[Re:] [Carlytoo:] Az intelligencia hiánya, vagy túlzott közvetlenség? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


D1Rect
(félisten)
Blog

Az egész magázódás úgy felesleges ahogy van.


vamzi
(őstag)
Blog

A nyelvünk és kifejezetten a beszélt nyelvünk folyamatosan változik. Az interneten ugye Amerika irányából jönnek a szokások, ahol nincs tegeződés. Mivel egyre jobban ráfolyik az életünkre az online kultúra, így szép lassan nálunk is elavul a magázódás intézménye. Élőszóban én például magázódva indulok, de ha tegeződés a válasz, akkor én is tegezek. A tisztelet jelének tekintjük de igazából ma már csak egy szokás. Szerintem a tisztelet jele manapság, ha köszön bármilyen formában, leteszi a telefonját/felnéz a monitorja mögül és szép kerek mondatokban válaszol a kérdésekre.

Azt például, amikor a neten próbál meg valaki magázódni attól kifejezetten ráz a hideg.


#90088192
(senior tag)
Blog

100% ban egyet értek. A tisztelet adás beszédben megnyilvánulhat ugyan úgy magázó, és tegező formában is.


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Az interneten ugye Amerika irányából jönnek a szokások, ahol nincs tegeződés.

Mármint ahol nincs magázódás.
Csak az a mesterkélt sir/ma'am-ezés, amitől feláll a szőr a hátamon.

Meg ugye elvileg itthon a magázódást sokan a tisztelet jelének fogják fel/várják el, ami szintén problémás.


Gargouille
(őstag)

Egyetértek a többi hozzászólóval, szerintem is egy teljesen értelmetlen őskövület a magázódás. Soha nem éreztem magam "tisztelve" amiatt, hogy magáznak és én sem azért magáztam valakit mert tiszteltem az illetőt, hanem mert tudtam, hogy egy begyöpösödött f**z aki elvárja. Ezt már gyerekként is pont így gondoltam évtizedekkel ezelőtt. A legfurcsább, hogy apám még a szüleit is magázta, mert akkoriban ez volt a szokás. Azon kívül, hogy körülményesebbé teszi a kommunikációt az égegyadta világon semmi értelme nincs a magázásnak.

Ennél már csak a "tetszik"-ezés a bénább, amit rendszerint a gyerekektől szoktak elvárni az idősebb nénik és bácsik. :)


Ghoosty
(őstag)

Ha szőrszálhasogatóak akarunk lenni, akkor pedig igaza van. Nincs tegezés az angolban. Csak magázás van. A Thou lenne a tegezési forma, de az gyakorlatilag kihalt.

Hogy ON is legyek, én is utálom az egész magázódást. Mondjuk a példában szereplő túlzott közvetlenséget sem tartom jó iránynak.

A bankos példa egyértelműen rossz, olyan környezetben sem szeretem, ahol úgy általában tegeződni szoktak az emberek.
A kormányablakos példa meg teljesen rendben van, ott az ügyintéző antipatikus. Az ügyfél köszönt, használta a 'légy szíves' varázsszót. Persze lehetett volna finomítani még, hogy 'Írd már át..' helyett 'Átírnád... ' kifejezést használná, de amúgy igaza van, Jó ez így.

Magam részéről aki fiatalabbnak néz ki mint én, azt tegezem, aki idősebbnek azt magázom. Már egyre ritkábban érzem, hogy magáznom kéne valakit.


Klaus Duran
(senior tag)
Blog

Valld be hogy type-c polgárok voltak. ;]

Magyar nyelv ennél már csak a facebook-on van jobban megalázva.

