üzenetek

hozzászólások


zgajdatsy
(csendes tag)

Gratulálok, nagyszerű cikk és köszönet a részletes leírásért!
Rátapintottál a lényegre, a párásodást egyszerűen a pára képződése és annak nem megfelelő elvezetése okozza. Saját tapasztalatból 100%-ig megerősítem!

Amikor megvetted az új lakást, akkor a pára még a frissen vakolt falakból jött (azért volt nyitva az ablak), de amint beköltöztél te magad vitted be a párát, ahogy a korábban szólók már felsorolták: mosogatás, mosás, teregetés (Nagy páraterhelő), fürdés - zuhanyzás és egyszerűen a bentlakók lélegzése.
Az igazi változás pedig az, hogy a mostani nyílászárók (Akár műanyag, akár fa), "jól" vannak megcsinálva, és nagyon jól szigetelik a huzatot, azaz egy nyílászárócsere (vagy új építés :) ) után gyakoraltilag megszűnik a lakás "természetes" (azaz a vacak nyílászárókon keresztüli) szellőzése.

Az egyetlen megoldás az általad alkalmazott: szellőztetni kell, minnél kisebb költséggel, ami egyeben jelenti a szellőző-rendszer energiaigényét, illetve az általad is említett hővisszanyerős rendszerek előnyét, a kifújt levegővel "kidobott" meleg költségét. (Állítólag a hővisszanyerős rendszerek nagyjából a saját fogyasztásuknak megfelelő energiát nyernek vissza - azok sem sokkal jobbak az általad megvalósítottnál...

A falak szigetelése és a 3 rétegű ablak csak annyit változtat meg, hogy nem hül le annyira a fal vagy az ablak belső felülete, tehát nem egy ponton / kis felületen koncentrálkódik a páralecsapódás, hanem nagyobb felületen - kevésbé látszik..., de akkor is meg fog történni: nálam a 15cm-es hőszigetelés ellenére az északi oldalon, a fürdőszoba mennyezet elkezd penészedni, ha hosszabb időre kikapcsolom a szellőztetést. - Persze a zuhanyzás, fürdés az egyik legnagyobb páratermelő, nem véletlen, hogy a fürdőszobában jelenik meg először.

Elvileg úgy optimalizálhatnád még jobban a megoldást, hogy méred a páratartalmat és szabályzod a ventillátorod a páratartalom alapján - igazán izgalmas Arduino vezérlő építési és programozási feladat, de az általad választott kiváló ventillátor adatait nézegetve a vezérlő és a belefeccölt munka valószínűleg sohasem térülne meg :)
Viszont egy 1500Ft-os időkapcsolóval is feltehetően tökéletesen be tudod szabályozni a rendszert - próbáld ki, hogy naponta hány órát kell működjön ahhoz, hogy ne legyen párásodás.
Javaslat: Nekem otthon 2 (egy darab cetlire felírt és manuálisan beállított) programom van, évszaktól függően: Késő őssszel, Télen és tavasszal főleg a déli órákban megy a szellőztetés, hogy minnél kisebb legyen a hőveszteség (de megy egy kicsit reggel - hogy friss levegőben ébredjünk és egy kicsit este, hogy a fürdés páráját kiszellőztessem), Amikor pedig már kezd meleg lenni, akkor átállítom és főleg éjszaka szellőztetek (az esti-reggeli megmarad): így még nyári melegben sem megy fel 25-26 fok fölé a hőmérséklet légkondi nélkül.

A közösség nevében mégegyszer köszönöm a cikket! :R
Zoltán

[ Szerkesztve ]

üzenetek