üzenetek

hozzászólások


Kroni1
(veterán)
Blog

Ezt én is kipróbálom majd, köszi az ötletet! :R


orion1025
(őstag)
Blog

Lakáson belül szinte semmi gyakorlati haszna nincs, próbáltam, mert kocsiban tényleg hatásos nagyobb mennyiségben.


Kroni1
(veterán)
Blog

Én is a kocsira gondoltam.. Ott is zavar télen a pára, főleg ha mondjuk egy edzés után ülök be, na akkor nem nagyon lehet kilátni egy darabig! :)


DopeBob
(addikt)

mi értelme van a 3 rétegű ablaknak, ha kivágod a tömítést? :( Nem sok értelmét látom, ha ott 0.5-ös üvegnek, ha jön majd be mellette a hideg.

Saját kivitelezésben, olcsó, de jó magyar géppel 400k körül megáll egy hővisszanyerős szellőztető egy 100-120nm-es házra, aztán szellőztetni sem kell, lesz mindig friss páramentes levegő.

De pár 10e-ért van 1 szobara való, szintén hővisszanyerős szellőztető, kb. 80%-os hatásfokkal tudják a hőt visszanyerni még a rosszabbak is...

[ Szerkesztve ]


DopeBob
(addikt)

Legyen-e szellőztetőrendszer a házban?

Kicsit régi, de minden le van írva benne. Az ár az már viszont nem áll, 400-500k körül tényleg meg lehet úszni saját kivitelezés mellett.

[ Szerkesztve ]


zgajdatsy
(csendes tag)

Gratulálok, nagyszerű cikk és köszönet a részletes leírásért!
Rátapintottál a lényegre, a párásodást egyszerűen a pára képződése és annak nem megfelelő elvezetése okozza. Saját tapasztalatból 100%-ig megerősítem!

Amikor megvetted az új lakást, akkor a pára még a frissen vakolt falakból jött (azért volt nyitva az ablak), de amint beköltöztél te magad vitted be a párát, ahogy a korábban szólók már felsorolták: mosogatás, mosás, teregetés (Nagy páraterhelő), fürdés - zuhanyzás és egyszerűen a bentlakók lélegzése.
Az igazi változás pedig az, hogy a mostani nyílászárók (Akár műanyag, akár fa), "jól" vannak megcsinálva, és nagyon jól szigetelik a huzatot, azaz egy nyílászárócsere (vagy új építés :) ) után gyakoraltilag megszűnik a lakás "természetes" (azaz a vacak nyílászárókon keresztüli) szellőzése.

Az egyetlen megoldás az általad alkalmazott: szellőztetni kell, minnél kisebb költséggel, ami egyeben jelenti a szellőző-rendszer energiaigényét, illetve az általad is említett hővisszanyerős rendszerek előnyét, a kifújt levegővel "kidobott" meleg költségét. (Állítólag a hővisszanyerős rendszerek nagyjából a saját fogyasztásuknak megfelelő energiát nyernek vissza - azok sem sokkal jobbak az általad megvalósítottnál...

A falak szigetelése és a 3 rétegű ablak csak annyit változtat meg, hogy nem hül le annyira a fal vagy az ablak belső felülete, tehát nem egy ponton / kis felületen koncentrálkódik a páralecsapódás, hanem nagyobb felületen - kevésbé látszik..., de akkor is meg fog történni: nálam a 15cm-es hőszigetelés ellenére az északi oldalon, a fürdőszoba mennyezet elkezd penészedni, ha hosszabb időre kikapcsolom a szellőztetést. - Persze a zuhanyzás, fürdés az egyik legnagyobb páratermelő, nem véletlen, hogy a fürdőszobában jelenik meg először.

Elvileg úgy optimalizálhatnád még jobban a megoldást, hogy méred a páratartalmat és szabályzod a ventillátorod a páratartalom alapján - igazán izgalmas Arduino vezérlő építési és programozási feladat, de az általad választott kiváló ventillátor adatait nézegetve a vezérlő és a belefeccölt munka valószínűleg sohasem térülne meg :)
Viszont egy 1500Ft-os időkapcsolóval is feltehetően tökéletesen be tudod szabályozni a rendszert - próbáld ki, hogy naponta hány órát kell működjön ahhoz, hogy ne legyen párásodás.
Javaslat: Nekem otthon 2 (egy darab cetlire felírt és manuálisan beállított) programom van, évszaktól függően: Késő őssszel, Télen és tavasszal főleg a déli órákban megy a szellőztetés, hogy minnél kisebb legyen a hőveszteség (de megy egy kicsit reggel - hogy friss levegőben ébredjünk és egy kicsit este, hogy a fürdés páráját kiszellőztessem), Amikor pedig már kezd meleg lenni, akkor átállítom és főleg éjszaka szellőztetek (az esti-reggeli megmarad): így még nyári melegben sem megy fel 25-26 fok fölé a hőmérséklet légkondi nélkül.