[ Szerkesztve ]


#64791808
(őstag)
Blog

Szerinted, és azok szerint, akik nem értik a lényegét. Funkcionálisan elég a tegződés, intellektuálisan nem. Vagyis nekem nem, neked igen, ki milyen szinten van. (Igen, lenézem azokat, akik nem értik a magázódást)

[ Szerkesztve ]


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Akkor legyen szíves elmagyarázni, mi is a magázódás lényege. :U


ivana
(Ármester)
Blog

A magázódással az a baj, hogy a németből átvett és rohadtul magyartalan, gyakran félreérhető. Szerencsére egyre inkább tűnik el. Tegeződni is lehet normálisan, a "Szervusz Tanár Úr!" és a "Szevasz tesa, mi a helyzet?" pl. azért elég máshogy hangzik.

Kb. amúgy a 70 fölötti szomszédokat magázom, meg az orvosokat.


Gargouille
(őstag)

Miért érzed intellektuálisan felsőbbrendűnek magad attól, ha magázódsz? Én is - mint alsóbbrendű - szeretném ezt megérteni.


Dilikutya
(félisten)

Mondjuk az ilyen jellegű lenézés és Önnek a saját magát mások fölé helyezése nem érezteti velem azt, hogy bármelyikünknél intellektuálisan magasabb szinten lenne.
Tiszteletet tegezve is meg lehet adni. Nálunk pl. mindenki mindenkit tegez, a karbantartó is a felsővezetőt, meg fordítva is, de nyilvánvalóan fel sem merülhet, hogy a karbantartó nem viseltetik kellő tisztelettel egy felsővezető iránt. Bár ez a tisztelet dolog is túl van értékelve, mert sokan elvárják, miközben arra nem érdemesek.


Carlytoo
(aktív tag)
Blog

Sejtettem, hogy ebből is ki tudunk hozni egy kisebb vitát. Minden esetre nekem tetszik, amiket írtok. Van logika mind a 2 oldalon.


bambano
(titán)
Blog

az élet a sorolásról szól. hova sorolod magad egy adott társaságon belül.
a sorolás alapjait lefekteti az illemtan, de annál kicsit finomabban illik érteni hozzá.
idősebb-fiatalabb, nő-férfi, vezető-beosztott, stb. ezek mind a sorolás szabályai.

a vége az, hogyha besoroltad magad, akkor akiket magad elé soroltál, azoknak elsőbbséget adsz, előre köszönsz és ők ajánlják fel a tegeződést. akiket meg magad mögé soroltál, azoknak te ajánlod fel stb.

ezért tahóság letegezni valakit, az ugyanis azt jelenti, hogy az illető nagyobb embernek képzeli magát nálad.

a magam részéről kifejezetten rühellem, ha indok nélkül letegeznek. ennek megfelelően én csak olyanokat tegezek le elsőre, akikről nagyon látszik, hogy fiatalok. tehát egy általános iskolás gyereket simán letegezek, egy gimnazistát már nem biztos, és akiről látom, hogy jó eséllyel 20 elmúlt, azt soha.

ezért bosszant a mekkdönci, ahol rögtön letegeznek. a normálisabbja átvált magázásra, ha magázódva köszönök, de némelyik nem.

a címre a válasz: az azonnali tegezés a neveltség és a gyerekszoba hiánya.


Gargouille
(őstag)

Szerintem egy tök jó témát dobtál fel. Tágabb értelemben a "tisztelet" egy nagyon aktuális és újraértékelendő fogalom manapság. Én azt látom, hogy felnőtt egy generáció akinek elege lett az eddigi "tekintélyelvre" épülő világból és sok ponton megkérdőjelezi annak az "értékrendjét".


bambano
(titán)
Blog

/set mode grammatikanáci on

"100% ban egyet értek.": és a többit nem érted?
Leírom, hogy mit akartál írni:

100%-ban egyetértek. A tiszteletadás beszédben megnyilvánulhat ugyanúgy magázó és tegező formában is.

