt cefrének a legjobb védelem, ha az erjedés befejezése után minél hamarabb kifőzetjük. Én minden esetben kénnel zárom le a cefrét, így abba semmilyen káros anyag nem kerülhet.

Ezek a legfőbb dolgok amire ügyelnetek kell,hogy pálinkátok jó minőségű legyen. Ezeket betartva garantálom, hogy páratlan pálinka élményben lesz részetek. :R

[ Szerkesztve ]


Bird
(addikt)
Blog

Jöhet kifőzzük. :D


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Anno rengeteg epret összeszedtem és emlékeim szerint jóval tóbb palinka jött hektónként. Mondjuk nagy része édes fehér nagyszemű eper volt.[link] mondjuk a kacsa nemigen eheti pont mert berúg tőle...


Bird
(addikt)
Blog

Nekem a legkellemesebb pálinka élményem az Irsai Olivér szőlőből főzött (tehát a gyümölcsből!) pálinka volt. 100kg cefre képes 18l pálinkát is adni amelynek íze... Na azt próbáld ki! Ráadásul a szőlő ára sem vészes.

philoxenia:Eper pálinkát még nem főztem, de többször volt szerencsém kóstolni házit, nem boltit. Kacsába az erjedt eper nem való... Viszont, ha megette mehet az üstbe, mert öregapám szerint mindenből lehet pálinkát készíteni. :D

[ Szerkesztve ]


Spet
(addikt)
Blog

Törkölynek való szokott összejönni évente, de ha van szőlő az általában vegyesbe szokott menni.

Szomszéd Pista bácsinak volt érdekes szőlői (isten nyugasztalja az öreget), amit otthon nemesített vagy 40-50 éven keresztül. Volt ott neki minden 50 nm-en: nagyszeműtől kezdve narancs(!) beütésen át mézédesig. Aztán meghalt ami tövek meg igényeltáék a gondoskodást ki is pusztultak. :(


Bird
(addikt)
Blog

Hú a törkölyt annyira nem komázom. Ettől függetlenül hideg téli napokon lélekmelegítőnek nagyon jó lehet. :R

Lassan mehetne a témaösszefoglaló? :D


Spet
(addikt)
Blog

Mehet mehet, +1 szavazat rád topikgazdának (ha lehet, és szeretnéd) :K


Bird
(addikt)
Blog

Igazából nem tudom mi ennek a menete.... Nekem kell jelentkeznem?

üzenetek