üzenetek

hozzászólások


#41133696
(félisten)
Blog

Erre itt : Liberty ship - EN Wiki :K

Szerk : Hát nem volt valami probléma mentes hajó... :D

[ Szerkesztve ]


dorka16
(aktív tag)

Ez igaz de ha most rendel az USA 10 repülőgép-hordozót akkor kap egy 60 milliárdos számlát, ha viszont rendel még 20 B2-est akkor nem 44 milliárdos számlát kap hanem jóval kisebbet.


dorka16
(aktív tag)

Hát a 48db Super Hornet szerintem alapból 2,5 milliárd $. A 4db E2 és többi gép még fél-1 milliárd körül lehet.
Felszínről vagy levegőből szinte képtelenség megsemmisíteni egy hordozót.
Egyszerű torpedóból szerintem 4-6 találat kéne hozzá. Persze pont erre találták ki a nukleáris töltetűt. ;]


MongolZ
(addikt)
Blog

Aham, iskolapéldája a hegesztés utáni anyagminőségbeli változásoknak, illetve az acélok rideg viselkedésének :) A wikipédiás amerikai infókkal ellentétben az első 1100 darabból 400 sérült, 16 pedig kettétört. 1946-ig a legyártótt 4694 hajóból kb. minden 5. megsérült.

dorka16: Ha egyáltalán azok a torpedók eljutnak a hajóig... Erre találták ki a rakétákat, de hát mindenre van valami védelmi módszer ;)

[ Szerkesztve ]


Cifu
(félisten)
Blog

Akkor még mindig a Flyaway cost-ról beszélünk.

Másképpen fogalmazva:
Ha rendelt volna egy 21-edik B-2A Spiritet az USAF, akkor is a 44 milliárd plusz a B-2A Flyaway cost-ját 21-el kell elosztani. Mert az államnak ennyibe került.

Ahogy mondtamvolt, egy lezárt, egy megrendelős katonai beszerzésnél a teljes összeget veszik alapul, elosztják, hogy hány fegyvert (gépet) kaptak érte, és tessék, gépenként ennyibe került a program.

Megjegyzem még egy fokkal tovább lehet menni, ha az üzemeltetési költségeket és menet közbeni fejlesztések költségét is beleveszik a programba.

A Flyaway cost arra jó, ha mondjuk X ország akarna venni a fegyverből, és neki darabonként ennyibe és ennyibe kerülne. A fejlesztési költségekből ő ugyanis akkor nem veszi ki a részét. De még ekkor is számtalan egyébb tényező van, hiszen a pilóták és a földi személyzet kiképzése, az esetleges szimulátorok ára, stb. mind a beszerzési árhoz szokott csapódni, a Flyaway cost-on felül.


MongolZ
(addikt)
Blog

"A fejlesztési költségekből ő ugyanis akkor nem veszi ki a részét."

Minden gyártó érdeke, hogy a fejlesztési költségeket ráhárítsa a vevőre, egyébként nem élne meg. Ki kell vennie a résztét a fejlesztési költségekből.


sh4d0w
(félisten)
Blog

Léteznek már rakétatorpedók is, amelyek hajóba csapódás előtt lemerülnek. A rakéta megsértheti a felszín fölötti részeket, viszont a torpedó a vízvonal altt csapódik be, ezért preferált eszköz.


MongolZ
(addikt)
Blog

Gondolok itt arra, hogy a torpedók ellen valamelyest könnyebb védekezni, már jópár módszert kitaláltak ellenük. Már a második világháborúban kifejlesztettek olyan rakétát, amelyik több méternyi betonon képes áthaladni, nem hiszem, hogy az a ~fél méternyi fém különösebb problémát okozna. Annál rosszabb meg nincs, amikor egy hegesztett szerkezetet belülről felrobbantanak.


peti_s
(addikt)

"Elnézést, egy háborúban vesztes féltől hogy lehet jogtalanul elcsatolni bármit is? Sok háborúban a vesztes fél örülhetett, ha egyáltalán megmarad saját államnak. Nyilván nagyon komoly árat fizetett Németország és a Monarchia a háborúért, de ezt a "jogtalan" dolgot szerintem ne erőltessük."

Ez részedről teljesen szubjektív vélemény, ahogy részemről is ezért írtam zárójelbe.

"Egy háború után a győztes fél határozza meg mi történjen... Gondolod, hogy ha a Német császárság győzött volna, akkor utána érintetlenül hagyja Franciaországot tán?"