Te például hogyan adsz tiszteletet ilyen helyesírással?


bambano
(titán)
Blog

pontosítsunk: nem érzem, vagyok.
azért vagyok intellektuálisan felsőbbrendű attól, hogy magázlak, mert ezzel elismerem, hogy egyformán fontosak és tiszteletreméltóak vagyunk, és itt a hangsúly az *EGYFORMÁN* van. további pontosítás: nem hozzád képest vagyok felsőbbrendű intellektuálisan, hanem azokhoz képest, akik kapásból letegeznek mindenkit.

ha letegezlek, azzal rögtön besoroltak a "hozzámképest senkik" kasztba. a horthy világban ezt csendőrpertunak hívták, megalázó tahóság volt.

nyugodtan számíts rá, hogyha letegeztél valakit, abból megtorlás lesz. ha letegeztél egy tisztségviselőt, például a posztban szereplő kormányablakos történet szerint, akkor a papírodat elfektetik.


hcl
(félisten)
Blog

Ezek sima parajok. Ezt az egy kommunikációs formát ismerik, kicsit kulturáltabbat már nem. Nevelés hiánya.

@Gargouille : Egy hivatalnokkal egyenrangú félként beszélhetsz, de nem érdemes tegezni. Kultúra nem egyenlő tekintélyelv...

[ Szerkesztve ]


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Ilyen alapon a mondatkezdő nagybetűk hiányából adódóan neked sem jobb a helyesírásod, s te sem adsz tiszteletet nekünk?


bambano
(titán)
Blog

a tiszteletnek ez a szintje tőled függ.
te leszel több vagy kevesebb, ha megadod vagy nem.
az, hogy hogyan nyitsz egy új ismeretségben, nem függhet attól, hogy a másik micsoda, mert az ismeretség új, tehát nem tudsz róla semmit. kizárólag tőled függ, a te neveltetésedről szól. pont ugyanaz a szint, hogy véletlenül rálépnek a lábadra a buszon. reális eséllyel sose láttad korábban, jó eséllyel nem is fogod többet. hogy szólsz hozzá?

én is azt látom, hogy felnőtt egy generáció, amely minden eddigi szabályra fittyet hány. majd jól meg fogják taposni, mint annak a rendje. sokszáz éves szokásokat nem fognak egy frissen felnőtt generáció kedvéért kidobni.


bambano
(titán)
Blog

mondtam, hogy letegezhetsz? :P


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Nem fogok senkivel magázódni egy internetes fórumon, kérdésre kérdéssel pedig nem válaszolunk. Ezek alapján így elmondhatjuk, hogy ugyanúgy nem adsz tiszteletet itt másoknak, mint amennyire négy hozzászólás óta papolsz róla. :)


Yutani
(nagyúr)
Blog

Talán mekdönci: alig húsz éves kislányka a legalább 70 éves néninek sziával köszön, mert az a policy a pultban. Szerintem meg egyáltalán nem helyénvaló.

Másrészt meg középkorú lévén eléggé zavar, ha a fiatalabb eladónak sziával köszönök, de az ragaszkodik a jónapothoz. F@szom, öreg vagyok már én is. :DDD


Carlytoo
(aktív tag)
Blog

Ugyan írtam a posztban a véleményemet, de különösebb kifejtést nem rendeltem hozzá. Megteszem most engedelmetekkel.

Úgy gondolom, hogy a tegeződés/magázódás története nem csupán a tiszteletről szól. Vannak (jobb esetben) értékrendjeink, amihez jó ha igazítjuk magunkat. Ez egy kapaszkodó és egy védelmi vonal. Nem feltétlenül másokkal szemben véd meg, hanem a bizonytalanságtól, ami sok esetben rosszabb is. Tehát ha az én értékrendem szerint vallom a tegeződés/magázódás szükségszerűségét, akkor nem azt jelenti, hogy egy begyöpösödött relikvia vagyok, hanem az én foglalatomban azt, hogy kellően távolságtartó. Amit bambano kolléga ír szintén tényező. Hova sorolod magad? Ha bemész egy hivatalba, vagy hivatalos közegbe, akkor nem tegeződünk. Megtartjuk az etikus távolságot. Bőven tűnhet úgy a letegezettnek, hogy te felsőbbrendűnek tekinted magad nála és valószínűleg tudat alatt ezt is teszed. Ez helytelen. Beosztása, rangja, kora, neme szerint működik a besorolás, ahogy a kolléga is írta. Ez könnyen tűnhet a rég múlt idők röghöz kötött magatartásának, de ez is a káosz ellen van. Az állatvilágban erőszakkal vívják ki a tiszteletet. Mi ezt többnyire (persze sok kivétel van) kinőttük és ez az a pont, ahova kényszerítenünk kell magunkat, hogy a megfelelő tiszteletet és távolságot megadjuk.


