üzenetek

hozzászólások


cyklon
(csendes tag)

Az M1 Abrams APFSDS (nyíllövedék urániumból) lövedéke 1350 mm-es páncélt tud áttörni. A kumulatív kb. 650 -et. (homogén acélpáncél 90° mellett)
A tömör lövedék I.vh-s találmány. Még repülőgépek is alkalmazták. (pl.: Hurricane IID) Rommel vitt is ilyen lövedéket Hitlernek.
Nyíllövedéket használtak már a németek is (volfrámból); ezt csak értékes célpontra használhatták (pl.:nehéz hk.)
A páncéltörő, a páncélégető és a páncélrobbantó lőszerek különbözőek. Az első töri a páncélt (tömör és nyíllövedékek) a második a kumulatív és az utolsó szétlapul a páncélon és próbál darabot kirobbantani belőle. (A britek kedvence.)
Használtak űrméret feletti lövedéket kis űrméretű ágyúkon (37-40-50 mm). A cső végére ráhúzták és belövő lőszerrel indították. Ezek kumulatívak voltak kb. 300 méteres hatótávval.
(Aki emlékszik az Elit alakulatban Carentan ostrománál az őrmestert ilyennel próbálják kinyírni.) A kumulatív lőszert azért szeretik, mert a lőtávolság szélén max. 5%-kal kisebb a hatása. Kémiai elven működik, az induló sebesség nem annyira fontos. Ezért alkalmazzák rakétákon (300-400 m/s); azok egy része manuális, vagy félaktív vezérlésű: nem mehetnek túl gyorsan, hogy lehessen iranyítani őket.

üzenetek