Mivel Hitler nemzetállamot akart, nem lett volna Franciaország különösebben átformálva.

"Lent volt egy kérés a politikai vita mellőzésére, tartsuk tiszteletben, légyszíves..."

Nem igazán értem miért lenne ez inkább politikai téma mint a többi, de sztem te sem.

"Ha a WTC utáni propaganda hadjáratra célzol, aminek részeként az szövetségesek lerohanták Irakot(Irak nevét kijavítottam nagy I-re), akinek ugye az égegyadta világon semmi köze nem volt hozzá, akkor egyetértek."

Igen, nem volt hozzá köze, de senki másnak sem az USA-n kívül. Biztos hallottál még olyanról hogy hangulatkeltés, lényegében az alvó oroszlánnak volt egy hatalmas rugás. Vagy szerinted hobbiból robbantották fel?

"Csak van egy sejtésem, hogy te nem így értelmezed, és akkor viszont már csak a fejemet tudom fogni az újabb NWO szövegtől, és próbálom megállítani magam, hogy a falnak menjek..."

Nem igazán értelek. Az új világrend meg nem tudom h jön ide. Valóban komoly változásokra van szükség, de én nem hoztam fel ilyen témát. Ha a WTC-ről való véleményem miatt gondolod, maga a WTC tervező mérnöke mondta, h a repülőktől nem omolhatott össze, szabályosan fel lett robbantva.

(#139) GoodSpeed

Nézd, én úgy látom vannak dolgok amikben nem fogunk egyet érteni. Te is véleményed egy már megszerzett tudásra alapozod, és én is, ami ezen topic miatt nem fog megváltozni. Ebben szerintem semmi rossz nincs, így viszont hozzászólásom nem meggyőzés akar lenni, sokkal inkább az általad említett kérdésekről az én általam megszerzett információk.

Először ami szemet szúrt, amikor megemlítetted a hadüzenetek elmaradását. Nekem is így tanították még gimnáziumban. Valójában viszont volt hadüzenet, a németeknek amolyan hobbi lehetett, mert kaptak a franciákról és az angoloktól, egyből küldtek vissza is. Lengyelország esetében is volt hadüzenet.

Franciaország lerohanása teljesen érthető volt ezen a módon. A Maginot-vonalon soha át nem jutottak volna, nem igen volt más választásuk. Az USA hadba lépésére szvsz gazdasági növekedési faktorként tekintettek, illetve a német gazdaság fenyegető volt már korábban is számukra. (Ha a japánoknak hiszünk, akkor Roosevelt is így gondolhatta, hiszen szerintük az USA támadt először. )
Ez volt az egyik legerősebb erénye a Harmadik Birodalomnak, a gazdasági világválság utáni éhező, szegény országból Hitler egy virágzó, gazdasági, és katonai nagyhatalmat csinált. Ez sokak szemét bántotta.

(#132) old rocker
Pontosan. Német kémek jelentették a szándékot, de már ez előtt is feltűnt, hogy az országhatárukhoz nagyon közel állomásoztatják a szovjetek az egységeiket, amiket többszöri kérés ellenére sem helyeztek el máshol.

Én kiszállok ezen topic folytatásából.


MongolZ
(addikt)
Blog

"Valójában viszont volt hadüzenet, a németeknek amolyan hobbi lehetett, mert kaptak a franciákról és az angoloktól, egyből küldtek vissza is. Lengyelország esetében is volt hadüzenet."

Így van, ez nekem is feltűnt...


yerico
(senior tag)

"azonban a Suffolk és a Norfolk (egyes forrásokkal ellentétben nem testvérhajók) nevű angol nehézcirkálók kiszúrták a dél felé igyekvő németeket"

Az ezt állító forrásokat felejtsd el! :)
Mindkettő a klasszikus County osztályú nehézcirkálók közé tartozott, de nem azonos alosztályba. Azaz bizony testvérhajók voltak, a különböző szériák alatt elvégzett módosítások nem voltak akkora jelentősségűek, ráadásul maguk a britek is azonos osztályba sorolják őket.


yerico
(senior tag)

"Nos ha hideg tényeknél maradunk a náci Németországnak minden együtt volt a győzelemhez. Korának legfejlettebb haditechnikája, töketlenkedő Európa és Amerika."