kemotox
(addikt)
Blog


elder troll
(senior tag)

Első munkahelyemen mindig rám szóltak, ha magázni mertem egy 70 év körüli sori dolgozót.
Azóta eltelt ~15 év, és "sértőnek" érzem a magázódást a fiatalabbaktól, ennyire nem vagyok vén trotty. Már csak az hiányzik, hogy "lebácsizzanak"...


D1Rect
(félisten)
Blog

Tisztelettel megkérem az egyik fórumtársat, hogy pár mondatban foglalja össze, hogy mi a gyakorlati haszna a magazodásnak!
Köszipuszi <3


Ghoosty
(őstag)

"akiket magad elé soroltál, azoknak elsőbbséget adsz, előre köszönsz és ők ajánlják fel a tegeződést. akiket meg magad mögé soroltál, azoknak te ajánlod fel stb."

Addig teljesen rendben van, hogy elsőbbséget adok, előre köszönök, de miért nem elég ennyi, miért kell ezt egy másfajta nyelvtani szerkezettel is kifejezni? Csak mert régen így csinálták?

A másik dolog, meg logikailag is hibás. Tegeződés nem alakulhat ki ez alapján két azonos rangban lévő között, csak egyértelműen létező alá/fölérendeltségből esetén. Mert különben valaki tahó. Pl Két gyári munkás soha sem fog ez alapján tegeződni. Társadalmi rangjuk azonos, így egyikük sem ajánlhatja fel a tegezést, mert akkor az tahó.

Szerintem a tegeződés pont arról szól, hogy egyenrangúnak tartod a másik felet, így a kommunikációdat sem változtatod meg irányába. Ha mégis változtatok a kommunikációmon, akkor az azt jelenti, hogy valamiben másnak tartom őt.

Én úgy jöttem ki az iskolából már nagyon sok éve, hogy magázódás az elsődleges. Aztán jött szembe a világ és folyamatosan kaptam a visszajelzést, hogy jajj ne magázzam, nem olyan öreg, ne magázzam hisz egy helyen dolgozunk, ne magázzam hiszen ő a fiatalabb..
Szóval a magázást félreraktam olyan helyzetekre ahol károm származhat abból, hogy rögtön tegeződök. Ezt hívhatjuk tiszteletnek, vagy fölérendeltség elismerésének, de igazából inkább csak egyfajta félelem, hátha egy pöcsfej az akivel beszélek és ez miatt hátrányom lesz.
Az, hogy egyre több cég szólítja meg reklámjaiban vagy alkalmazottain keresztül tegezve az ügyfeleit, azt mutatja, hogy elkezdődött ennek a sok-száz éves szokásnak a kidobása.


Carlytoo
(aktív tag)
Blog

Akkor egy életszerű példa:

Szerinted mi maradt volna egy halandó közkatonából az Impériumban, ha egy beszélgetés kapcsán telibe tegezi Roboute Guilliman-t? ;]


D1Rect
(félisten)
Blog

Oké, de ott a fanatikus tömeggyilkos űrnácik a jófiúk.


hcl
(félisten)
Blog

Bizonyos helyeken a megfelelő kulturáltság megtartása érdemes, az. Nem igazán vehető komolyan egy tárgyaláson valaki, aki nem tud normálisan viselkedni.


bambano
(titán)
Blog

"Tegeződés nem alakulhat ki ez alapján két azonos rangban lévő között, csak egyértelműen létező alá/fölérendeltségből esetén.": soha nem lesz a rangsorban két azonos. A három főszabály mellett (nő-férfi, beosztás, kor) mindig lesz sok másik apróság is, mióta van a cégnél, stb. stb. mindig kiderül a sorrend. Már annak az esélye is nagyjából nulla, hogy az életkor nem dönt.