A közösség nevében mégegyszer köszönöm a cikket! :R
Zoltán

[ Szerkesztve ]


andras87
(tag)

Nagyon szépen köszönöm a cikket! Hasonló problémával küzdök már évek óta, remélem, hogy legalább fele ilyen jó megoldást össze tudok hozni én is. Az biztos, hogy fogok használni az ötleteidből engedelmeddel.

:R


khorvat
(senior tag)

Hi!

Grat a cikkhez, az ötlethez és a megvalósításhoz.
Részben biztosan ki fogom próbálni, kicsit nagyobb a lakás és más az elosztás, de majd tervezünk a télig.

Egyébként a Noctua ventit hol lehet beszerezni, mármint ezt az IP67-es verziót ugye?


radi8tor
(MODERÁTOR)

Infomaker
(tag)
Blog

Par fontos dolog:

ugye a ruhak teregeteset nem a lakasban csinaljatok? (hanem mondjuk szaritogeppel)
Csak mert nem a lelegzes stb a fo baj hanem a teregetes, brutalisan parasit.

Nalad nem a parasodas a gond, hanem a para lecsapodasa a hideg falak miatt, bocsanat csak a fogalmat pontositom.

A masik hogy neked radialis ventilator kellett "volna" ami ugyanilyen legszallitas mellett az elvebol adodoan szivohatast is tud csinalni. Ezek az axialisok nem igazn. Radialis van pl a porszivoban, paraelszivokban.


csongi
(veterán)
Blog

Nem lett sok egy kicsit a 2db aereco? Letezik maras nelkuli szellozo, ami 6 m3 tud orankent.
Lehet atsiklottam felette, de hany lèg m3 a lakas?
Amugy ugyesen megcsinaltad. :) biztosan mukodni fog.
Az abkak feletti resz, ahova a venti kerult az mibol van? Kamras muanyag, es arra tettel szigetelest?
Az uveg tavtarojaba jelzik a hovesztesegi tenyezot. Amennyiben standard 2,8 as uvegek vannak bent, akkor az cserelheto 1,1 vagy 1,0 ra de a masodik inkabb mar marketing. Eleg erdekes ez a sok tokmagasito, de valamikor feltettek a 100mm magasitast, ez a redony elokeszitese. :)


Csabroncka
(addikt)
Blog

Szerintem, ha nincsen gond a vízszigeteléssel a házban, akkor érdemes lenne beszereznetek egy szárítógépet. Értelemszerűen nyáron minek használnád.

Azért ablakfolyós párát csak az ember ekkora négyzetméteren a légzésével nem nagyon tud produkálni, vagy sok a szex ;]


haddent
(addikt)
Blog

Tudom ezt lehetetlen kivitelezni, de pont ezért nem bízom én meg senkiben már, és pont ezért szeretnék mindent amit el tudok végezni én csinálni magamnak (bármilyen szakemberről is legyen szó olyat nem fog csinálni mint Te magadnak!), de minimum felügyelni a gányolásukat.
És ezt teljesen általánosan értem, globálisan, úgyhogy bővíteném arra, hogy: "Ilyen ez a mai világ", de lehet, hogy "Ilyenek az emberek" is helytálló mert mindig volt szarember. :R


greenity
(aktív tag)
Blog

Csak most látom. Gratula a cikkhez :)


SzaboZE
(addikt)

Nekem azért pár dolog kérdéseket vetett fel.

1. Ha 50k-s midea párátlanítót tudtál venni, akkor 30k-s épületszellőztető ventit miért nem? Csak mert ezt arra találták ki valóban és benne lett volna a vezérlés is...
2. Azt azért nem gondolod komolyan, hogy 1.2W fogyasztás mellett 120m3 levegőt szállít az a venti? Vagy az egyik adat kamu vagy a másik.
3. Ha a függöny a cucc elé van húzva, akkor nem csökken le a hatásfoka?