Nos ez így nem igaz, sem kicsit, sem nagyon. A német technika nem volt rossz, de nem volt mindenben a legjobb. A német tankok messze nem voltak a legjobbak. Pl. benzimotor dízel helyett, gyenge fegyverzet és páncélzat a háború elején. A német lőfegyverek élvonalbeliek voltak, de mivel volt jobb egy Kar98k, mint mondjuk egy Garand vagy egy Moszint-Nagant, vagy éppen egy Lee-Enfield? Géppisztolyban a finnek és a szovjetek is jobban teljesítettek. A repülők tekintetében a Bf-109-el bőven felért a Spitfire, a bombázóik nem voltak jobbak, mint a brit vagy amerikai modellek. A Stuka egy jó zuhanóbombázó volt, de légifedezet nélkül a Hurricane-ek is aprították őket,

Amiben sokkal jobbak voltak, az a kiképzés, és főleg a tisztek kiképzése.

Ha a hideg tényeknél maradunk, akkor a németeknek esélye se volt a győzelemre. A szovjet támadás, ha oldalba kapja a porosz-lengyel, cseh, szlovák és magyar területeket, akkor valószínűleg hamar teret nyert volna. Ha az USA belépett volna a háborúba (és FDR be akarta léptetni az Egyesült Államokat a háborúba), akkor a szovjet, amerikai közös támadással szemben nem tudtak volna mit kezdeni (úgy se tudtak, hogy ők támadtak, és nem a szovjetek)
A németeknek egyszerűen nem volt nyersanyaga. Meg lehet nézni az ipari kapacitásokat, melyik állam mennyit termelt acélból, aluminiumból, szénből, benzinből. Ezt a háborút az ipari potenciál döntötte el, és abban a németek alulmaradtak. A gyenge szövetségeseik (Szlovákia, Románia, Magyarország) nem nem képviseltek ténylegesen komolyan vehető fenyegetést.


yerico
(senior tag)

Azért jelentős különbség van a beton és az acélpáncélzat között. Talán nem véletlenül betonozzák a tankok orrát páncélzat helyett, pedig mennyivel olcsóbban gyártható (és pótolható!!!) volna. A beton átütése könnyebb, az reped, törik, a páncél meg nem hajlandó erre. 500 mm páncélzatot ma jórészt csak kumulatív lőszerrel lehet áttörni, míg a többméteres betont akár mozgási energiával is átütik a rakéták, hogy aztán sima repeszromboló robbanófejjel végezzenek a "puha" célpontokkal. A páncéltörő rakéták nem mozgási energiát felhasználva törik át a páncélzatot.


xedos
(addikt)

A német haditechnika meg nem volt egy csúcs a háború elején! Pz3-asok... sőt a háború végéig voltak... de óriási volt a fejlődés! Ami viszont probléma volt: sokfajta tank és harceszköz volt! pl. a Tigris ára, bonyolultsága helyett 2x3x annyi Panthert lehetett volna gyártani. Repcsiknél is hasonló volt a helyzet. A T34-es nem volt szuper tank, de olcsón, gyorsan lehetett gyártani szakképzetlen személyzettel. Emberük volt bőven...
A technikájuk előremutató volt, de nem precíz. Döntött lemezek, öntött torony, dízelmotor stb... A Tigris formája nem véletlenül volt szögletes - a németek azt tudták könnyebben gyártani... Az edzési technikájuk és a vastagság ellensúlyozta a döntöttet.


Hisztogram
(aktív tag)

Mindegyik fél hatalmas fejlődést tudott felmutatni, óvatosan kell bánni a technikai ciklusok összevetésével,hisz tudjuk hogy ezeket a gépeket egymásra reagálva fejlesztett ki, azaz, definíció szerűen, az új oroz tanknak jobbnak kellett lennie,mint a pz3-as és a következő német tanknak pedig le kellett tudnia győznie a Jozef Stalint vagy a T-34-est, mire az orosz fél ... stb

Ezeket a technikai kihívásokat általában sikerrel vette minden fél, a kérdés, hogy mennyi erőforrást igényelt (szellemi, anyagi, munkaerő) igényelt az ötlettől a prototípusig az nagyüzemi gyártás áltagos költsége.

Pontosan emiatt említettem már az első hozzászólásomban is és azóta is, hogy a szk keresztmetszet a munkaerőben, a nyersanyagokban és az ipari kapacitásban keresendő, az igazi kérdés pedig az, hogy akár az egyes felek képesek voltak ezeket úgy felhasználni, hogy a legjobban jöjjenek ki a háborúból.