"Szerintem a tegeződés pont arról szól, hogy egyenrangúnak tartod a másik felet, így a kommunikációdat sem változtatod meg irányába.": a tegeződés arról szól, hogy túljutottatok a kezdeti kölcsönös ismeretlenségen, megismertétek egymást valamennyire, és akkor elő lehet venni más szempontokat is, amelyek alapján tegeződni kezdtek. Ráadásul kiemelkedően fontos, hogy a tegeződés mindig *KÖLCSÖNÖS*. Más szempont: például az, hogy befogadott a csapat.

"Aztán jött szembe a világ és folyamatosan kaptam a visszajelzést, hogy jajj ne magázzam, nem olyan öreg, ne magázzam hisz egy helyen dolgozunk, ne magázzam hiszen ő a fiatalabb..": ezek azok a tipikus kis hazugságok, amik a jólneveltség részei. ne magázd, mert nem olyan öreg, de kitépte volna a nyelved, ha letegezed... ne magázd, mert egy helyen dolgoztok, mondja, miközben arra gondolt, hogy végre valaki, aki nem neveletlen tahó és tud viselkedni. és amikor konstatálta, hogy te nem neveletlen tahó vagy, akkor megengedte, hogy tegezd.

a tegeződésre váltás a következménye annak, hogy megfelelő volt a belépőd. másképp fogalmazva: a jutalma.

"Az, hogy egyre több cég szólítja meg reklámjaiban vagy alkalmazottain keresztül tegezve az ügyfeleit, azt mutatja, hogy" egyre több cégnek fontosabbak a nagyon fiatalok, mint az idősebb korosztály. Az 50-es korosztály már sok sales szerint nem komoly vásárlóerő.


erdey_a
(őstag)
Blog

tegeződés mindig *KÖLCSÖNÖS*.

Apósomat, anyósomat magázom, ők tegeznek engem. Mi már csak ilyen bunkók vagyunk... :D


D1Rect
(félisten)
Blog

Mi a gyakorlati haszna?


hcl
(félisten)
Blog

Ez. Vannak olyan körök, ahol nem lehet alpárian viselkedni, illetve nem is érdemes. Nem egy grillparti az egész élet.


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Már most ott tartunk, hogy aki nem magázódik, az alpárian viselkedik? Nevetséges. :D


somogyib
(őstag)
Blog

Pont leírta: komolyabban vesznek a tárgyaláson, így nagyobb az esélyed egy bizniszt nyélbeütni. Ez gyakorlati haszon.

[ Szerkesztve ]


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Mi van akkor, ha mindenki önként tegeződik a tárgyaláson?


elder troll
(senior tag)

Egy ismerős mesélte régebben, hogy vennie kellett egy megrágott almás notebook-ot, hogy tárgyaláson komolyan vegyék. Őskori suzuki-val ment a helyszínre, aminél a notebook drágább volt, de kocsit nem látták az üzleti partnerei. Nála láttam először e-mail aláírásban az ügyvezető igazgató kiírást. Egyéni vállalkozó volt :DDD
A "komolyan vételhez" több dolog is kell, első a mekkbúk ;]

[ Szerkesztve ]


D1Rect
(félisten)
Blog

Azért jó, mert ha tudunk így bohóckodni, akkor a többi hasonlóan bohóckodó komolyabban veszi a cirkuszt?

"Nem egy grillparti az egész élet."
Nem hát, mert a vegánok elbasszák.


Ghoosty
(őstag)

Ha ennyire meghatározó a kor, akkor a hivatalokba mehetek nyugodtan tegeződve, mert az ott dolgozók nagyobbik részénél idősebb vagyok, egymásnak nem vagyunk a főnökei szóval mondhatjuk, hogy egyenrangúak vagyunk. Maximum, ha visszautasítja, akkor átváltunk magázódásba.