Én nem bajlódtam volna a csappantyúval, ha valóban akkora légszállításra képes a venti, akkor egy sima szellőzős szelep elég lett volna. Azóta mérted a páratartalmat elhúzott függönnyel?


Mura
(csendes tag)

Egy ember rémisztő mennyiségű párát tud produkálni. Több pedig értelemszerűen még többet.

Ezen felül - ahogy fentebb is írták már többen - főzés, fürdés, teregetés, akvárium, növények, ezek szintén mind párát generálnak.

Korábban ez a gyenge szigetelésű nyílászárók miatt nem volt gond, mostanra viszont a műanyag ablakokra tett résszellőző csak halottnak a homlokcsók. Mindegy, hogy mennyire szigeteljük a házat, ha a pára benn van, akkor valahol le fog csapódni, mert mindig lesz olyan felület, ami kicsit hidegebb, mint a másik.

A házépítő cégek (azon túl, hogy becsődölnek), azt teszik, hogy a jó energia-tanúsítvány érdekében, és a költségek miatt, kihagyják a szellőzést, holott egy modernebb építésű épületnél a gépészeti szellőztetés már elengedhetetlen lenne.

A megoldás vagy a meleg kipumpálása a szabadba (amint az a jelen cikkben is szerepel), vagy pedig hővisszanyerős szellőztetés beépítése (rekuperátor), ami viszont nem kis befektetés. Hozzáteszem, megtérül az alacsony fűtési költségekből és abból, hogy nincs penész a házban.


Shamy
(tag)

Más megoldási lehetőség. Ma már minden lakásban van páraelszívó a fürdőszobában. Ebből van olyan verzió, ami alapjáraton folyamatosan üzemel, és ha van kis rács a fürdő ajtón, akkor megoldja az alap légcserét.


EmThor
(addikt)

Nagyon szépen megoldottad!

Ceresit itt is alig fog valamit.

Hasonló probléma, 6 éve épült társasház, kispórolva minden, belső 2 szint (82nm összesen), és az emeleti hálóban, ami az épület sarkánál van, fenn a sarokban és végig a koszorú mentén a hideg falon kicsapódik a pára, vizes folt majd tiszta penész. A fenti fürdő hasonló. A földszinten a rendszeres szellőztetés megoldotta a pára gondot, bár az ablakokból kell törölni a vizet.

Fenn a fenti fürdőbe most rakattam páraelszívót, azzal nem lesz gond, sarkok lebontba és újra glettelve + gombaölővel kevert alapozó és újrafestés. Bár ahogy elkezdtem rendesen kifűteni a fenti fürdőt (szellőztetés mellett) a penész nem jött már vissza amúgy.

A fenti háló szintén lekaparva, visszadolgozva. Ott trükkösebb a dolog, gondolkoztam h nagyobb radiátort berakok (dk ek 3 osztatút) mert mindig hidegebb van télen, mint lenn. Szigetelni kívülről túl drága mulatság.

Én megpróbálom ezt a midea párátlanítót + szellőztetek.


EmThor
(addikt)

Ezzel a Hauserrel gondolom nem érdemes bohóckodni

[link]

•Termoelektromos működés
•Tartály űrtartalom: 2000 ml
•Teljesítmény: 73W
•Kapacitás: 400 ml/nap (30°C, 80%-os relatív páratartalom mellett)
•Automata kikapcsolás és LED jelzőfény a víztartály telítettsége esetén
•Környezetbarát technológia
•Hordozható, könnyen mozgatható a szobában
•Nagy sebességű és hosszú élettartamú motor
•Csendes működés


Silentfrog
(veterán)
Blog

Ilyenem volt nekem is. Egyszerűen nem éri meg az árát.
Ha nagyon magas a páratartalom a lakásba akkor képes egy 60nm-es lakásból akár 10 liter vizet is kiszívni egy normális teljesítményű készülék. Ez meg max 4 decit.

Én Praktikerbe vettem 25 ezerért olyat ami 10 liter vizet képes kiszívni naponta és a fogyasztása 170 watt lemérve.
Sajnos már nem forgalmazzák azt a típust.

Ilyen az enyém ..

[ Szerkesztve ]

üzenetek