Ebből pedig az következik, hogy ha a németeknek esélyük sem volt legyűrni a SZU-t és az USA-t akkor nem e az lett volna a logikus lépés, hogy nem indítja el a II. VH-t.


sh4d0w
(félisten)
Blog

Nem voltak testvérhajók. A Norfolk a Dorsetshire testvérhajója volt, a Suffolk talán a Southampton-osztályba tartozott, de ez utóbbiban (mármint az osztály névadójában) nem vagyok biztos.


cyklon
(csendes tag)

Biza.
A különbség a K98 és a Garand között, hogy utóbbi félautomata kb. 2x tűzgyorsasággal és egyszerűbb töltéssel. Persze a félaut. szerkezet érzékenyebb is.
A kézifegyverek nem túl jó összehasonlítási alapok, mert alapvetően nem túl bonyolult techn. -ról van szó. A németek precízebb, drágább, kevésbé ellenálló fegyverei néztek szembe az (orosz) primitívebb, olcsóbb, ellenállóbb fegyvereivel. Hosszú távon az eszközök ktg. -e és anyagigénye, időigénye meghatározza egy hadsereg felszerelhetőségét. Ehhez jön még a nyersanyaghiány, üa. hiány, termelőerő-hiány.
És még egy fontos dolog: szervezési gondok. Németországban! 1943- ig gyártott a DB cég személyautókat (3,5 évvel a háború kitörése után), míg az USÁ-ban 3-4 hónappal Pearl Harbor után már hadigazdálkodás folyt. (Kiváncsi volnék FDR és az ipari vezetők megállapodásának részleteire.) A németeknél Fritz Todt halála után Albert Speer tett rendet és szervezte át a hadiipart. Elég csak megnézni a harckocsigyártási adatokat: '43- ban 2x '42 -höz képest; csúcsév '44. (A szövetséges bombázások ellenére!) A német hadiipar mérete a brit duplája (+ a cseh, belga, norvég, francia a németek oldalán) és ennek ellenére nem termeltek többet, mint az angolok. A HWA ( Fegyverügyi Hivatal) is felelős volt a rossz kihasználtság miatt. Kis sorozatokat rendeltek, amelyek minimális változtatásokat tartalmaztak. Már az iparban dolgozó mérnökök is tiltakoztak ez ellen.
Hitler, bár szerette a nagy fegyvereket, folyamatosan tiltakozott amiatt, hogy ő könnyen gyártható, olcsó, de azért hatékony fegyvereket akar. A német mérnökök visszautasítoták(!) a feladatot, hogy ők nem hajlandóak primitív eszközt csinálni.


cyklon
(csendes tag)

Pénz: senki ne gondolja, hogy a fegyvereket ingyen gyártották. A Birodalom szerintem az összeomlásig pengetett az ipari szereplőknek, az USÁ -ban 6-7 háborús kölcsön volt. ( A Győzelem zászlaja c. filmben meg is említik.) Még a Szovjetunióban is figyelték a gyártási és anyagktg.-et. (A T-34 gyártási ktg.-ét 269000 rubelről sikerült 200000 közelébe levinni.)
Egy Tigris kb. 300000 RM volt (Királytigris kb. 330000, Panther 250000 körül); nem hiszem, hogy az RM és a rubel között 1:1 volt az arány... A Tigris program teljes ktg.-e 2 Bismarck csatahajóra lett volna elég tokkal-vonóval. (kb. 2000 legyártott hk.) Ehelyett ezeknek a harckocsiknak jelentős része ü.anyag hiánnyal, vagy műszaki hibával, szinte menthetetlenül (eszköz hiányában) elveszett. Jó példa erre a HS 404 -es gépágyú is.
A döntött páncél a hét bármelyik napján felülmúlja a függőlegeset. 80 mm döntött (Panther)= 120 mm függőleges (Tigris: 100-110 mm) 90° találat mellett (szemből). Ha más szögben jön, akkor a védelem nagyobb, vagy akár le is csúszhat.
A Tigris válasz volt a harctéri kihívásra, a Panther a T-34 ellenfele. A Királytigris válasz a nehéz hk- ra és páncéltörő tüzérségre, az IS-2, ISZU-122/152, SZU-100,Centurion, M-26 válasz a Tigrisre; IS-3 a Királytigrisre.
A benzinmotor nehéz hk.-ba szerelve befuccsolt a Centurionban is meg a háború után az M47-ben is. Magas fogyasztás, tűzveszély, gyors elhasználódás. A HL230 beszerelése a Tigrisbe hiba; a Király/Vadásztigrisbe bűn volt. Eleve megnyomorította a konstrukciót az anyaghiány és a tervezési korlátok. Nem véletlen, hogy a mai 55+ tonnás hk.-ba 1500-2000 LE-s turbódízelt/gázturbinás hajtóművet raknak.
Ezért írtam korábban, hogy költséges tévedés.