"ezek azok a tipikus kis hazugságok, amik a jólneveltség részei"

Imádom az ilyen dolgokat, a hazugság a legnagyobb tiszteletlenség, ez nem lehet a jólneveltség része. Mikor tiszteletről beszélünk, nem mondhatjuk, hogy azzal tisztel meg, hogy a hazudik...

Hiába fogalmaztad át a mondatot, aki most fiatal, az nem 100 év múlva lesz öreg. A gyerekek egyre kevésbé találkoznak a magázódási formával és már nem is fogják tudni kezelni. Ahogy ez a nemzedék lesz öreg, úgy fog a mindennapi életből eltűnni a magázódás. A hivataloknál még fogja tartani magát kicsit tovább, de ott is ki fog kopni.


Gargouille
(őstag)

"pontosítsunk: nem érzem, vagyok."

Talán kezdjük ott, hogy eleve nem neked szólt a válaszom, így nem értem mi alapján érzed magad megszólítva.

"azért vagyok intellektuálisan felsőbbrendű attól, hogy magázlak, mert ezzel elismerem, hogy egyformán fontosak és tiszteletreméltóak vagyunk, és itt a hangsúly az *EGYFORMÁN* van. további pontosítás: nem hozzád képest vagyok felsőbbrendű intellektuálisan, hanem azokhoz képest, akik kapásból letegeznek mindenkit"

Ezt másképp látjuk azt hiszem. Attól, hogy magázol, semmiféle "tiszteletet" nem mutatsz a másik felé, mert azt a mondandód és a másik fél felé való viszonyulásod fogja eldönteni, nem a magázás vagy tegezés ténye. Magázva is lehet lekezelően beszélni a másik emberrel, semmibe véve a személyét és tegezve is lehet kedvesnek, udvariasnak lenni. Ugyanígy nem attól leszel úriember, hogy öltönyt veszel fel (bár sokan ezt hiszik).

"nyugodtan számíts rá, hogyha letegeztél valakit, abból megtorlás lesz. ha letegeztél egy tisztségviselőt, például a posztban szereplő kormányablakos történet szerint, akkor a papírodat elfektetik."

43 éves vagyok, nem egy szatyorban élem az életem, volt/van részem bőven ügyintézésben ami közben sokakat "tegeztem már le" és képzeld még senki nem akarta megtorolni. Igaz, hozzáteszem én sosem szoktam asztalt csapkodni meg flegmázni vagy követelőzni, mert sokkal célszerűbb ha az ember türelmes és együttműködő, tapasztalatom szerint ezt nagyra értékelik az ügyintézők is. Tegezés ide vagy oda. Nyilván ha látom, hogy az ügyintéző olyan, akkor én is magázom, de nem azért mert jobban tisztelném, hanem mert úgy érzem ezt várja el, így ez vezet célra, ezen meg ne múljon. Ahogy szokták mondani okos enged... :)


BiP
(nagyúr)

A mindig kölcsönössel én sem értek egyet, van az a helyzet, amikor egyirányú, erre nagyon jó példa anyós-após, vagy a 70éves bácsika. Őt magázzuk, ő a fiatalabbat tegezi. Ez teljesen normális.
Nálam pl. az egy komoly elismerés volt, amikor az eljegyzés után apósom felajánlotta, hogy tegeződjünk. Ez annak a jele, hogy befogadtak a családba.