cyklon
(csendes tag)

Az M1 Abrams APFSDS (nyíllövedék urániumból) lövedéke 1350 mm-es páncélt tud áttörni. A kumulatív kb. 650 -et. (homogén acélpáncél 90° mellett)
A tömör lövedék I.vh-s találmány. Még repülőgépek is alkalmazták. (pl.: Hurricane IID) Rommel vitt is ilyen lövedéket Hitlernek.
Nyíllövedéket használtak már a németek is (volfrámból); ezt csak értékes célpontra használhatták (pl.:nehéz hk.)
A páncéltörő, a páncélégető és a páncélrobbantó lőszerek különbözőek. Az első töri a páncélt (tömör és nyíllövedékek) a második a kumulatív és az utolsó szétlapul a páncélon és próbál darabot kirobbantani belőle. (A britek kedvence.)
Használtak űrméret feletti lövedéket kis űrméretű ágyúkon (37-40-50 mm). A cső végére ráhúzták és belövő lőszerrel indították. Ezek kumulatívak voltak kb. 300 méteres hatótávval.
(Aki emlékszik az Elit alakulatban Carentan ostrománál az őrmestert ilyennel próbálják kinyírni.) A kumulatív lőszert azért szeretik, mert a lőtávolság szélén max. 5%-kal kisebb a hatása. Kémiai elven működik, az induló sebesség nem annyira fontos. Ezért alkalmazzák rakétákon (300-400 m/s); azok egy része manuális, vagy félaktív vezérlésű: nem mehetnek túl gyorsan, hogy lehessen iranyítani őket.


cyklon
(csendes tag)

A háború nyerhető lett volna 41- 42 közepéig- végéig. Csak szakítani kellet volna a vezérkar kontinentális nézetével, az 1940 -es fegyvermoratóriumot be sem vezetni, megszervezni az ipart, kirugdosni az alkalmatlan embereket és rendesen ellátni a hadsereget. És elfoglalni Máltát. Az olasz hivatalnokokat meg korbácsolni, hogy teljes elánnal lássák el az Afrika Korpsot, ne pedig Szicíliában dögöljön az utánpótlás. A 7. Luftflotte és az olasz flotta megsemmisíti a Kelet- Földközi- tengeri brit flottát ( a nyugati meg úgyis Gibraltárt őrzi), aztán a 8. hadsereget (az közel volt), utána a 9.- iket( az meg gyengébb volt). Az irakiak fellázadtak a britek ellen, velük nem lett volna gond. És már ott is vagy Irakban, Kuvaitban, Szaúd - Arábiában. Ha akarnak, továbbmennek Iránba elvágva a segélyszállítmányok déli útját. Ha akarják, megsemmisíthetik az olajfeldolgozó- infrastruktúrát és felgyújtják a kutakat. (Mint Szaddam Fasszein) Ha nem, nem. Hetekig- hónapokig tart, amíg valami válaszlépés lesz. A Szovjetunióban meg nem Leningrád ellen mennek, hanem Rosztov, Baku és Groznij ellen; csak itt volt olajkitermelés akkoriban. És Sztálin hadserege leáll olaj hiányában. 42 közepére olaj nincs: a Közel és Közép Keletről, Sarawakból(Brunei), Indonéziából, Malajziából, Oroszországból. A flottáknak nincs ü.anyaguk, se a repülőgépeknek. Olajkitermelés csak az USA szárazföldi területén (Alaszka és a Mexikói - öböl még nem) és Venezuelában, esetleg Nigériában. És Ploiestiben. És ott a patt. Feltehetnék a kérdést: Nem kéne megegyeznünk? És a franciák meg a törökök mit lépnek?
Az infrastruktúrák újjáépítése rengeteg embert- anyagot- pénzt- időt igényel. Addig se fegyvert gyártanak.

üzenetek