Jött szembe a világ: én akkor is megtartom, hogy magázással kezdek, és ha úgy érzi, hogy ez neki kellemetlen (pl."nem vagyok én öreg" és egyéb indokok), akkor váltunk. És itt az a lényeg, hogy ő választhatta meg, nem én "erőltettem" volna rá. Ha alapból letegeztem volna, akkor vagy bunkónak néz, ha kicsit progresszívebb az alak, akkor lehet, hogy nem veszi zokon, de inkább az első.
Szóval én örülök, hogy megvannak ezek a formulák, gesztusok, a többi megegyezés kérdése. (pl. az ismeretség eléri azt a fokot, hogy tegeződjünk).
Vagy pl. régen (értsd pár éve még) 40évesen azért általában már magázták egymást, de közben felnőtt egy generáció, akik multiban nevelkedtünk, a tegezés kényelmesebb. Úgyhogy elég vegyes a kép. Van, mikor a kortársakkal azonnal tegeződünk, de én ismeretlennel inkább magázódással nyitok, aztán úgyis megegyezünk, hogy azért könnyebb tegeződve. Felesleges körnek tűnik, mégis szerintem még fontos.
De bárhol (boltban, hivatalban, mekiben) ha Jó napottal köszönök (ami azért normális és általános is), akkor azonnal beraknak a magázós skatulyába, és úgy kezelnek, ritkán sziáznak vissza, pedig néha jól esne, hiszen "én sem vagyok azért öreg" :)
De csomószor volt már, hogy ahogy beléptem valahova, és körbenézve látom, hogy az összes ügyintéző fiatal 20-as, akkor gond nélkül tegeződünk, mert nekik is ez a kényelmesebb. (talán zavarba is lenne, ha magázódni kéne, mert sosem tanulta meg rendesen).
Eléggé helyzetfüggő.

(#43) Gargouille : "A gyerekek egyre kevésbé találkoznak a magázódási formával és már nem is fogják tudni kezelni."
És ezt kinek kéne megtanítania nekik, ha nem nekünk, szülőknek?

[ Szerkesztve ]


potyautas
(csendes tag)
Blog

Koromnál fogva nekem egyre kevesebb embert kellene magázni. Mégis ritkán adódik, hogy egy idegent ne magázva szólítsak meg. Húsz év alattinak látszóakat csak azért nem, mert emlékszem, hogy olyan idős koromban én is furcsán éreztem magamat ettől. Munkahelyi viszony más. Az ott kialakult szokáshoz kell igazodni. Építkezésen az "Öreg bazd mán odébb azt a malteros ládát!" rendben van, csak ne mondja nekem, hogy fater!


weiss
(addikt)
Blog

Nekem pl. az, hogy távolságot tartok másoktól. Megszólít valaki az utcán, akkor ne tegezzen, nem vagyunk haverok, nem ismerem. Ha tegez, kényelmetlenül érzem magam, mert az agyam azt hiszi, a bizalmamba akar férkőzni valamiért, és idegeneknek ezt nem engedem.

Amúgymeg: [link] :DDD

[ Szerkesztve ]


Fred23
(nagyúr)

Ha rajtam múlna, eltörölném a magázódást. Egyértelmű, hogy vannak előnyei is, de összességében szerintem ez egy káros hagyomány. Igyekszem kerülni úgy általában, de mert valóban a mai kultúra része, időnként érdekből használom.

Mobilról vagyok, nem fejtem ki, csak beszóltam. :D


potyautas
(csendes tag)
Blog

Tökéletesen egyezik a véleményünk.


BiP
(nagyúr)

"Csak az a mesterkélt sir/ma'am-ezés, amitől feláll a szőr a hátamon."
Jaj, attól nekem is. Ilyenkor kétféle érzésem van, az egyik a c típusú "főnök"-özés, a másik meg a suta "tetszik"-ezés :)

(#48) potyautas: köszi.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

"Talán kezdjük ott, hogy eleve nem neked szólt a válaszom, így nem értem mi alapján érzed magad megszólítva.": publikus topic, publikus hsz, az válaszol rá, aki akar. ha nem akarsz publikusan hozzászólni, bökj a privát üzenet linkre.

"Attól, hogy magázol, semmiféle "tiszteletet" nem mutatsz a másik felé, mert azt a mondandód és a másik fél felé való viszonyulásod fogja eldönteni, nem a magázás vagy tegezés ténye.": tévedés, már a köszönés eldönti, hogy mi a helyzet. ez még a mondandóm és a viszonyulásom előtt van.

üzenetek